W dawnej kopalni otwarto galerię sztuki współczesnej

W dawnej kopalni otwarto galerię sztuki współczesnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Na terenie dawnej kopalni Saturn w Czeladzi (Śląskie) otwarto w środę Galerię Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Na modernizację wnętrz postindustrialnych z przełomu XIX i XX wieku oraz zagospodarowanie terenu wokół kopalni przeznaczono ok. 12 mln zł.

Kopalnia Saturn wydobywała węgiel przez ponad sto lat, ostatnia tona wyjechała stąd w grudniu 1996 roku. W 2003 roku prawo własności obiektów i użytkowania wieczystego terenów pokopalnianych przejęło miasto Czeladź. Urządzenie galerii sztuki zaplanowano w jednym z najlepiej zachowanych obiektów - budynku kopalnianej elektrowni.

"Przed modernizacją, obiekt dawnej kopalnianej elektrowni został doraźnie zaadaptowany na galerię sztuki, jednak ekspozycje mogły się odbywać wyłącznie w miesiącach letnich. Obecny, oddany do użytku obiekt będzie otwarty przez cały rok" - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Czeladzi Karolina Juryniec.

Budynek został zmodernizowany i dostosowany do wymogów technicznych - zyskał ogrzewanie, nowoczesną salę konferencyjną, miejsca na organizowanie warsztatów artystycznych. Obiekt został również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace modernizacyjne zakończono pod koniec października. W wyniku działań rewitalizacyjnych, w poprzemysłowej scenerii, zyskano możliwość organizowania wydarzeń kulturalnych, m.in. wystaw malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, warsztatów tańca, czy małych form teatralnych. "Atrakcyjności wnętrzom oraz przestrzeni ekspozycyjnej dodają olbrzymie maszyny, które dawniej obsługiwały kopalnię Saturn" - poinformowała rzeczniczka.

Projekt "Adaptacja i przebudowa budynku Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia" wykonał Zakład Budynków Komunalnych w Czeladzi. Zakończono również realizację drugiego projektu związaną z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu oraz budową bazy okołoturystycznej - powstał m.in. park tematyczny poświęcony kopalni Saturn oraz Szlakowi Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Koszt obu projektów, dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, zamknął się - jak poinformowała Juryniec - w kwocie ok. 12 mln zł.

Budynek, w którym mieści się Galeria "Elektrownia" powstał w latach 1902-1908, zaprojektował go wybitny architekt Józef Pius Dziekoński (1844-1927). W budynku zachowały się oryginalne maszyny i urządzenia byłej elektrowni, w tym generator "Wanda" z 1903 roku, kompresor, gigantyczne przetwornice, pulpit sterowniczy z połyskującymi zegarami, 8-tonowa suwnica. W 2010 roku obiekt został wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W dawnej kopalni otwarto galerię sztuki współczesnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!