XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Związkowcy Budryka znów szykują protesty

Związkowcy Budryka znów szykują protesty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za ponad miesiąc w kopalni odbędzie się referendum strajkowe. Wcześniej dojdzie do demonstracji. Jastrzębska Spółka Węglowa zapowiada, że w przypadku sporu zbiorowego, zacznie mediatora w sprawie, by nie doszło do kolejnego strajku

Kopalnia Budryk z Ornontowic koło Gliwic może znowu znaleźć się w centrum zainteresowania dzięki dwom organizacjom związkowym - Kadrze i Jedności Pracowników, które na przełomie roku były głównymi organizatorami trwającego 46 dni strajku - informuje "Puls Biznesu".

Wówczas straty były liczone w dziesiątkach milionów złotych. Według informacji dziennika, Wiesław Wójtowicz i Grzegorz Bednarski, zwolnieni z pracy w kopalni liderzy tych organizacji, nadal aktywnie działają na jej terenie.

- Uzyskaliśmy informację z urzędu gminy Ornontowice, że na 23 maja przygotowują manifestację i otrzymali pozwolenie - mówi w "PB" Mirosław Kwiatkowski, rzecznik Budryka.

Pretekstem do protestu mają być sprawy płacowo-socjalne.

Wcześniej, bo na 19 i 20 maja, sąd pracy wyznaczył termin rozprawy z powództwa m.in. Wiesława Wójtowicza, lidera najdłuższego w historii górnictwa strajku, który chce wrócić do pracy. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), która na początku stycznia przejęła Budryka, zwolniła ówczesnego szefa związku zawodowego Jedność Pracowników dyscyplinarnie. Zarząd JSW zlecił trzem kancelariom prawnym przeprowadzenie ekspertyz, czy 46-dniowy strajk był legalny. Wynika z nich jednoznacznie, że nie.

Innego zdania są organizatorzy protestu, którzy do kolejnego strajku szykują się z wyjątkową prawniczą starannością. Nic w tym dziwnego. Kulisy protestu z przełomu roku bada Prokuratura Rejonowa w Mikołowie - czytamy w dzienniku.

Związkowcy przygotowują na 10 czerwca referendum wśród ponad 2-tysięcznej załogi Budryka. Ma dotyczyć kwestii płacowych. Chodzi o wypłatę 2 tys. zł. Spór sprowadza się m.in. do tego, czy JSW ma wypłacić pieniądze jednorazowo, czy też będą one kolejnym elementem stałego miesięcznego wynagrodzenia. Na koniec I kw. średnia płaca w kopalni wynosiła 4565 zł brutto.

Tymczasem "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że jeśli nie będzie porozumienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej ze związkowcami i zacznie się spór zbiorowy, JSW od razu zacznie szukać mediatora w sprawie, by nie doszło do kolejnego strajku.

Jednak szanse na porozumienie są nikłe. JSW uważa postulaty związkowców za nierealne.

Zobacz także: Budryk dał czas JSW do 9 maja i grozi strajkiem

Eksperci o Budryku: strajk był nielegalny
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy Budryka znów szykują protesty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!