Protest przeciwko koncesjom wydobywczym w Mongolii

Protest przeciwko koncesjom wydobywczym w Mongolii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilka tysięcy osób demonstrowało w środę w stolicy Mongolii Ułan Bator przeciwko wydawaniu zagranicznym inwestorom koncesji wydobywczych - podała agencja Associated Press, wskazując, że takie protesty to w Mongolii rzadkość.

Ponad 2 tys. osób zgromadziło się na Placu Wolności w centrum stolicy, domagając się również rozwiązania parlamentu i utworzenia nowego rządu ze względu na - jak argumentowano - kryzys gospodarczy nękający kraj.

Demonstranci twierdzili, że zasoby surowców mineralnych, które stanowią 94 proc. krajowego eksportu, są wykorzystywane przez zagraniczne firmy, przy czym niewiele korzyści z podziału zysków mają sami Mongołowie. Jedna trzecia mieszkańców Mongolii żyje poniżej granicy ubóstwa - zwraca uwagę agencja AP.

W Mongolii, która jest jednym z najbogatszych w surowce państw na świecie, znajdują się duże złoża węgla brunatnego, miedzi, molibdenu, fosforytów, rudy żelaza, cynku, niklu, wolframu, srebra, złota i uranu.

W ostatnich latach kraj ten odnotowywał bardzo dynamiczny rozwój, który zawdzięczał przede wszystkim właśnie ogromnym zasobom naturalnym. Do gospodarczego ożywienia doszło po przybyciu zagranicznych potentatów górniczych, jak brytyjsko-australijski koncern Rio Tinto.

Jednak na fali nastrojów nacjonalistycznych zagraniczne inwestycje w sektorze górniczym stały się przedmiotem wielu kontrowersji. W 2012 roku przyjęta została ustawa zaostrzająca zasady inwestycji w sektorach uznanych za strategiczne, a rok później gwałtownie spadła liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W 2014 roku odnotowano spadek tych inwestycji o 74 proc. Wszystko to doprowadziło do znacznego spowolnienia gospodarczego, spotęgowanego przez spadek sprzedaży surowców. Sytuację pogorszyła dewaluacja narodowej waluty i bardzo wysoka inflacja.

Wybory parlamentarne zaplanowano w Mongolii na czerwiec. Eksperci przewidują, że do parlamentu ponownie dostaną się działający w sektorze wydobywczym zarówno przedstawiciele obecnych władz jak i politycy opozycji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protest przeciwko koncesjom wydobywczym w Mongolii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!