XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rozpoczęło się szukanie winnych za Borynię

Rozpoczęło się szukanie winnych za Borynię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za tragedię w kopalni politycy winią prywatny kapitał. Jastrzębska Spółka Węglowa nie ma takich podejrzeń. Czeka na analizy.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) powołała specjalny zespół, który ma ustalić przyczyny środowej tragedii w kopalni Borynia.

Zobacz także: Powstała Komisja do zbadania przyczyn wypadku w kopalni Borynia

- Na razie wiadomo, że nastąpił wybuch metanu - mówi Andrzej Tor, wiceprezes JSW.

Eksplozja zabiła czterech górników, raniła 16, w tym dwóch pracowników Zakła- du Odmetanowania Kopalń (ZOK). Przyczyny i okoliczności tragedii bada prokuratura.

ZOK to kluczowa spółka dla bezpieczeństwa JSW. Prowadzi odmetanowanie i regulację we wszystkich jastrzębskich kopalniach, kontroluje także stężenie metanu. Dział Badań i Prognozowania Metanowości ZOK jest jednostką naukowo-badawczą wskazaną przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) do ocenia-nia zagrożenia metanowego w kopalniach. ZOK opracował też analizę zagrożeń dla kopalni Borynia do 2010 r.

- Wypadek powinien skłonić zarząd JSW do wzmożonej kontroli nad systemem odmetanowania kopalni. Problem polega na tym, że JSW jako spółka skarbu państwa dobrowol-nie utraciła kontrolę nad Zakładem Odmetanowania Kopalń. Stała się zakładnikiem prywatnej firmy, monopolisty. Oczekiwałem zmian, mając na uwadze bezpieczeństwo górników, ale nie było zainteresowania w tym zakresie ze strony niektórych członków zarządu JSW - tłumaczy Paweł Poncyljusz, były wiceminister gospodarki, poseł PiS.

Opinii tej nie podziela Andrzej Tor.

- Nie ma znaczenia, do kogo należy ZOK - odpowiada wiceprezes JSW.

Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że ZOK, kontrolowany wcześniej przez JSW, przeszedł w prywatne ręce w wyniku podwyższania kapitału. W 2003 r. państwowa spółka JSW praktycznie utraciła kontrolę właścicielską - miała tylko 5 proc. udziałów. Kontrola przeszła w ręce spółki GKZ, należącej do Jerzego Bergera, nazywanego na Śląsku „cesarzem metanu”. Obecnie JSW ma jedynie 1,66 proc. udziałów w ZOK i jest całkowicie skazana na jego usługi. Dlaczego podejmowano niekorzystne decyzje dla JSW?

- Na razie nie wiadomo, na ile wybuch to efekt zaniedbania w odmetanowaniu. Jedno jest pewne: z uwagi na to, że zajmuje się tym prywatna firma, zacznie się przerzucanie odpowiedzialności, a z szukaniem winnych mogą być problemy - uważa Paweł Poncyljusz.

- ZOK świadczy usługi odmetanowania w kopalni Borynia. Jest to bardzo profesjonalna firma. Układ właścicielski nie ma tu znaczenia - odpowiada Andrzej Tor.

Zobacz także: Metan w kopalniach
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozpoczęło się szukanie winnych za Borynię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!