Siedmioro kandydatów na stanowiska wiceprezesów Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Siedmioro kandydatów na stanowiska wiceprezesów Spółki Restrukturyzacji Kopalń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Siedmioro kandydatów ubiega się o stanowiska dwóch nowych wiceprezesów Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), zajmującej się m.in. likwidacją i zagospodarowaniem pogórniczego majątku. Niebawem zarząd firmy ma zostać powiększony z obecnych trzech do pięciu osób.

  • Od połowy ub. roku SRK ma nowy zarząd, na którego czele stoi b. prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Tomasz Cudny. Jego zastępcami są: Beata Barszczowska (wiceprezes ds. ekonomiki i finansów) oraz Jacek Szuścik (wiceprezes ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska).
  • Po rozstrzygnięciu obecnego konkursu, co może nastąpić już w sobotę, zarząd zostanie powiększony do pięciu osób.
  • Wśród wymogów stawianych kandydatom na nowych wiceprezesów jest m.in. wyższe wykształcenie, dziesięcioletni okres zatrudnienia i pięcioletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych.

W poniedziałek otwarto zgłoszenia kandydatów na nowych wiceprezesów. Jak poinformował rzecznik SRK Wojciech Jaros, o stanowisko członka zarządu SRK ds. gospodarki mieszkaniowej ubiegają się trzy osoby, natomiast o stanowisko członka zarządu ds. zagospodarowania majątku - cztery.

"Wszystkie zgłoszenia spełniają wymogi formalne. Rozmowy z kandydatami zaplanowano na najbliższą sobotę" - poinformował rzecznik.

Postępowanie zmierzające do wyłonienia dwóch nowych wiceprezesów SRK zostało ogłoszone w czerwcu. Jak argumentował wówczas przewodniczący rady nadzorczej spółki Henryk Paszcza, powiększenie składu zarządu wiąże się z dostosowaniem struktury firmy i sposobu zarządzania do stojących przed nią zadań, których stale przybywa. Chodzi m.in. o efektywne zagospodarowanie pogórniczego majątku oraz sprawne zarządzanie posiadanymi przez SRK b. mieszkaniami zakładowymi.

Zakres działania SRK stale się zwiększa, sukcesywnie trafiają tam kolejne elementy pogórniczego majątku. Niebawem dojdzie też do połączenia SRK z Katowickim Holdingiem Węglowym, który ponad rok temu przekazał wszystkie swoje kopalnie do Polskiej Grupy Górniczej; w spółce pozostał natomiast majątek nieprodukcyjny. Przed miesiącem przedstawiciele SRK szacowali, że proces połączenia SRK i KHW zakończy się na początku lipca, prawdopodobnie jednak finalizacja tego procesu opóźni się, maksymalnie o kilka tygodni.

Opóźnienie w przekazaniu majątku KHW do SRK wynika ze spraw formalnych oraz majątkowych - trwają bowiem rozmowy na temat sprzedaży należącej do KHW spółki Katowicki Węgiel, która zajmowała się sprzedażą węgla z kopalń holdingu na rynku krajowym, jest też wytwórcą poszukiwanego na rynku tzw. ekogroszku dla indywidualnych odbiorców - posiada linie do paczkowania i paletyzowania tego typu węgla, oferuje też mieszanki węgla i posiada własne składy opałowe. W ostatnich dniach czerwca podano, że skupiająca aktywa górnicze grupy Tauron spółka Tauron Wydobycie złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie 100 proc. udziałów w Katowickim Węglu.

Przedstawiciele SRK nie komentują spraw związanych z połączeniem spółki z KHW, zapewniając, że zostanie ono sfinalizowane tak szybko jak będzie to możliwe.

Od połowy ub. roku SRK ma nowy zarząd, na którego czele stoi b. prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Tomasz Cudny. Jego zastępcami są: Beata Barszczowska (wiceprezes ds. ekonomiki i finansów) oraz Jacek Szuścik (wiceprezes ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska). Po rozstrzygnięciu obecnego konkursu, co może nastąpić już w sobotę, zarząd zostanie powiększony do pięciu osób.

Wśród wymogów stawianych kandydatom na nowych wiceprezesów jest m.in. wyższe wykształcenie, dziesięcioletni okres zatrudnienia i pięcioletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych. Rada nadzorcza będzie oceniać wiedzę kandydatów z zakresu rachunkowości, gospodarki zasobami mieszkaniowymi, finansów przedsiębiorstwa, audytu i kontroli finansowej, a w przypadku kandydatów na wiceprezesa zarządu ds. zagospodarowania majątku - wiedzę z zakresu analizy rynku i konkurencji, gospodarki nieruchomościami, wyceny nieruchomości, marketingu, promocji i sprzedaży.

W ub. roku prezes SRK Tomasz Cudny zapowiedział, że spółka wdroży nową strukturę organizacyjną, która ma dostosować organizację firmy do realizacji stawianych przed nią zadań. Jednym z najważniejszych ma być zagospodarowanie pogórniczego majątku. SRK, która m.in. na działania likwidacyjne oraz zabezpieczenie dawnych kopalń wydaje rocznie ponad 1 mld zł z dotacji budżetowej, chce, by skuteczne zagospodarowanie terenów po dawnych kopalniach stało się tak samo ważną dziedziną działalności spółki jak likwidacja majątku, która jest statutowym działaniem SRK. Ważne będzie także efektywne zarządzanie kilkunastoma tysiącami dawnych zakładowych mieszkań.

W ciągu minionych trzech lat majątek SRK znacząco powiększył się na skutek przekazywania kolejnych kopalń lub ich części; firmie przybyło obowiązków, jednak nie szła za tym zmiana struktury wewnętrznej spółki i sposobu zarządzania. Wewnętrzna reorganizacja, której częścią jest m.in. obecne powiększenie składu zarządu, ma dostosować strukturę do potrzeb. Zmiany mają też uczynić działania firmy bardziej przejrzystymi - w ubiegłym roku głośna stała się afera korupcyjna, w której wśród podejrzanych byli m.in. pracownicy SRK.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siedmioro kandydatów na stanowiska wiceprezesów Spółki Restrukturyzacji Kopalń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!