Wstrząs w kopalni Piast-Ziemowit. Są uszkodzenia budynków

Wstrząs w kopalni Piast-Ziemowit. Są uszkodzenia budynków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

18 zgłoszeń, w tym dwa z informacją o pęknięciu na ścianie budynku, wpłynęło po nocnym wstrząsie w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu - oświadczyła rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Anna Swiniarska-Tadla.

Wstrząs miał miejsce o godz. 3.27 na poziomie 680 m. "Na dole nie doszło do żadnych uszkodzeń, nie ucierpiał nikt z pracowników. Wydobycie w tym rejonie zgodnie z procedurą zostało czasowo zatrzymane" - poinformowała Anna Swiniarska-Tadla.

Informacje te potwierdził rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej, do której należy zakład, Tomasz Głogowski. "Po posiedzeniu zespołu ds. tąpań, krótko po godz. 5 rano wydobycie zostało wznowione" - dodał.

Siłę wstrząsu określono orientacyjnie jako odpowiadającą blisko 3 stopniom w skali Richtera.

Jak przypominają naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, zakres intensywności wstrząsów górniczych jest bardzo szeroki, od bardzo słabych wstrząsów nieodczuwalnych przez człowieka i rejestrowanych wyłącznie przez specjalistyczną aparaturę pomiarową do silnych zjawisk sejsmicznych, określanych jako słabe trzęsienia ziemi.

Te najsilniejsze mogą w określonych sytuacjach powodować uszkodzenia w obiektach budowlanych, sporadycznie w infrastrukturze technicznej, ale także powodować dyskomfort mieszkańców.

Czytaj także: Trzydniowa żałoba w KGHM

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym (GZW), w obszarze Legnickiego - Głogowskiego Zagłębia Miedziowego (LGOM) oraz w rejonie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego "Bełchatów".

Obszar GZW jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów górniczych w świecie, przede wszystkim ze względu na swoją budowę geologiczną oraz prowadzoną od wielu dziesiątek lat eksploatację licznych pokładów węgla kamiennego na stosunkowo niewielkim obszarze.

Najsilniejszy w Polsce wstrząs sejsmiczny związany z prowadzoną działalnością górniczą miał jednak miejsce w 1980 roku w kopalni "Bełchatów" - jego magnituda wynosiła 4,6 w skali Richtera.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!