W Zabrzu upamiętnią ofiary górniczej katastrofy

W Zabrzu upamiętnią ofiary górniczej katastrofy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mszę barbórkową połączoną z poświęceniem tablicy upamiętniającej tragiczną katastrofę z 5 października 1887 r. odprawi 5 grudnia w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu biskup gliwicki Jan Kopiec.

Msza odbędzie się w podziemnej kaplicy św. Barbary na poziomie 170 - podało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Zabrzu.

5 października 1887 r. w kopalni "Guido" - wówczas w strukturze kopalni "Królowa Luiza" - w wyniku wypływu kurzawki zginęło 10 górników. Z podziemi wydobyto ciała czterech górników: Antoniego Bednorza, Pawła Biskupka, Jana Dyrnowskiego i Józefa Minoła oraz żyjącego, choć z połamanymi nogami Józefa Niemczyka, który zmarł jednak 2 dni później i 10 października został pochowany na cmentarzu parafii św. Andrzeja w Zabrzu.

Pod ziemią pozostały do dnia dzisiejszego szczątki pięciu górników: Józefa Cichorowskiego, Jakuba Kałuży, Jana Kowalczyka, Jana Kuca i Jana Żogały. Spoczywają przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Makoszowskiej, 80 metrów pod ziemią. Współcześnie w tym miejscu na powierzchni stoi wysoki metalowy krzyż. Górnikom, których ciała pozostały w podziemiach kopalni, w 1903 r. postawiono pomnik na cmentarzu w Bielszowicach, który jednak się nie zachował.

Aby upamiętnić ofiary tej tragedii w obecnym Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w podziemnej kaplicy św. Barbary w kopalni "Guido" podczas uroczystej mszy świętej zostanie odsłonięta przypominająca owe wydarzenia tablica.

Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, powstała w 1855 r. W 1967 r. utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-96 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Obiekt ponownie udostępniono turystom w 2007 r.

Odnowiony poziom 170 otwarto 10 grudnia 2015 r. To teraz licząca ok. 1 km, łatwo dostępna trasa muzealna. Koncentruje się ona na trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku - okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale też najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Zabrzu upamiętnią ofiary górniczej katastrofy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!