XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Realia rynkowe nakazały mniejsze wydobycie

Realia rynkowe nakazały mniejsze wydobycie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W trakcie sesji: Górnictwo - polityka, ekonomia, bezpieczeństwo, która odbyła się 20 maja w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego wskazywano między innymi na konieczność prowadzenia procesów restrukturyzacyjnych w wielu obszarach.

Przykładowo produkcja Bogdanki oscylować będzie wokół 8,5-9 mln ton, choć możliwości produkcyjne są większe. Jednak rynkowe realia nakazały skurczenie produkcji.

Krzysztof Szlaga, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka, wskazuje, że należy patrzeć na rynek węgla w dwóch perspektywach.

Unia Europejska importuje rocznie przeszło 200 mln ton węgla. Jeżeli chodzi o rynek polski, to trafia nań węgiel z Rosji - nie tylko węgiel gruby, ale również miały energetyczne. Obecnie na rynku mamy do czynienia z nadpodażą surowca.

- Mamy szczęście być w strukturach koncernu energetycznego, bycie teraz poza Eneą byłoby bardzo trudne dla spółki - zaznaczył Krzysztof Szlaga.

I dodał, że należy się cieszyć, że Bogdanka trafiła do Enei, co oczywiście nie oznacza, że górnicza spółka ma nie optymalizować kosztów. Zdolność produkcyjna Bogdanki to około 10,5-11 mln ton.

Jednak, jak zaznaczył prezes Szlaga, produkcja Bogdanki wynosić będzie 8,5-9 mln ton.

- W ubiegłym roku zmniejszyliśmy zatrudnienie o 10 proc. w zakresie Grupy Kapitałowej LW Bogdanka - mówił Krzysztof Szlaga. - Chodzi nie tylko o górników. Nadal redukujemy zatrudnienie. Bogdanka zawsze współpracowała z firmami zewnętrznymi. I obecnie w pierwszej kolejności rezygnujemy z prac firm zewnętrznych. Nadeszły trudne czasy. I w pierwszej kolejności ograniczyliśmy outsourcing do tego, co jest konieczne. W ubiegłym roku w sumie mieliśmy czterysta odejść. Z tego trzy czwarte to odejścia na emeyturę. A reszta to nieprzedłużenie umów z pracownikami, co nas bolało. Pracujemy w trybie sześciodniowym. Teraz mamy wydajność około 1600-1700 ton rocznie na pracownika. Ale nie powiedzieliśmy w tym zakresie ostatniego słowa. Warto zwrócić uwagę na to, jak korzysta się z firm zewnętrznych. Czy konieczne jest korzystanie z nich i jak są rozliczane. Obecnie w przypadku Bogdanki efektywność pracy firm zewętrznych się poprawiła. Natomiast nasi górnicy nie mówią ile wyfedrują ton, tylko ile gigadżuli i przy jakim koszcie - podkreślił prezes Krzysztof Szlaga.

Michal Herman, prezes Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia zwrócił uwagę na fakt, iż Bogdanka wydobywa najtańszy węgiel w Polsce.

- I Bogdanka ograniczyła wydobycie - zaznaczył prezes PG Silesia. - Powinna zwiększyć, a było odwrotnie. Bogdanka daje sobie radę, a ograniczyła wydobycie. To nie wygląda dobrze - ocenił M. Herman.

W przypadku Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia na pracownika rocznie przypada 1100 ton. Ten poziom spółka zamierza utrzymać, bądź spróbuje go zwiększyć do 1200 ton na pracownika.

Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Realia rynkowe nakazały mniejsze wydobycie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!