Tobiszowski: wkrótce rozwiązania zrównujące szanse importowanego i rodzimego węgla

Tobiszowski: wkrótce rozwiązania zrównujące szanse importowanego i rodzimego węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resorty energii i środowiska finalizują prace nad rozwiązaniami, które zrównają pozycję konkurencyjną polskiego węgla wobec surowca importowanego z krajów, gdzie nie obowiązują regulacje unijnej polityki klimatycznej - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Chodzi o regulacje nakładające na węgiel importowany spoza Unii Europejskiej opłaty równoważące koszty, ponoszone przez polskie górnictwo w związku z realizacją unijnego pakietu klimatycznego. W krajach takich jak Rosja, skąd pochodzi większość napływającego do Polski węgla, kopalnie nie są obciążone tego typu kosztami, co - według przedstawicieli resortu energii - pogarsza pozycję konkurencyjną polskiego węgla na rodzimym rynku.

Odpowiadając na pytania posłów we wtorkowej debacie w Sejmie na temat nowelizacji ustawy górniczej, wiceminister Tobiszowski poinformował, że prace nad takimi regulacjami są na ukończeniu. Jak powiedział, nie jest możliwe rozwiązanie obciążające importowany węgiel akcyzą, dlatego ministerstwa energii i środowiska pracują nad innym mechanizmem.

"Rzeczywiście, pracujemy nad takim rozstrzygnięciem. Rozważaliśmy możliwość wprowadzenia regulacji prostych, takich jak akcyza. Jednak najwięcej węgla (...) przychodzi z Federacji Rosyjskiej, która jest w międzynarodowych stowarzyszeniach wspólnego handlu, a to sprawia, że moglibyśmy mieć problem z uzgodnieniem tego typu instrumentu fiskalnego" - wyjaśnił wiceminister, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Dodał, że prace prowadzone we współpracy z ministrem środowiska są - jak się wyraził - "na finale". "Jesteśmy naprawdę blisko ustaleń międzyresortowych, aby wprowadzić stosowne regulacje, które uwzględniają efekt pakietu klimatycznego (...), pozwalające z jednej strony wyrównać szanse cenowe węgla spoza Unii i polskiego węgla - bo jak wiemy, polski węgiel jest obciążony parapodatkiem wynikającym z pakietu klimatycznego, z narzutów związanych z emisyjnością" - tłumaczył Tobiszowski. Nie podał szczegółów rozważanych rozwiązań.

Z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego sytuację w krajowym górnictwie i rynek węgla, w ubiegłym roku do Polski napłynęło 8,2 mln ton węgla, a w tym roku - do końca lutego już ok. 2 mln ton, z czego ok. 1,5 mln ton to węgiel energetyczny. 67 proc. importowanego węgla ogółem i blisko 100 proc. węgla energetycznego pochodzi z Rosji.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!