WUG wydał opinię o programie dla części kopalni Ruda. Miasto miało zastrzeżenia

WUG wydał opinię o programie dla części kopalni Ruda. Miasto miało zastrzeżenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Działająca przy Wyższym Urzędzie Górniczym (WUG) w Katowicach Komisja ds. Ochrony Powierzchni pozytywnie zaopiniowała 13 lipca program eksploatacji górniczej tzw. ruchu Pokój, będącego częścią kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. Zastrzeżenia w tej sprawie miał wcześniej rudzki samorząd.

  • Kopalnia Ruda to największy pracodawca w Rudzie Śląskiej.
  • Zakład zatrudnia 6,5 tys. osób.
  • Samorządowcy obawiali się dalszych szkód w centralnej części dzielnicy Wirek.

Kopalnię Ruda tworzą trzy samodzielne wcześniej zakłady: Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój. Gdy jesienią 2017 roku Polska Grupa Górnicza (PGG) przedstawiła plan eksploatacji węgla w tej kopalni na lata 2018-2020, władze Rudy Śląskiej, w obawie przed szkodami na powierzchni, negatywnie zaopiniowały wydobycie z 3 ścian wydobywczych w ruchu Pokój, na 35 planowanych w tym czasie do uruchomienia w całej kopalni Ruda. PGG zleciła wówczas dodatkowe analizy wpływu tych ścian na powierzchnię.

Plany eksploatacyjne kopalni Ruda musi zatwierdzić Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, dla którego opinia rudzkiego samorządu nie jest wiążąca. Gliwicki urząd zwrócił się natomiast o opinię w tej sprawie do działającej przy WUG Komisji ds. Ochrony Powierzchni, złożonej z ekspertów w tej dziedzinie. Chodziło o ocenę programu eksploatacji górniczej ruchu Pokój w aspekcie ochrony zabudowy powierzchni w Rudzie Śląskiej.

W piątkowych obradach Komisji, oprócz jej członków oraz przedstawicieli organów nadzoru górniczego, uczestniczyli również przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, śląskiego oddziału Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie oraz samorządu Rudy Śląskiej.

"Komisja, po analizie wniosku, wysłuchaniu stanowisk koreferentów, prezydenta miasta Ruda Śląska, dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach oraz po przeprowadzonej dyskusji, pozytywne zaopiniowała przedłożony program eksploatacji górniczej (...) KWK Ruda Ruch Pokój na lata 2018-2020 w aspekcie ochrony zabudowy powierzchni miasta Ruda Śląska" - podał po posiedzeniu WUG.

Dla właściwej ochrony powierzchni przed szkodami górniczymi Komisja sformułowała jednak szereg zaleceń, które PGG powinna wziąć pod uwagę przy planowaniu i prowadzeniu eksploatacji. Chodzi m.in. o zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń oraz właściwego tempa robót.

Kopalnia Ruda to największy pracodawca w mieście, zatrudniający ponad 6,5 tys. osób. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami PGG, w ciągu najbliższych kilkunastu lat Grupa zamierza zainwestować w tej kopalni blisko 2 mld zł.

Na początku listopada ub. roku władze Rudy Śląskiej poinformowały o pozytywnej opinii samorządu dla 32 ścian wydobywczych w kopalni Ruda w latach 2018-2020 oraz negatywnej opinii dla 3 z 12 ścian ruchu Pokój, będącego częścią kopalni. Decyzja ta - jak informowali samorządowcy - wynikała z troski o przyszłość 17-tysięcznej dzielnicy Wirek, gdzie na skutek prowadzonej przez kopalnię eksploatacji mogłyby pojawić się kolejne uszkodzenia. Samorząd wnioskował o ekspertyzy, które wykazałyby, że plany kopalni są bezpieczne dla mieszkańców i ich mieszkań.

Samorządowcy obawiali się dalszych szkód w centralnej części dzielnicy Wirek, gdzie znajdują się domy z przełomu XIX i XX w. oraz kościoły św. Wawrzyńca i św. Antoniego. Budynki, także z powodu wieloletniej eksploatacji górniczej, są w złym stanie, a ogromna ich część jest odchylona od pionu. W przesłanym władzom Rudy Śląskiej projekcie eksploatacji ruchu w tym rejonie przewidziano wydobycie z sześciu ścian - urząd pozytywnie zaopiniował tylko połowę z nich. Innym argumentem za negatywną opinią dla części projektowanej eksploatacji były nierozwiązane od lat problemy związane z zachwianiem stosunków wodnych w rejonie koryta Potoku Bielszowickiego, spowodowane wcześniejszą eksploatacją.

Kopalnia Ruda, którą tworzą ruchy: Bielszowice, Halemba i Pokój, zatrudnia ponad 6,5 tys. osób, z czego 5,2 tys. pod ziemią. Najwięcej (blisko 2,9 tys.) pracuje w ruchu Bielszowice. W Halembie zatrudnionych jest prawie 2,4 tys. pracowników, a w ruchu Pokój, którego złoża będą całkowicie wyeksploatowane w ciągu najbliższych pięciu lat, ponad 1,2 tys. osób. Gdyby ostatecznie plany uruchomienia trzech ścian Ruchu Pokój nie zostały zatwierdzone, mogłoby to skrócić żywotność tej części kopalni Ruda o rok.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WUG wydał opinię o programie dla części kopalni Ruda. Miasto miało zastrzeżenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!