XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Solidarność z PGG będzie dążyć m.in. do przywrócenia "czternastki"

Solidarność z PGG będzie dążyć m.in. do przywrócenia "czternastki"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po drugim kwartale tego roku Solidarność działająca w Polskiej Grupie Górniczej zamierza rozpocząć rozmowy na temat przywrócenia w całości lub w części elementów wynagrodzenia pracowników, zawieszonych na mocy porozumienia z kwietnia ub. roku - wynika z informacji związku.

W kwietniu 2016 r., w porozumieniu poprzedzającym przekazanie wszystkich kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy zgodzili się na m.in. na zawieszenie wypłat nagrody rocznej - tzw. 14. pensji - w latach 2017-2018, należnej górnikom za lata 2016-2017. Uzgodniono wówczas, że w przypadku dobrych wyników firmy "czternastka" za 2017 r. lub jej część mogłaby być wypłacona.

W środę prezes PGG Tomasz Rogala poinformował, że tegoroczny wynik spółki netto może wynieść ok. 400 mln zł.

"Załoga zgodziła się na zaciskanie pasa. To dało efekty, a jednocześnie poprawiła się koniunktura na rynku i mimo że wydobycie jeszcze nie osiągnęło poziomu zakładanego w planie techniczno-ekonomicznym, PGG już zanotowała po pierwszym kwartale zysk. Chcemy, aby - jeśli ten trend w drugim kwartale się utrzyma - z osiąganych przez firmę zysków skorzystała również załoga" - poinformował szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek, cytowany w informacji śląsko-dąbrowskiej "S".

Jak podał w czwartek związek, w ostatnich dniach nastąpiło formalne połączenie organizacji Solidarności z dawnego Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej, w związku z niedawnym włączeniem kopalń holdingu do PGG. W wyniku tego połączenia powstała największa, licząca 13 tys. członków, Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ Solidarność w kraju.

Przewodniczącym tej organizacji został Bogusław Hutek, a prezydium zostało powiększone o przedstawicieli "S" z holdingu. Jednym z najważniejszych wyzwań dla związku jest obecnie wypracowanie nowego, ujednoliconego układu zbiorowego pracy w spółce. Ma to nastąpić najpóźniej do 1 lipca 2018 roku.

"Wbrew pozorom czasu nie mamy zbyt wiele. W obu spółkach funkcjonowały bardzo różniące się systemy. Musimy je ujednolicić, a jednocześnie zadbać, aby utrzymać obecne uprawnienia, i aby warunki pracy i płacy nie tylko były porównywalne, ale lepsze od obecnie obowiązujących" - podkreślił Hutek.

Oprócz przywrócenia zawieszonych elementów wynagrodzeń, związkowcy chcą też rozmawiać na temat podwyżek płac. Według szefa "S" w PGG, spółka przestaje być atrakcyjnym miejscem pracy, nie tylko w porównaniu do kopalni Bogdanka czy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale też wobec przedsiębiorstw z innych branż. Jedynym magnesem jest możliwość wcześniejszej emerytury, a nie zarobki - ocenił Hutek, wskazując na potrzebę wzrostu wynagrodzeń.

Związkowcy chcą również rozmawiać z zarządem Grupy o inwestycjach i liczą, że obok planów budowy nowych frontów wydobywczych, podjęta zostanie także kwestia przyjęć młodych ludzi do pracy i rezygnacji z outsourcingu, czyli usług firm zewnętrznych.

Zatrudniająca ponad 43 tys. osób PGG jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla kamiennego. W środę Grupa zaprezentowała strategię działania do 2030 roku, zakładającą m.in. podwojenie wyniku EBITDA, ograniczenie jednostkowego gotówkowego kosztu produkcji węgla o 15 proc. i ustabilizowanie produkcji na średnim poziomie ok. 30 mln ton węgla rocznie. Firma chce wydawać na inwestycje średnio ok. 1,7 mld zł rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność z PGG będzie dążyć m.in. do przywrócenia "czternastki"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!