Wydobycie węgla bez górników coraz bliżej

Wydobycie węgla bez górników coraz bliżej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zmierza w kierunku tzw. inteligentnej kopalni. Prezes zarządu JSW Daniel Ozon wskazuje, że chodzi o szereg działań, które umożliwią wydobywanie węgla bardziej efektywnie, taniej i bezpiecznie. Będzie to możliwe dzięki automatyzacji i użyciu na większą skalę urządzeń, które w najtrudniejszych warunkach będą wymagały mniejszego zaangażowania człowieka.


  • W przypadku wydobycia węgla w JSW, innowacyjne technologie mają poprawić efektywność. Np. Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza nabyć kompletnie autonomiczny kompleks ścianowy. To urządzenie będzie w stanie prowadzić działalność wydobywczą bez udziału górników w ścianie. 
  • Bez rozwiązań innowacyjnych, pozwalających na sięganie po coraz głębsze pokłady węgla, byłoby coraz trudniej utrzymać efektywność na pożądanym poziomie. 
  • Nowe technologie mają być przydatne w każdym momencie wydobycia: od momentu projektowania poprzez eksploatację i transport urobku na powierzchnię. 

Jak zaznacza prezes JSW Daniel Ozon w kopalniach spółki zostało położonych prawie 200 km światłowodów. 

- Te światłowody pozwolą nam na czerpanie dużych ilości danych ze wszystkich urządzeń, zarówno kombajnów, jak i obudów - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Daniel Ozon. - Powołaliśmy centrum zaawansowanej analityki danych. Jest kilkanaście osób, które śledzą dane, analizują je i wyciągają wnioski - dodaje Daniel Ozon.

Wskazuje przy tym, że również nowoczesny kompleks przodkowy wraz z kombajnem Bolter Miner 12CM30 wpisuje się w ideę inteligentnej kopalni. W JSW stawiają na efektywność. Chcą zwiększyć wydobycie węgla koksowego potrzebnego do produkcji stali, który docelowo ma stanowić ok. 85 proc. całości produkcji.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zaznaczają, że podjęta decyzja o zakupie kombajnu może stanowić przełom technologiczny w polskim górnictwie. Kompleks przodkowy z kombajnem Bolter Miner wykorzystuje bowiem nowy rodzaj obudowy - samonośną, kotwiową. Systemy takie są tańsze - według szacunków w polskich warunkach o ok. 30 procent - i pozwalają na znacznie szybsze drążenie wyrobiska.

Czytaj także: JSW: duże oczekiwania w zakresie obudowy kotwiowej

Ponadto Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza nabyć kompletnie autonomiczny kompleks ścianowy. To urządzenie będzie w stanie prowadzić działalność wydobywczą bez udziału górników w ścianie. Zapewne liderem tego typu rozwiązań w spółce będzie kopalnia Pniówek.

Jastrzębska Spółka Węglowa chce się również zaangażować w produkcję włókien węglowych. Coraz bardziej potrzebują ich koncerny samochodowe i lotnicze. W ich produktach wszystko bowiem ma być lżejsze i bardziej wytrzymałe. 

Przetwórstwo produktów węglopochodnych cechuje wysoka marża i jest ono niezależne od węglowych cykli koniunkturalnych. Otwierając się na nowe technologie JSW współpracuje z Instytutem Fraunhofera, czołową placówką powiązaną z przemysłem w Niemczech. Instytut Fraunhofera, współpracujący z Uniwersytetem Technicznym we Freibergu, Chemnitz, oraz wieloma innymi jednostkami naukowo-badawczymi na świecie, należy do największych w Europie organizacji badawczo-wdrożeniowych.

- Zapotrzebowanie na włókna węglowe jest ogromne - zaznacza prezes Daniel Ozon. - Współpracujemy z Instytutem Fraunhofera, mieliśmy też spotkania z premierem landu Saksonii. Jeżeli dzięki współpracy z Instytutem Fraunhofera uda się nam technologię zidentyfikować, to pilota chcielibyśmy postawić z Instytutem Fraunhofera prawdopodobnie w części Saksonii. A później dużą instalację produkcyjną już w Polsce, gdzieś blisko naszych zakładów. Współpraca transgraniczna firmy przemysłowej, jaką jest Jastrzębska Spółka Węglowa i jednostki naukowej, jaką jest Instytut Fraunhofera umożliwia również pozyskanie pieniędzy unijnych - wskazuje Daniel Ozon.

Zobacz także: Górnictwo to nie tylko producenci węgla

W przypadku wydobycia węgla w JSW, innowacyjne technologie mają poprawić efektywność. Bez rozwiązań innowacyjnych, pozwalających na sięganie po coraz głębsze pokłady węgla, byłoby bowiem coraz trudniej utrzymać efektywność na pożądanym poziomie. 
Nowe technologie mają być przydatne w każdym momencie wydobycia: od momentu projektowania poprzez eksploatację i transport urobku na powierzchnię. 

Przypominamy obszerny wywiad z prezesem JSW Danielem Ozonem na temat przedsięwzięć realizowanych w różnych obszarach przez spółkę.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (35)

Do artykułu: Wydobycie węgla bez górników coraz bliżej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!