Śląska PO chce poznać program PiS dla górnictwa

Śląska PO chce poznać program PiS dla górnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uchwalona we wtorek przez Sejm nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego to kontynuacja działań PO; uczciwe byłoby zaprezentowanie wraz z nią programu PiS dla branży - przekonywali w środę w Katowicach posłowie Platformy z woj. śląskiego.

Poprzednia nowelizacja ustawy ze stycznia br. dotycząca działań restrukturyzacyjnych w górnictwie obejmowała okres do końca 2015 r. Obecna przede wszystkim przedłuża możliwość nieodpłatnego zbywania kopalń lub ich części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (wraz określeniem osłon socjalnych dla odchodzących z pracy pracowników branży) do końca 2018 r. Czytaj także:
Uchwalono nowelę ustawy dotyczącej górnictwa

Podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach posłowie Platformy, którzy m.in. zajmowali się wcześniejszą nowelizacją ustawy mówili, że obecna nowela jest faktyczną kontynuacją działań poprzedniego rządu w tej sprawie.

"Rząd Platformy był bardzo mocno atakowany za działania wobec górnictwa, za program naprawczy wobec górnictwa; dziś okazuje się, po tych kilku miesiącach, że Prawo i Sprawiedliwość przejęło ten program do realizacji" - zaznaczył poseł PO z okręgu katowickiego Marek Wójcik.

Poseł Krzysztof Gadowski akcentował, że skoro nawet jeszcze w kampanii PiS deklarowało, że ma "wspaniały program" dla górnictwa, wierzył że teraz - wraz z potrzebną nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, zaprezentuje ten dokument, który pozwoliłby rządowi "rzetelnie i płynnie () wejść w restrukturyzację i skutecznie ją przeprowadzać".

"No, ale okazało się, że tego programu nie było i nie ma" - ocenił Gadowski, dodając że podobnie nie ma żadnego sygnału o realizacji barbórkowej zapowiedzi premier Beaty Szydło ws. wykupu węgla z kopalnianych zwałów przez rządową Agencję Rezerw Materiałowych.

"Nieuczciwe jest dzisiaj, kiedy my nie otrzymujemy pełnej informacji do całego programu, (), co będzie zlikwidowane, kiedy będzie zlikwidowane - konkretnie, w szczegółach (). Przecież przed wyborami wszyscy wiedzieli o sytuacji w górnictwie. Rok czasu dyskutowaliśmy na temat tego programu, a wcześniej rok, nawet dwa, były podejmowane próby związane z restrukturyzacją Kompanii Węglowej" - przekonywał Gadowski.

Poseł PO z okręgu rybnickiego wskazał, że w uzasadnieniu nowelizacji PiS po raz pierwszy przyznało, że głównym powodem sytuacji w branży są spadek cen i nadpodaż węgla na rynkach światowych oraz że trzeba nadal prowadzić restrukturyzację branży, by była ona ekonomicznie opłacalna. Gadowski zwrócił też uwagę, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom PiS dotyczącym rozwoju górnictwa, "w tym projekcie ustawy 30 razy zostało użyte słowo: likwidacja".

"Byliśmy pod wrażeniem, że PiS zaczyna realizować to, co było dla niego kiedyś nie do przyjęcia - nie tylko przez PiS, ale też przez stronę społeczną. Pamiętacie państwo te strajki, te dyskusje związane z przyjęciem poprzedniej noweli ustawy i programu naprawczego (Kompanii Węglowej - PAP)" - wybił Gadowski nawiązując do działań rządu PO-PSL w poprzednich miesiącach.

"Ustawa zostaje podtrzymana (), program naprawczy jest realizowany przez osoby, które do tej pory tym się zajmowały, () zostają też utrzymane 3 mld zł na przeprowadzenie tej restrukturyzacji" - wyliczał poseł dodając, że nowelizacja jest na razie "pobożnym życzeniem", wymaga bowiem m.in. notyfikacji przez Komisję Europejską.

Według Gadowskiego wyrażone we wtorkowym głosowaniu stanowisko Platformy (za przyjęciem noweli głosowało ogółem 404 posłów, przeciw było 19, a 7 wstrzymało się od głosu), jest dużym kredytem zaufania dla rządu odnośnie dalszej realizacji programu restrukturyzacji branży, której PO - wraz z dokładną analizą podejmowanych działań - zamierza sprzyjać.

Poseł Jacek Brzezinka mówił m.in., że definicja używanego przez niektórych polityków PiS w kontekście działań wobec górnictwa słowa "wyciszanie" oznacza "przestać informować o jakiejś sprawie, aby ludzie o niej zapomnieli". "I ta definicja doskonale pokazuje w mojej ocenie intencje polityków PiS" - ocenił poseł z okręgu gliwickiego.

"Generalnie chodzi o to, żeby ludzie nie myśleli o swojej przyszłości, która nie rysuje się niestety w kolorowych barwach" - uznał. Jego zdaniem Święta Bożego Narodzenia w wielu górniczych rodzinach byłyby radośniejsze, gdyby minister energii przedstawił już jasny, czytelny program zmian dla branży.

Brzezinka i Wójcik przypominali, że elementem tegorocznego porozumienia społecznego - zawartego w kontekście działań rządu wobec górnictwa - był program rozwoju przemysłu woj. śląskiego i zachodniej części woj. małopolskiego pod nazwą "Śląsk 2.0". Brzezinka wskazał, że tak naprawdę nie wiadomo, jakie jest stanowisko nowego rządu wobec przewidzianych w nim i częściowo już realizowanych działań. "To jednoznacznie pokazuje, jaki jest stosunek rządu do problemów naszego regionu" - zdiagnozował. Gadowski zapowiedział interpelację w tej sprawie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląska PO chce poznać program PiS dla górnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!