W kopalni Brzeszcze powstała stacja odmetanowania za ponad 20 mln zł

W kopalni Brzeszcze powstała stacja odmetanowania za ponad 20 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za ponad 20 mln zł w małopolskiej kopalni Brzeszcze - należącej do Kompanii Węglowej (KW) - powstała nowa stacja odmetanowania. Brzeszcze są najbardziej metanową polską kopalnią.

"Nowa stacja odmetanowania zapewnia nie tylko wyższy poziom bezpieczeństwa pracy górników pod ziemią, ale także w praktyce wydłuża żywotność kopalni" - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej, wskazując, że pozyskiwany w Brzeszczach metan nie jest odpadem, ale cenną kopaliną, sprzedawaną odbiorcom.

Około 70 m sześc. gazu na minutę dostarczane jest do firmy Energetyka Dwory w Oświęcimiu, a ok. 3,5 m sześc. na minutę do Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej. Ponadto ciepło pochodzące z chłodzenia sprężanego gazu zasila ogrzewanie pomieszczeń stacji odmetanowania, podgrzewa wodę użytkową i nagrzewa powietrze służące do wentylacji hali.

Pierwszy projekt nowej stacji odmetanowania w kopalni Brzeszcze powstał siedem lat temu. Pozwolenie na budowę uzyskano w sierpniu ubiegłego roku, a dopuszczenie stacji do ruchu przez nadzór górniczy - na początku grudnia tego roku. W poniedziałek inwestycja została oficjalnie otwarta. Stację wybudowała grupa Carboautomatyka z Tychów. Obiekt zastąpi starą stację z 1976 r., wyposażoną w zużyte i nieefektywne urządzenia. Praca nowej stacji jest nadzorowana i sterowana komputerowo.

"Nadrzędną funkcją stacji odmetanowania jest przede wszystkim ujęcie metanu z wyrobisk górniczych i górotworu dla poprawy bezpieczeństwa pracy górników i eksploatacji. Bez pracy stacji eksploatacja niektórych rejonów górniczych byłaby niemożliwa" - wskazał dyrektor kopalni Brzeszcze Janusz Adamowicz.

Metan to gaz towarzyszący złożom węgla. W ostatnich latach w polskich kopalniach wydziela się ok. 830 mln m sześc. tego gazu rocznie, z tego niespełna trzecia część trafia do instalacji odmetanowania, a następnie jest w części wykorzystywana np. do produkcji energii. Pozostały metan odprowadzany jest do atmosfery, potęgując efekt cieplarniany.

Kopalnia Brzeszcze jest najbardziej metanową polską kopalnią. Gaz wydziela się w ścianach wydobywczych, wyrobiskach korytarzowych, drogach wentylacyjnych, a także jest ujmowany systemami odmetanowania w ścianach, przodkach chodnikowych oraz zza tam izolacyjnych. Trafia do instalacji odmetanowania (gdzie tworzy się mieszanka metanowo-powietrzna) lub szybami wentylacyjnymi bezpośrednio w powietrze. W kopalni Brzeszcze praktycznie cały ujęty metan jest gospodarczo wykorzystywany.

Budowa nowych stacji odmetanowania w kopalniach to część strategii Kompanii Węglowej, która w najbliższych siedmiu latach chce o 70 proc. zwiększyć stopień gospodarczego wykorzystania ujętego metanu. Ilość gazu ujmowanego w specjalne instalacje ma wzrosnąć o ok. 35 proc. Firma chce znacząco zwiększyć ilość metanu wykorzystywanego do produkcji prądu, ciepła i chłodu. Chce w tym zakresie współpracować z katowickim Węglokoksem.

Docelowo, w 2020 r., Kompania ma ujmować systemami odmetanowania ok. 150 mln m sześc. gazu rocznie, z czego ok. 122 mln m sześc. ma być wykorzystane gospodarczo do produkcji prądu i ciepła. W ub. roku kopalnie KW ujęły ok. 111 mln m sześc. metanu, z czego zagospodarowano prawie 71 mln m sześc. To znacznie więcej niż w dwóch poprzednich latach, kiedy rocznie ujmowano ponad 75 mln m sześc. metanu, a wykorzystywano niespełna 58 mln m sześc.

W kopalniach Marcel, Jankowice i Chwałowice metan wykorzystywany jest do produkcji ciepła, a w kopalniach Halemba-Wirek, Bielszowice, Sośnica-Makoszowy i Knurów-Szczygłowice - do produkcji prądu.

W ub. roku przy eksploatacji węgla w Polsce wydzieliło się 828,2 mln m sześc., czyli 10,5 m sześc. w przeliczeniu na każdą tonę wydobytego węgla. W instalacje odmetanowania ujęto 266,7 mln m sześc. gazu, czyli niespełna trzecią część. Z tego do produkcji prądu, ciepła i chłodu do klimatyzacji kopalń wykorzystano 178,6 mln m sześc. gazu, czyli ok. dwie trzecie całości ujętego metanu. To nieco więcej niż w poprzednich latach, ale i tak znacznie poniżej możliwości. W ub. roku trzy czwarte polskiego wydobycia węgla pochodziło z pokładów metanowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W kopalni Brzeszcze powstała stacja odmetanowania za ponad 20 mln zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!