Tchórzewski: węgiel jako rezerwa strategiczna

Tchórzewski: węgiel jako rezerwa strategiczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Badane są możliwości finansowe stworzenia rezerwy strategicznej w postaci surowców takich jak węgiel - potwierdził w czwartek w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski. Był on pytany o planowany zakup kopalnianych zapasów węgla przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Minister przekonywał, że takie działania umożliwia ustawa o rezerwach strategicznych. Wyraził przekonanie, że planowany zakup węgla ze zwałów przez ARM nie może być traktowany jako element interwencji rynkowej.

Zgodnie z piątkową zapowiedzią premier Beaty Szydło, rządowa ARM ma kupić węgiel znajdujący się na zwałach przy kopalniach, zapewniając im w ten sposób finansowanie w najbliższych miesiącach.

O szczegóły związane z tymi planami pytał w czwartek w Sejmie poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas. Ocenił, że gromadzenie rezerw ropy naftowej i gazu, w dużej części importowanych, jest zrozumiałe, natomiast w przypadku produkowanego w Polsce węgla nie ma takiej potrzeby. Firmy energetyczne mają obowiązek posiadania 40-dniowych zapasów węgla - wskazał. "W dotychczasowej praktyce te zapasy były wystarczające, tym bardziej, że w ostatnim czasie spółki sektora zgromadziły większe zasoby węgla, w ilości ok. 3 miesięcy zapotrzebowania" - dodał.

Poseł pytał, czy plan zakupu przez ARM węgla ze zwałów ma charakter interwencji na rynku, czy też jest elementem szerszego programu restrukturyzacji górnictwa, a może działaniem doraźnym, którego celem jest pokrycie najpilniejszych zobowiązań. Poseł chciał też wiedzieć jaka będzie polityka ARM - czy węgiel pozostanie na kopalnianych zwałach, czy też w punktach Agencji i jak będzie zbywany surowiec z rezerw. Przypomniał, że węgla nie można przetrzymywać zbyt długo, bo traci swą kaloryczność.

Tchórzewski odpowiadał, że rezerwy państwowe są tworzone w różny sposób. To m.in. rezerwy zalecane przedsiębiorstwom w zakresie planu ich działalności i zapasy interwencyjne np. paliw, na które składają się zapasy ARM. Odmienną dziedziną - dodał - są rezerwy strategiczne, których znaczna część jest tworzona w systemie niejawnym. Dlatego - tłumaczył minister - na znaczną część pytań zadanych przez posła Gryglasa nie może udzielić odpowiedzi.

Minister powiedział, że ustawa o rezerwach strategicznych daje możliwość tworzenia rezerw, w których może być także ujęty węgiel. Takie rezerwy mają - jak się wyraził - charakter "zasadniczo ciągły". "Natomiast to nie jest tak, że Agencja, jeśli chodzi o rezerwy strategiczne, jest elementem wpływania na rynek. Agencja takich możliwości nie ma i do tego nie jest stosowana. Jeżeli w danym momencie zapada decyzja, że mają powstać rezerwy strategiczne, to ona tworzy takie rezerwy i pozostają one w jej dyspozycji" - zaznaczył.

Rezerwy są tworzone w oparciu o rządowy program rezerw strategicznych, ale - zaznaczył minister - ARM może tworzyć je także poza programem, na mocy decyzji wynikających z bieżącej sytuacji.

Potwierdził, że badane są możliwości finansowe stworzenie rezerwy strategicznej w postaci surowców takich jak węgiel. "Ta możliwość istnieje, biorąc pod uwagę całość spraw związanych z restrukturyzacją wydobycia węgla kamiennego w Polsce, która jest w trakcie" - powiedział minister.

Jak dodał, duża niestabilność finansowa spółek węglowych skutkuje innymi problemami na rynku. Np. w przypadku JSW istniało zagrożenie postępowania układowego i zaprzestania wydobycia. "Z takiego punktu widzenia podstawy formalne tworzenia rezerwy strategicznej w tym zakresie istnieją i w tej dziedzinie ta rezerwa rzeczywiście nie jest, nie może być traktowana jako firma interwencji rynkowej (...) Założenie jest takie, że ten węgiel będzie w dyspozycji państwa polskiego, zgodnie z celem założonym w rezerwach" - zaznaczył minister Tchórzewski.

Zauważył, że rezerwa nie jest w takiej wysokości, by w istotnym stopniu mogła wpłynąć na kondycję spółek węglowych, których łączne zobowiązania wynoszą ok. 15 mld zł. Dlatego potrzebne są rozwiązania systemowe, których wprowadzenie jest w toku.

Agencja Rezerw Materiałowych, która zgodnie z zapowiedzią premier ma kupić węgiel na kopalnianych zwałach, zajmuje się gromadzeniem i zarządzaniem rezerwami strategicznymi państwa oraz jego zapasami, w celu wspierania ludności i gospodarki w sytuacjach kryzysowych. Agencja realizuje wynikające z ustaw zadania w zakresie gospodarowania rezerwami strategicznymi; tworzy też i utrzymuje zapasy agencyjne ropy naftowej i produktów naftowych, ponadto nadzoruje zapasy obowiązkowe ropy naftowej i paliw.

Według przedstawionych 3 listopada br. danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, stan zwałów na koniec września br. wynosił 6,2 mln ton węgla (na koniec grudnia 2013 r. było to 6,6 mln ton). Część z tych zapasów podlegała zastawowi pod obligacje; był to przede wszystkim węgiel energetyczny. Według informacji z, prowadzonej przez ARP, strony polskirynekwegla.pl na koniec października br. na zwałach pozostawało 5,9 mln ton węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tchórzewski: węgiel jako rezerwa strategiczna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!