Ulga w akcyzie od energii elektrycznej nie dla górnictwa?

Ulga w akcyzie od energii elektrycznej nie dla górnictwa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przewidziane w Programie dla Śląska preferencje dla przemysłu energochłonnego mogą nie objąć jednego z największych pracodawców województwa śląskiego, jakim są kopalnie węgla kamiennego. Dlaczego? - pisze o tym Michał Zwyrtek z biura PwC w Katowicach.

Rada Ministrów przyjęła 14 lipca br. poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu realizację postulatów Programu dla Śląska - „Śląska 2.0”.

Czytaj także: Wsparcie dla firm energochłonnych. Rząd za zmianami w akcyzie

Zakłada ona wprowadzenie nowych zwolnień od akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej:

1. do celów (i) redukcji chemicznej, (ii) w procesach elektrolitycznych, (iii) procesach metalurgicznych i (iv) procesach mineralogicznych;
2. przez przedsiębiorstwa, w przypadku których wskaźnik energochłonności przekracza 3%.

Skorzystanie z przedstawionych zwolnień będzie wymagało spełnienie dodatkowych warunków.

Regulacje dotyczące zwolnienia przewidzianego dla wskazanych procesów wymagają, by energię elektryczną wykorzystał podmiot będący podatnikiem akcyzy od tej energii oraz składania miesięcznych oświadczeń o ilości wykorzystanej energii i sposobie jej wykorzystania. Wykorzystanie energii w tych procesach daje prawo do uzyskania pełnego zwolnienia od akcyzy.

Drugie zwolnienie dla zakładów energochłonnych przyjmie formę zwrotu części akcyzy od wykorzystanej energii elektrycznej. Zakładem energochłonnym będzie zakład, w którym udział kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym, za który składany jest wniosek o zwrot przekroczy 3%. Jeżeli wskaźnik energochłonności będzie niższy, przedsiębiorcy nie będzie przysługiwało prawo do otrzymania zwrotu – zgodnie z projektem nie będzie on podmiotem energochłonnym.

Omawiane przepisy przewidują, że zwrot będzie dokonywany na pisemny wniosek, do którego konieczne jest załączenie opinii biegłego rewidenta potwierdzającej prawidłowość wyliczenia udziału kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym.

Przywilej dotyczył będzie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zaklasyfikowaną do grupowania PKD wskazanego w projekcie ustawy. Katalog uprzywilejowanych działalności otwierają zakłady wydobywające węgiel kamienny. Ponadto szanse na zwolnienie z akcyzy na podstawie przedmiotowych przepisów mają między innymi przedsiębiorcy zajmujący się wydobyciem rud metali, wydobyciem kamienia ozdobnego i kamienia wykorzystywanego w budownictwie, gipsu, kredy i łupków, niektórzy producenci z branży spożywczej, alkoholowej, włókienniczej, chemicznej, elektronicznej, producenci wyrobów tartacznych, papieru, ceramicznych wyrobów sanitarnych, płytek, cegieł oraz producenci z branży metalurgicznej.

Powyższe przykłady wskazują, że krąg podmiotów uprawnionych do skorzystania ze zwolnienia jest bardzo szeroki. W praktyce okazuje się jednak, że uprawniający do skorzystania ze zwolnienia wskaźnik energochłonności przez wielu producentów nie jest osiągany i zwolnienie nie będzie miało do nich zastosowania.

Pomimo że poprawki do projektu miały wpłynąć korzystnie na sytuację gospodarczą na Śląsku, przewidziane preferencje mogą nie objąć jednego z największych pracodawców województwa śląskiego, jakim są kopalnie węgla kamiennego. Pomimo że nominalnie wydatki na energię elektryczną w kopalniach węgla kamiennego są bardzo wysokie, ich procentowy udział w produkcji sprzedanej może nie osiągnąć pułapu 3%. Pozbawi to śląskie kopalnie lub znacząco ograniczy możliwość skorzystania z przewidzianych preferencji, a tym samym osłabi efekt, jaki przepisy zmienionej ustawy miały osiągnąć, a tym samym uczyni deklaracje rządu jedynie zabiegiem marketingowym.

Pełną realizację rządowych postulatów można osiągnąć przy pomocy innych środków aniżeli ogólne zwolnienie dla zakładów energochłonnych, z których większość nie stanowi fundamentu strategicznej dla Polski gałęzi gospodarki. Dyrektywa energetyczna, na podstawie której są wprowadzone zwolnienia dla produktów energetycznych i energii elektrycznej, umożliwia mianowicie wprowadzenie zwolnienia dla energii elektrycznej zużywanej w trakcie wydobywania węgla.

O ile pozytywnie należy ocenić ogólne zwolnienie z akcyzy dla zakładów energochłonnych i zrozumieć można, że musi być ono w pewien sposób ograniczone (poprzez wprowadzenie wskaźnika energochłonności), o tyle niezrozumiałe jest, że branża węglowa, tak ważna dla polskiej gospodarki, nie otrzymała, pomimo obietnic, rzeczywistego i efektywnego narzędzia do poprawienia swojej sytuacji, a jedynie ogólne zwolnienie, na podstawie którego nabędzie prawo jedynie do częściowego zwolnienia, albo w ogóle z niego nie skorzysta.

* Michał Zwyrtek to starszy menedżer w biurze PwC w Katowicach, doradca podatkowy, doktorant w Katedrze Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ulga w akcyzie od energii elektrycznej nie dla górnictwa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!