Smog jako szansa

Smog jako szansa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po zimie smog utracił medialną atrakcyjność. Nie zaprzestano jednak - na szczeblu rządowym i samorządowym - prac nad mechanizmami ograniczającymi smogowe zagrożenie. To szansa dla sektora ciepłowniczego.

Niemal w apogeum medialnej burzy wokół smogu, 23 stycznia 2017 r. Sejmik Województwa Małopolskiego jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową dla terenu całego województwa. To pierwszy tego rodzaju akt w Polsce. Najważniejsze założenia to ograniczenie powstawania nowych źródeł niskiej emisji i wprowadzenie zakazu instalowania "kopciuchów" - kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń.

Regionalni liderzy


Punkt wyjścia jest jasny, a właściwie... czarno-bury. W tej chwili do sprzedaży - głównie w Małopolsce i na Śląsku - trafia 800 tys. ton mułów, czyli odpadów węglowych.

- W efekcie ponad 98 proc. mieszkańców regionu oddycha powietrzem, w którym nawet 10-krotnie przekroczone są dopuszczalne poziomy rakotwórczego benzo(a)pirenu, a ponad 4 tys. osób rocznie umiera na choroby będące następstwem zanieczyszczonego powietrza - mówił marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Małopolska uchwała antysmogowa pierwsze ograniczenia wprowadzi już w połowie tego roku - od lipca 2017 r. na terenie województwa będzie obowiązywał zakaz palenia w piecach mułami, flotami węglowymi oraz mokrym drewnem (o wilgotności powyżej 20 proc.). Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł - zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy - nie może emitować więcej niż 40 mg/m pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 roku kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie UE.

Podobną uchwałę, również jednogłośnie, 7 kwietnia br. przyjął Sejmik Województwa Śląskiego. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa. Zgodnie z nimi od tego też czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania. Zaawansowane prace nad podobnymi uchwałami antysmogowymi prowadzą samorządy wojewódzkie w Mazowieckiem, na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i w Łódzkiem.

W dalszej części artykułu:

  • Co dalej z paliwami stałymi?
  • Wielka szansa ciepłownictwa
  • Jak podnieść świadomość społeczeństwa?



×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Smog jako szansa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!