Węglokoks: węgiel z importu także na rynek krajowy

Węglokoks: węgiel z importu także na rynek krajowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwszy węgiel, sprowadzony z zagranicy przez katowicki Węglokoks, trafi wyłącznie na rynki zagraniczne, w postaci mieszanek węgla krajowego z importowanym. W przyszłości takie mieszkanki mogą trafić także do odbiorców krajowych - wynika z informacji Węglokoksu.

  • Węglokoks rozpoczął sprowadzanie węgla ze Stanów Zjednoczonych.
  • Amerykański węgiel z założenia ma być sprzedawany za granicę, po stworzeniu mieszanek z krajowymi miałami.
  • Kolejne dostawy z USA mogą jednak trafić również na rynek polski.

"Prowadzone są zaawansowane rozmowy, zarówno z potencjalnymi odbiorcami zagranicznymi, jak i krajowymi. Wolumen i terminy dostaw będą zależne od zapotrzebowania i uzgodnień z naszymi klientami" - powiedział w środę PAP Wojciech Janocha z biura prasowego Węglokoksu. Zaznaczył, że szczegóły rozmów i nazwy potencjalnych kontrahentów objęte są tajemnicą handlową. Spółka zapowiada, że ujawni je, gdy zawarte będą konkretne umowy.

Obecnie Węglokoks realizuje kontrakty już podpisane - w ich ramach w połowie października do Polski trafi pierwsza próbna partia (75 tys. ton) wysokoenergetycznego miału węglowego ze Stanów Zjednoczonych. Importowany węgiel posłuży do stworzenia mieszanek z krajowymi miałami energetycznymi, których Węglokoks ma obecnie na składowiskach prawie pół miliona ton.

"Spółka, by wywiązać z umów z klientami zagranicznymi, planuje tworzenie mieszanek tego węgla z wysokokalorycznym węglem importowanym. Mieszanki będą eksportowane na rynki Czech, Słowacji, Węgier, południowych Niemiec oraz Austrii" - podał Węglokoks, zaznaczając, że 75 tys. ton węgla z USA to jak dotąd jedyny surowiec sprowadzany przez spółkę z zagranicy.

W środę "Rzeczpospolita" napisała o tym, że importowany przez Węglokoks węgiel, który miał być sprzedawany wyłącznie zagranicznym klientom, może trafiać także do krajowej energetyki. Przedstawiciele Węglokoksu potwierdzają, że na krajowym rynku jest przestrzeń dla węgla z importu, zmieszanego z surowcem z polskich kopalń.

"Informacja o imporcie przez Węglokoks pierwszego statku z węglem z USA spowodowała szereg zapytań od klientów krajowych o możliwość zakupu takiego węgla. Obecnie spółka skupia się na zabezpieczeniu realizacji kontraktów eksportowych, ale w przyszłości nie wyklucza sprzedaży podobnych mieszanek energetycznych na rynku krajowym" - podał Węglokoks.

Należąca do grupy Węglokoksu spółka Węglokoks Kraj w kopalni Bobrek-Piekary produkuje rocznie ok. 1,5 mln miałów energetycznych, które mogą być mieszane z węglem z importu, na potrzeby odbiorców zarówno w kraju, jak i za granicą. Oprócz USA, rozważany jest też import np. z Kazachstanu czy Kolumbii.

Duże zapotrzebowanie na węgiel w kraju wpływa na zmniejszenie realizowanego przez Węglokoks eksportu węgla, w którym spółka specjalizowała się przez kilka dziesięcioleci. W tym roku firma wyśle za granicę ok. 2,5 mln ton węgla, wobec ok. 4 mln ton przed rokiem. "Spadek, w porównaniu z rokiem ubiegłym, rzeczywiście spowodowany jest większym popytem na rynku krajowym, skutkującym ograniczeniem dostępu do węgli wysokokalorycznych na eksport" - wyjaśnił Janocha.

Przedstawiciele Węglokoksu podtrzymują wcześniejsze deklaracje, że firma nie zamierza importować węgla rosyjskiego. "Węgiel z Rosji, obecnie dominujący w wolumenie importowanego węgla do Polski, nie jest przedmiotem naszego zainteresowania, ponieważ jest bezpośrednio sprzedawany przez regionalne przedstawicielstwa największych rosyjskich producentów (...) i tym samym bardzo trudno byłoby o konkurencję cenową" - poinformowała spółka.

Dotychczas Węglokoks był eksporterem węgla. Rekordową ilość tego surowca - 43 mln ton - spółka wysłała za granicę w 1984 r. W 2005 r. eksport wynosił 18 mln ton; w 2010 r. było to 8,7 mln ton, a w ubiegłym roku 4 mln ton. Podobny poziom eksportu Węglokoks zakładał początkowo na 2017 r.; później plan zmniejszono do ok. 2,5 mln ton. Łączny polski eksport węgla wyniósł w ubiegłym roku 9 mln ton, wobec importu tego surowca do Polski na poziomie 8,3 mln ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Węglokoks: węgiel z importu także na rynek krajowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!