XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przedstawiciele WUG w postępowaniu wyjaśniającym po katastrofie w kopalni CSM

Przedstawiciele WUG w postępowaniu wyjaśniającym po katastrofie w kopalni CSM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Adam Mirek oraz dyrektor departamentu górnictwa w tym Urzędzie Zbigniew Rawicki wezmą udział w pracach czeskiej komisji, wyjaśniającej przyczyny i okoliczności czwartkowej katastrofy w kopalni CSM Stonawa, gdzie wybuch metanu zabił 13 górników, w tym 12 Polaków.

  • Do zapalenia i wybuchu metanu w kopalni CSM w Stonawie koło Karwiny doszło w czwartek o godz. 17.16.
  • Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią.
  • Zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków i jeden Czech.

Do udziału w komisji szefa polskiego nadzoru górniczego zaprosił jego czeski odpowiednik, prezes Czeskiego Urzędu Górniczego Martin Sztemberka.

Informacje o tym, że przedstawiciele strony polskiej zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu, przekazał wcześniej także czeski premier Andrej Babisz, który w piątek odwiedził kopalnię CSM wraz z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Drugi, obok prezesa WUG, przedstawiciel strony polskiej w komisji - dyrektor departamentu górnictwa WUG Zbigniew Rawicki - również ma duże doświadczenie w sprawach związanych z wyjaśnianiem przyczyn podziemnych katastrof. Dyrektor m.in. przewodniczył pracom komisji wyjaśniającej okoliczności majowego wstrząsu w jastrzębskiej kopalni Zofiówka, w wyniku którego zginęło pięciu górników.

Przyczyną katastrofy w czeskiej kopalni był metan - największy zabójca zwłaszcza w "głębokich" kopalniach - w końcu zebrał żniwo. Czy wyniesiemy z tego jakąś lekcję? Pytają o to we wspólnym komentarzu Jacek Ziarno, redaktor naczelny Nowego Przemysłu i Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL i PulsHR.pl.
Czytaj także: Tragedia w Karwinie powinna nas czegoś nauczyć. Polska nie potrzebuje więcej ofiar

Jak poinformował w niedzielę Adam Mirek, pierwsze, wstępne spotkanie poświęcone pracom czeskiej komisji ws. wypadku w kopalni CSM Stonawa zaplanowano na czwartek 27 grudnia. Prawdopodobnie polscy przedstawiciele zapoznają się wówczas m.in. z dokumentacją dotyczącą kopalni oraz wypadku, a także uzgodnią zasady wzajemnej współpracy.

Zgodnie z czeskimi przepisami, na czele komisji stoi szef właściwego urzędu górniczego - w tym przypadku jest to urząd w Ostrawie. W skład komisji wchodzą też inni przedstawiciele nadzoru górniczego, reprezentanci związków zawodowych oraz - bez prawa głosu - przedstawiciele kopalni. Prezes WUG zapowiedział, że polscy przedstawiciele zamierzają być aktywnymi członkami komisji, a nie jedynie obserwatorami.

Dr Adam Mirek przypomniał, że urzędy górnicze polski i czeski od dawna ze sobą współpracują i wymieniają doświadczenia, zaś od dwóch lat ta współpraca jest bardziej intensywna. Urzędy podjęły ją m.in. ze świadomością, że w czeskich kopalniach pracuje ok. 2 tys. polskich górników, co wymaga zarówno wymiany informacji, jak i wypracowania mechanizmów działania w sytuacjach kryzysowych.

Prezes WUG poinformował, że z uwagą obserwuje postępy akcji ratowniczej w czeskiej kopalni. Podkreślił, że fakt, iż sztab akcji zdecydował o otamowaniu rejonu katastrofy, w żadnym razie nie oznacza wstrzymania akcji i działań ratowników, ale jest kolejnym etapem prowadzonej akcji - uzasadnionym panującymi pod ziemią warunkami. Według czeskich służb, dalsza penetracja rejonu katastrofy przez ratowników byłaby zagrożeniem dla ich życia.

Dr Mirek wskazał na różnice w polskich i czeskich przepisach górniczych, dotyczących np. zasad prowadzenia akcji ratowniczych w kopalniach. W Polsce odbywają się one pod nadzorem przedstawicieli urzędów górniczych, a w uzasadnionych przypadkach nadzór może nawet przejść kierowanie akcją. W Czechach za całość działań na każdym etapie odpowiada przedsiębiorca, czyli kopalnia.

Szef polskiego nadzoru górniczego wyraził przekonanie, że różnice w przepisach nie będą przeszkodą dla pełnego i rzetelnego wyjaśnienia okoliczności tragedii.

Dr Mirek przyznał, że rozmawiał również ze swoim czeskim odpowiednikiem na temat doniesień o rzekomym manipulowaniu czujnikami metanu w czeskich kopalniach, by zwiększone stężenia tego gazu nie wstrzymywały wydobycia węgla - takie informacje przekazywali reporterom anonimowi górnicy przed kopalnią; stanowczo dementował je koncern OKD, do którego należy zakład.

Również szef czeskiego urzędu górniczego w rozmowie z prezesem WUG miał zaapelować o ostrożność w formułowaniu tego typu oskarżeń w mediach i zapewnić, że czeskie urzędy górnicze kontrolują prawidłowość działania systemów metanometrii w kopalniach.

Do zapalenia i wybuchu metanu w kopalni CSM w Stonawie koło Karwiny doszło w czwartek o godz. 17.16. Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków i jeden Czech. Ciało jednej z ofiar wydobyto tuż po katastrofie, trzech kolejnych - w niedzielę. Zwłoki dziewięciu ofiar nadal znajdują się pod ziemią, w rejonie zamkniętym specjalnymi tamami. Przed kopalnią płoną setki zniczy, są też wiązanki kwiatów.

Dwaj poszkodowani w wypadku górnicy są w szpitalu w Ostrawie - zajmują się nimi specjaliści z Kliniki Poparzeń Szpitala Uniwersyteckiego. Stan jednego z pacjentów jest krytyczny - jest w śpiączce farmakologicznej, ma poparzoną przeszło połowę powierzchni ciała. Stan drugiego górnika poprawia się; oparzenia powoli się goją - wynika z informacji szpitala.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedstawiciele WUG w postępowaniu wyjaśniającym po katastrofie w kopalni CSM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!