Rekompensaty za deputat. Będą ułatwienia w składaniu wniosków

Rekompensaty za deputat. Będą ułatwienia w składaniu wniosków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Infolinie i punkty przyjmowania wniosków o 10-tysięczną rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla będą czynne dłużej, od godz. 8 do 20; większość także w soboty, a niektóre i w niedziele - wynika z informacji górniczych spółek oraz Ministerstwa Energii.

  • Przed punktami składania wniosków ustawiają się długie kolejki.
  • Wnioski o rekompensatę można też przesłać pocztą.
  • Do rekompensat jest uprawnionych ponad 235 tys. osób.

We wtorek 24 października weszła w życie Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, na podstawie której ponad 235 tys. uprawnionych emerytów i rencistów górniczych (także osoby otrzymujące renty rodzinne po górnikach) otrzyma 10-tysięczne rekompensaty za utracony deputat węglowy. Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 24 października i potrwa do 18 listopada włącznie.

Już w pierwszych dwóch dniach składania wniosków przed punktami, gdzie można złożyć stosowne dokumenty (jest ich w sumie 37) ustawiały się długie kolejki emerytów i rencistów. Z nieoficjalnych, szacunkowych informacji PAP, uzyskanych w większych spółkach górniczych, tylko w pierwszym dniu przyjmowania wniosków, punkty w kopalniach odwiedziło ok. 25 tys. osób.

W środę 25 października późnym popołudniem Ministerstwo Energii podało w komunikacie, że "w związku z dużym zainteresowaniem zostaje wydłużony czas pracy punktów informacyjnych oraz infolinii do godz. 20". Dotąd infolinie w spółkach węglowych były czynne do godz. 14. Niektóre punkty przyjmowania wniosków od początku pracowały do 20, jednak inne kończyły pracę kilka godzin wcześniej.

Większość punktów będzie także czynna w soboty, a niektóre - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach internetowych spółek - i w niedziele. Nie będą natomiast pracować w dni świąteczne 1 i 11 listopada.

Wnioski o rekompensatę można też przesłać pocztą - liczy się wówczas data stempla pocztowego.

"Wniosek składany pocztą powinien posiadać poświadczenie podpisu przez notariusza lub przez gminę - pod warunkiem, że na jej terenie nie ma kancelarii notarialnej upoważnionej do poświadczenia własnoręczności podpisu" - podał resort energii.

Wcześniej, zarówno w samym formularzu wniosku, jak i w oficjalnej instrukcji jego wypełniania, nie było informacji o tym, że poświadczenie danych i podpisu w urzędzie gminy możliwe jest tylko w sytuacji, gdy w danej gminie nie ma kancelarii notarialnej - w środę wieczorem instrukcja została już odpowiednio skorygowana.

W wielu śląskich gminach emeryci i renciści pytali we wtorek i środę o możliwość poświadczenia danych i podpisu, byli jednak odsyłani z urzędów gmin do notariuszy. M.in. Ruda Śląska i Tychy wydały specjalne komunikaty w tej sprawie, publikując także listę kancelarii notarialnych w tych miastach. Samorządowcy tłumaczyli, że przepisy upoważniają ich do poświadczania podpisów tylko w ściśle określonych przypadkach.

Jak ustaliła PAP w jednej z kancelarii notarialnych w Tychach, poświadczenie podpisu kosztuje (wraz z podatkiem) niespełna 25 zł. Nie wymaga wielu formalności - należy umówić się na wizytę w kancelarii i stawić się tam z dowodem osobistym oraz wypełnionym wnioskiem, wymagającym podpisania i poświadczenia. U notariusza można również ustanowić pełnomocnictwo do złożenia wniosku o rekompensatę w imieniu osoby uprawnionej.

W przypadku wysyłania wniosku pocztą (po uprzednim notarialnym poświadczeniu danych i podpisu) na kopercie należy napisać hasło "Rekompensata".

Rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) Witold Jajszczok, poinformował PAP, że emeryci i renciści z kopalń dawnej Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego, a także kopalni Kazimierz-Juliusz, powinni wysyłać wnioski bezpośrednio na bytomski adres SRK: Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA, ul. Strzelców Bytomskich 207, 41-914 Bytom.

Rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer podała, że wysyłane pocztą wnioski emerytów i rencistów z tej spółki powinny być wysyłane do tych kopalń, z których emeryci i renciści przeszli na emeryturę.

Informacje o tym, kto może ubiegać się o świadczenie rekompensacyjne, oraz jak można je otrzymać są zamieszczone na stronach internetowych Ministerstwa Energii oraz górniczych spółek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekompensaty za deputat. Będą ułatwienia w składaniu wniosków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!