W Kompanii Węglowej odbyły się masówki

W Kompanii Węglowej odbyły się masówki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

17 lutego br. organizacje związkowe przeprowadziły masówki informacyjne w kopalniach Kompanii Węglowej, podczas których mówiono o konflikcie dotyczącym średnich płac w roku 2016. Związkowcy dali zarządowi spółki czas do piątku na potwierdzenie, że przeciętne wynagrodzenia w firmie nie będą w tym roku niższe od ubiegłorocznych. Niezrealizowanie tego postulatu będzie oznaczać spór zbiorowy.

Związkowcy złożyli w Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) skargę na działania zarządu KW dotyczące wypłaty 14 pensji.

W piśmie skierowanym do zarządu Kompanii związki zażądały również "zachowania w roku 2016 bazowych przeciętnych wynagrodzeń w Kompanii Węglowej SA jak i w poszczególnych kopalniach i zakładach na poziomie 2015 roku". Powołały się przy tym na utrzymanie w mocy porozumienia z lipca ubiegłego roku, gwarantującego górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przeniesieniu kopalń Kompanii do nowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej, co ma nastąpić do końca kwietnia.

Ponieważ związkowcy wystąpili do zarządu Kompanii w tej sprawie na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w praktyce niespełnienie ich żądania oznacza wszczęcie sporu zbiorowego. Zgodnie z ustawą, taki spór istnieje "od dnia wystąpienia do pracodawcy z żądaniami () jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni" - stąd czas dany zarządowi do piątku.

Rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski potwierdził, że pismo związkowców wpłynęło do spółki, nie skomentował jednak jego treści. Przypomniał, że już wcześniej, podczas zakończonych niepowodzeniem rozmów na temat zasad wypłaty 14. pensji, strona społeczna warunkowała zawarcie porozumienia w tej sprawie od przyjęcia przez pracodawcę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń dla kopalń i zakładów na rok 2016 na poziomie roku 2015.

"W celu kompromisowego rozwiązania, pracodawca zaproponował zachowanie wysokości przeciętnych wynagrodzeń w I kwartale roku 2016 na poziomie przeciętnych wynagrodzeń z I kwartału roku 2015. To oznacza, że wynagrodzenia miesięczne byłyby analogiczne, jak w I kwartale 2015 roku" - wyjaśnił rzecznik.

Jak informował już wnp.pl, zarząd Kompanii podjął decyzję, że 14 pensja za rok 2015 zostanie wypłacona w dwóch ratach. Pierwsza rata, w wysokości 30 proc., została już wypłacona 15 lutego br. a druga rata, w wys. 70 proc. nagrody, zostanie wypłacona 30 czerwca 2016 r. wraz z ustawowymi odsetkami za każdy dzień zwłoki.

Czytaj także: KW: 15 lutego pierwsza rata 14-tki

- Rozłożenie dodatkowej nagrody rocznej, tzw. 14-tki, na raty było koniecznością. Jesteśmy przekonani, że wszyscy pracownicy zrozumieją wyjątkowość sytuacji – napisał Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej w liście do załogi spółki.

Jak zapewnił, dla zarządu Kompanii Węglowej priorytetem jest zachowanie miejsc pracy i przetrwanie firmy wraz z 11 kopalniami 4 zakładami wchodzącymi w skład KW oraz pozyskanie inwestorów dla dalszego funkcjonowania spółki.

Obecnie główny spór w KW pomiędzy zarządem a związkami dotyczy średnich płac w roku 2016. Podczas spotkania, jakie odbyło się 11 lutego, związkowcy zaproponowali przyjęcie przez pracodawcę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń dla kopalń i zakładów na rok 2016 na poziomie roku 2015. Na to nie godził się jednak zarząd spółki, który zaproponował zachowanie wysokości przeciętnych wynagrodzeń w pierwszym kwartale roku 2016 na poziomie przeciętnych wynagrodzeń z pierwszego kwartału roku 2015. To oznacza, że wynagrodzenia miesięczne byłyby analogiczne, jak w pierwszym kwartale 2015 roku.
O sytuacji w Kompanii Węglowej czytaj także:
KW: albo się dogadają, albo będzie spór zbiorowy
Solidarność KW do premier Szydło: czekamy na dobre zmiany w górnictwie
Górnictwo: mus to kompromis, bo awantura nic nie da
Jak Kompania Węglowa miotała się od ściany do ściany

W kalkulacji przeciętnych wynagrodzeń, które przedstawił zarząd KW, nie ujęto nagrody z okazji Dnia Górnika tzw. „Barbórki”, gdyż wypłacana jest w czwartym kwartale, nie ujęto również dodatkowej nagrody rocznej tzw. 14-tej pensji, gdyż wypłacana jest w pierwszym kwartale roku następnego. Nie ujęto również deputatu węglowego i rekompensaty węglowej, gdyż terminy świadczeń zależą od indywidualnych decyzji pracowników w ciągu całego roku, niemniej będą one wypłacane pracownikom według dotychczasowych zasad.

Na takie rozwiązanie nie chcą się zgodzić związkowcy, zdaniem których będzie to w praktyce oznaczało zmniejszenie płac o ok. 1,5 tys. zł.

Ostatnie spotkanie związkowców z prezesem KW  Krzysztofem Sędzikowskim odbyło się 16 lutego br. Na spotkaniu miano rozmawiać m.in. o Planie Techniczno-Ekonomicznym spółki na rok 2016, ale ostatecznego  projektu PTE wciąż nie ma. Związkowcy uznali, że w takiej sytuacji nie ma o czym rozmawiać i spotkanie skończyło się po 15 minutach.

Związkowcy przypomnieli, że wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski  zapowiadał na początku lutego, że PTE będzie gotowy do 12 lutego. Podobno ostateczny projekt PTE ma być gotowy w przyszłym tygodniu.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Kompanii Węglowej odbyły się masówki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!