XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy

Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

14 górników znalazło się w rejonie silnego wstrząsu, do którego doszło w kopalni Rydułtowy - części rybnickiej kopalni ROW. Pracowników bezpiecznie wycofano z zagrożonej strefy. Wstrząs nie spowodował szkód w podziemnych wyrobiskach, były natomiast zgłoszenia o skutkach na powierzchni.

Siłę wstrząsu oceniono na ok. 3,1 stopnia w skali Richtera.

- W strefie zagrożenia pracowało 14 górników. Wszyscy zostali bezpiecznie wycofani, nikt nie został poszkodowany. Nie doszło też do uszkodzeń w podziemnych wyrobiskach, kopalnia odebrała natomiast siedem zgłoszeń od mieszkańców, którzy odczuli wstrząs na powierzchni - poinformował rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski.

Jak wynika z sygnałów od mieszkańców, wstrząs był odczuwalny nie tylko w samych Rydułtowach i pobliskim Rybniku, ale także np. w Wodzisławiu Śląskim, Radlinie oraz wielu mniejszych miejscowościach ziemi raciborskiej.

Ze względów bezpieczeństwa, krótko po wstrząsie na pewien czas wstrzymano wydobycie ze ściany wydobywczej 1150 m pod ziemią; obecnie kopalnia pracuje już normalnie.

Kopalnia Rydułtowy należy do najbardziej narażonych na wstrząsy w polskim górnictwie węglowym. W przeszłości dochodziło tam już do śmiertelnych wypadków spowodowanych wstrząsami górotworu. W styczniu tego roku, po silnym wstrząsie, jeden górnik zginął, a ośmiu zostało poszkodowanych. Strefa tąpnięcia objęła wówczas ok. 100 m chodnika i fragment ściany wydobywczej 1150 m pod ziemią. Ścianę w tym rejonie po wstrząsie wyłączono z ruchu. Siłę tamtego wstrząsu specjaliści ocenili na około 3,25 stopnia w skali Richtera.

Wstrząsy to naturalne zjawisko na terenie eksploatacji górniczej. Najczęstszą ich przyczyną jest następujące wskutek wydobywania węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Takie wstrząsy można porównać do małych, lokalnych trzęsień ziemi. Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi, wywołanych kumulowaniem się wpływów eksploatacji górniczej i naprężeń naturalnych. Występują głównie tam, gdzie są uskoki tektoniczne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!