Tauron i Grupa Azoty nadal liczą opłacalność instalacji zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu

Tauron i Grupa Azoty nadal liczą opłacalność instalacji zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Azoty i Tauron nadal prowadzą prace badawcze nad projektem zgazowania węgla w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu. Szacowana wartość projektu wynieść może od 400 do 600 mln euro (1,7-2,6 mld zł), w zależności od wybranej wersji technologicznej.

  • Tauron i Grupa Azoty 20 kwietnia 2017 r. podpisały list intencyjny w sprawie budowy instalacji zgazowania węgla do wytwarzania produktów chemicznych.
  • Projekt przeszedł pomyślnie fazę preFEED (tzw. Preliminary Front End Engineering Design); dokonano wstępnej preselekcji i oceny łącznie kilkunastu technologii.
  • Dla kontynuacji zadań partnerzy zakładają powołanie spółki celowej do zaprojektowania instalacji.

- W ramach fazy preFEED projektu (tzw. Preliminary Front End Engineering Design) dokonano wstępnej preselekcji i oceny łącznie kilkunastu technologii. Z uwagi na złożoność procesu technologicznego, który składa się z trzech etapów, konieczne było ocenienie trzech niezależnych, ale powiązanych technologicznie licencji pochodzących od różnych podmiotów, liderów w danej branży - poinformowały WNP.PL Tauron i Grupa Azoty. 

- Dla projektu wykonano również analizę realności ekonomicznej, która potwierdziła zasadność tego przedsięwzięcia. Do dalszego etapu postępowania wybrano rozwiązania najlepsze pod względem parametrów technologicznych i ekonomicznych - podkreślają obie grupy. 

Analizy jeszcze potrwają

Jak poinformowano, od strony technologicznej i ekonomicznej największy zakres prac wykonała firma Amec Foster Wheeler.

W projekcie uczestniczyły również uczelnie i instytuty badawcze takie jak Akademia Górniczo- Hutnicza z Krakowa i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz uznane firmy analityczne i doradcze.

Po stronie Grupy Azoty w procesie udział wzięli przedstawiciele spółek z Tarnowa, Kędzierzyna-Koźla i Puław - eksperci w zakresie ekonomii i technologii.

- Po wypracowaniu niezbędnych opinii zostanie podjęta decyzja partnerów dotycząca przejścia do kolejnego etapu projektu - fazy FEED - dodały Tauron i Grupa Azoty. 

Nie podano jednak terminu, w którym może to nastąpić. 

Grupa Azoty podkreśla przy tym, że warunkiem kontynuacji projektu będzie zapewnienie jego rentowności.

Gaz z węgla paliwem dla chemii

Przypomnijmy, że 20 kwietnia 2017 r. w Warszawie Tauron i Grupa Azoty podpisały list intencyjny w sprawie budowy instalacji zgazowania węgla do wytwarzania produktów chemicznych.

Strony listu intencyjnego uznały, że obecne zużycie gazu ziemnego w przemyśle nawozów azotowych można częściowo zastąpić gazem syntezowym, otrzymanym w wyniku zgazowania węgla. Stwarza to nowe perspektywy dla przemysłu wydobywczego, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez rozwój niskoemisyjnej technologii.

Koncepcja zakłada wykorzystanie krajowego węgla kamiennego wydobywanego przez Tauron do wytwarzania przez Grupę Azoty m.in. produktów chemicznych, takich jak metanol czy amoniak.

Podpisanym dokumentem Grupa Azoty inicjuje wejście w nowy segment produkcji chemikaliów dotychczas w całości importowanych (metanol) lub produkowanych na bazie sprowadzanego gazu ziemnego (amoniak).

Strony przyznają, że zgazowanie węgla na potrzeby chemii jest technologią stosowaną głównie w rejonach o ograniczonym bądź kosztownym dostępie do gazu ziemnego. Gaz syntezowy pozyskiwany z węgla stanowi surowiec do produkcji około 30 proc. światowego wolumenu metanolu.

Budowa instalacji zgazowania węgla otwiera zatem przed spółkami perspektywę atrakcyjnej inwestycji oraz rozwoju w innowacyjnym obszarze technologicznym.

Czujne i przychylne oko rządu 

Projektowi w Kędzierzynie-Koźlu, i innym pomysłom zgazowania węgla w Polsce przygląda się strona rządowa. 

- Zgazowanie węgla na potrzeby przemysłu chemicznego jest opłacalne ekonomicznie; jest szansą rozwoju tej branży i zmniejszy zapotrzebowanie na gaz ziemny z importu - ocenia wprost Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. 

Komentując tę inwestycję Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, powiedziała, że istnieją dzisiaj na świecie dwie technologie w tym wymiarze, które moglibyśmy kupić - japońska i niemiecka.

- Decyzja w tej sprawie - sama uczestniczyłam w dyskusji z dwoma spółkami - to decyzja biznesowa. Mam nadzieję, że zostanie finalnie podjęta, zostanie wybrana technologia i rozpocznie się proces inwestycyjny - mówiła w grudniu 2018 r. Jadwiga Emilewicz. 

Przyznała, że jest to "projekt kosztowny".

- Tego typu instalacje istnieją na świecie - w Stanach Zjednoczonych, w Japonii - a zatem wydaje się, że ten projekt może być obiecujący. Jak każda tego typu technologiczna nowość, na początku jest to bardzo kosztochłonne - dodała Jadwiga Emilewicz.

Enea i PGG także stawiają na zgazowanie węgla

Wspólne przedsięwzięcie Grupy Azoty i Taurona to nie jedyny projekt zgazowania węgla w Polsce. Praca badawcze nad zgazowaniem węgla prowadzi także grupa Enea, wejście w ten segment rozważa Polska Grupa Górnicza (PGG). 

Enea analizuje opłacalność budowy elektrowni wraz z instalacją zgazowania węgla (IGCC) w pobliżu kopalni Bogdanka. Zakładana wielkość bloku to ok. 500 MW. W pracach badawczych Enea współpracuje z firmami z Japonii. 

Polska Grupa Górnicza analizuje możliwości uruchomienia na terenie jednej ze swoich kopalń instalacji zgazowania węgla, zdolnej do przetworzenia ok. 1,2 mln ton tego surowca rocznie, z możliwością wykorzystywania także odpadów i biomasy. Szacunkowy koszt projektu to ok. 500 mln euro.

Jako potencjalne lokalizacje takiej instalacji PGG rozpatruje tereny kopalni Ziemowit w Lędzinach (część kopalni Piast-Ziemowit) lub Jankowice w Rybniku (część kopalni ROW).

- Projekty zgazowania węgla są opłacalne i technologicznie możliwe. Przeszkodą w ich realizacji są wysokie koszty inwestycji - mówi w rozmowie z WNP.PL prof. Marek Ściążko z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Tauron i Grupa Azoty nadal liczą opłacalność instalacji zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!