We krwi 3 górników, którzy zginęli w kopalni Rudna, niewielkie ilości alkoholu

We krwi 3 górników, którzy zginęli w kopalni Rudna, niewielkie ilości alkoholu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We krwi trzech górników, którzy w ubiegłym roku zginęli w wyniku silnego wstrząsu w należącej do KGHM kopalni Rudna, wykryto niewielkie stężenie alkoholu. We krwi kolejne ofiary zaś śladowe ilości metamfetaminy – podała w piątek Prokuratura Okręgowa w Legnicy.

W rezultacie silnego, samoistnego wstrząsu, do którego doszło 29 listopada, zginęło 8 górników, a 9 zostało poszkodowanych. Akcja ratunkowa trwała prawie dobę.

Jak powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn, wynik badań wykazały we krwi trzech górników, którzy zginęli w katastrofie, niewielkie stężenie alkoholu - od 0,2 do 0,6 promila.

"Nie wiemy jednak, czy górnicy podczas pracy byli pod wpływem alkoholu, czy wytworzył się on w wyniku przemiana zachodzących w organizmie po śmierci. Trzeba zwrócić uwagę, że te przemiany mogły zachodzić bardzo szybko, gdyż w miejscu katastrofy była duża wilgotność i wysoka temperatura. Poza tym upłynęło sporo czasu od zgonu do momentu wyciągnięcia ciał na powierzchnię" - powiedziała prokurator.

Tkaczyszyn dodała, że aby stwierdzić, czy górnicy byli pod wpływem alkoholu podczas pracy, potrzebne będą dodatkowe badania. Prokurator poinformowała również, że dotychczasowe badania wykazały śladowe ilości metamfetaminy we krwi czwartego z górników.

W śledztwo ws. katastrofy w kopalni Rudna nikomu nie postawiona zarzutów. "Śledztwo było już raz przedłużone. Obecny termin jego zakończenia to czerwiec" - powiedziała Tkaczyszyn.

Śledczy sprawdzają, czy śmierć i obrażenia górników mogły postać w wyniku sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób z powodu niedopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy w KGHM Polska Miedź. Chodzi o ustalenie, czy czyjeś działanie lub zaniechanie mogło przyczynić się do wstrząsu górotworu, a następnie obsunięcia się skał, w czego wyniku zginęli górnicy.

W kwietniu zakończyła prace komisja Wyższego Urzędu Górniczego, która badała przyczyny katastrofy. Przyjęte jednogłośnie ustalenia 17-osobowej komisji, w której skład weszli m.in. naukowcy i przedstawiciele nadzoru górniczego, potwierdziły podawane wcześniej naturalne, górnicze, przyczyny wypadku, do którego doszło 29 listopada ubiegłego roku 1140 m pod ziemią. Górników zabiło tąpnięcie, spowodowane samoistnym wstrząsem górotworu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: We krwi 3 górników, którzy zginęli w kopalni Rudna, niewielkie ilości alkoholu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!