XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

"Złoty trójkąt" sektora górniczego. Egipt zmienia prawo i szuka inwestorów

"Złoty trójkąt" sektora górniczego. Egipt zmienia prawo i szuka inwestorów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Większości Polaków Egipt kojarzy się z wypoczynkiem. Luksor, Hurghada i Al Kusair to miejsca wakacyjnych wycieczek. Tymczasem „złoty trójkąt” to obszar bogaty w surowce mineralne. Rząd w Kairze widzi w nich szanse na rozwój gospodarczy.

  • Egipt jest bogaty nie tylko w ropę i złoto.
  • Parlament egipski pracuje nad ułatwieniami inwestycyjnymi w sektorze wydobywczym.
  • W styczniu 2018 roku Ministerstwo Przemysłu i Handlu Zagranicznego Egiptu ogłosiło przetarg dla firm na udział w rozwoju projektu "Złoty Trójkąt".

Zasoby mineralne w Egipcie obejmują ropę naftową, gaz ziemny, rudę żelaza, fosforany, mangan, wapień, gips, talk, azbest, ołów, ziem rzadkich, złoto i cynk. Gaz ziemny, ropa naftowa i fosforany są już wydobywane na dużą skalę. Kolejne inwestycje zwiększają też wydobycie złota.

Ryzyka polityczne oraz niekorzystne dla zagranicznych inwestorów regulacje mocno jednak ograniczają rozwój całego sektora. Firmy zainteresowane wydobyciem były zobligowane prawem nie tylko do wejścia w joint venture z państwem egipskim, ale i zgodzenia się na z góry ustalony podział produkcji. Takie rozwiązanie okazało się odstraszać zainteresowane firmy.

Jak jednak donosi Germany Trade&Invest, parlament egipski pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi górnictwa. Nowe przepisy wykonawcze do obowiązującej ustawy mają wejść w życie do lata 2019 r. Według lokalnych mediów mają one dotyczyć zmiany lub zniesienia przepisów narzucających firmom współpracę z państwem.

Czytaj też: Australia nastawia się na zyski z elektromobilności

Zamiast tego wprowadzony ma być nowy system podatków, dzierżaw i opłat licencyjnych. Planowane jest również uproszczenie zakupu gruntów pod prace poszukiwawcze.

Wznowienie projektu "złoty trójkąt"

W styczniu 2018 roku Ministerstwo Przemysłu i Handlu Zagranicznego Egiptu ogłosiło przetarg dla firm na udział w rozwoju projektu "Złoty Trójkąt", którego plan powstał w 2013 r. Termin składania ofert wyznaczono na 13 kwietnia 2019 r. Konsultantem projektu jest włoska firma Rina Consulting (dawniej D'Appolonia).

W latach 2019-2047 w rozwój „złotego trójkąta” zainwestowanych zostanie łącznie 29 mld dolarów. Jego planowane elementy to zakłady obróbki metali, zakłady przemysłowe, zakłady odsalania oraz rozbudowa infrastruktury. Ponadto powstaną osiedla mieszkaniowe, hotele i ośrodki wypoczynkowe. Strefa ekonomiczna obejmie obszar 920 tys. hektarów.

"Złoty trójkąt" obejmuje obszar pomiędzy Kiną (niedaleko Luksoru), Safagą (niedaleko Hurghady) i Al-Kusair w centralnym Egipcie i częściowo na wybrzeżu Morza Czerwonego. Region posiada ogromne zasoby surowców mineralnych.

W 2015 r. egipska agencja surowców mineralnych oszacowała, że 75 proc. zasobów mineralnych kraju znajduje się na tym obszarze. Złoża obejmują miedź, złoto, srebro, granit, wapień, łupek i fosforan. Plany te mają również na celu stworzenie wysokiej lokalnej wartości poprzez przemysłowe przetwarzanie surowców mineralnych na takie produkty jak ceramika, marmur, porcelana, szkło, chemia, chipy komputerowe, cement i inne materiały budowlane.

Niekorzystne warunki naturalne

Największym zagrożeniem dla realizacji tego ambitnego projektu są... warunki geologiczne. W czerwcu 2016 r. urząd geologiczny (NARSS) przedstawił końcowe studium na temat zagrożeń dla środowiska naturalnego w ramach projektu. Według doniesień prasowych, w ciągu 26 lat w regionie wystąpiły 44 trzęsienia ziemi o różnej wielkości.

Na przestrzeni 60 lat miasta Al-Kusair i Kina doświadczyły 29 lawin błotnych. Oprócz dróg i budynków zagrożone są również grunty rolne i tereny górnicze.

Na tej podstawie urząd stwierdza, że w przyszłości istnieją zagrożenia dla dróg i budynków, które miałyby tam powstać. NARSS zalecił sporządzenie map na podstawie najnowszych informacji na temat stref zagrożenia, badań terenowych i budowy nowych tam.

Czytaj też: Tydzień w Azji#4: Huawei chce inwestycji w Polsce, umowa UE z Japonią
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Egipt

    Przelicz walutę
  • funt (EGP)

  • 0,084 złoty (PLN)

    0,019 EUR, 0,021 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Złoty trójkąt" sektora górniczego. Egipt zmienia prawo i szuka inwestorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!