SRK nie podaje, w jaki sposób chce sprzedać kopalnię Brzeszcze

SRK nie podaje, w jaki sposób chce sprzedać kopalnię Brzeszcze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) nie przedstawiła dotychczas sposobu, w jaki zamierza zbyć kopalnię Brzeszcze. Tauron, który wcześniej podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów tego zakładu, potwierdza chęć zawarcia transakcji, ale stawia warunki.

Oczekuje m.in. że SRK ogłosi w tej sprawie przetarg, a kopalnia zostanie przed sprzedażą zrestrukturyzowana. Z informacji wnp.pl wynika, że SRK rozważa ogłoszenie przetargu na zbycie kopalni Brzeszcze. Czytaj też" Tauron chce nabyć Brzeszcze, ale za "symboliczną złotówkę"

W środę zarząd SRK miał analizować oświadczenie Tauronu, jednak nie odniósł się do stawianych przez potencjalnego nabywcę "warunków brzegowych".

"Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie będzie komentować oświadczenia spółki Tauron. Ciągle prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu KWK Brzeszcze przez Tauron i niezmiennie uważamy, że negocjacje biznesowe nie powinny się toczyć za pośrednictwem mediów" - przekazał PAP w środę rzecznik SRK Witold Jajszczok.

W maju br. Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. We wtorkowym komunikacie spółka podała, że z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej oferta zostanie złożona jedynie w przypadku sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego. Za kluczowe uznała też przeprowadzenie procesu restrukturyzacji tych aktywów przez SRK.

Jak dodał Tauron, jego oferta będzie opiewać na "symboliczną złotówkę" i zostanie złożona przez spółkę celową (SPV), do której przystąpią partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Zarząd Tauronu uważa też, że przed zawarciem przez spółkę celową ostatecznej umowy nabycia SRK powinna zrealizować program restrukturyzacji aktywów kopalni, obejmujący m.in.: obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów, zatrudnienie do 715 osób w formie outsourcingu, zmianę obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny (ok. 5 tys. zł części stałej wynagrodzenia plus część zmienna zależna od osiąganych wyników finansowych), poniesienie wcześniej zaplanowanych - w związku z wydzieleniem aktywów - niezbędnych wydatków na system wentylacyjny.

"Podstawą złożenia oferty nabycia aktywów są opinie i ekspertyzy doradców spółki określające powyższe podstawowe założenia opłacalności projektu, jak również określające poziom nakładów inwestycyjnych na lata 2016-2018 w wysokości 253 mln zł oraz zakładające docelowy roczny poziom wydobycia wynoszący ok. 1,5 mln ton od 2017 roku" - napisano w komunikacie Tauronu.

Zarząd tej spółki uważa, że jedynie tych warunków może zagwarantować opłacalność projektu. Zaznaczył też, że nabycie części aktywów KWK Brzeszcze przez spółkę celową nastąpi pod warunkiem uzyskania zgody rady nadzorczej Tauronu.

Kopalnię Brzeszcze do SRK przekazała Kompania Węglowa. Na początku maja podpisano umowę w sprawie nieodpłatnego zbycia tego zakładu. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładające m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Tauron Polska Energia SA zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje zasięgiem swego działania 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SRK nie podaje, w jaki sposób chce sprzedać kopalnię Brzeszcze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!