Projekt ustawy o odpadach wydobywczych - do podkomisji

Projekt ustawy o odpadach wydobywczych - do podkomisji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Posłowie połączonych komisji środowiska i samorządu terytorialnego skierowali w czwartek do prac w podkomisji rządowy projekt nowelizacji ustawy o odpadach wydobywczych. Nowe prawo ma przede wszystkim dostosować polskie przepisy do unijnych.

Jak wyjaśnił wiceminister środowiska i główny geolog kraju Piotr Woźniak, nowelizacja zakłada przede wszystkim zmiany techniczne, które dostosowują polskie przepisy do prawa wspólnotowego (m.in. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/21/WE z marca 2006 roku). Przypomniał, że Komisja Europejska w 2010 roku wystosowała pismo wzywające Polskę do prawidłowego wdrożenia dyrektywy, a w październiku 2011 roku wszczęła procedurę w tej sprawie.

Dlatego - jak powiedział przewodniczący komisji środowiska Stanisław Żelichowski (PSL) - "ze względu na pilność sprawy" marszałek Sejmu Ewa Kopacz wyznaczyła 12 października jako termin przygotowania przez podkomisję sprawozdania.

Woźniak wyjaśnił, że zmianie będzie podlegało sześć grup zagadnień - chodzi m.in. o zmianę brzmienia definicji obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, które mają być przeznaczone do składowania odpadów wydobywczych m.in. w formie stałej, ciekłej, w roztworze lub zawiesinie, z wyjątkiem wyrobisk górniczych.

Projekt precyzuje cele i zakres programu gospodarowania odpadami wydobywczymi i zasady dot. funkcjonowania obiektów unieszkodliwiających odpady wydobywcze.

Woźniak dodał, że projekt uwzględnia konsultacje społeczne na etapie postępowania dotyczącego wydania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania obiektów wydobywczych. "To jest komponent, na który KE zawsze zwraca uwagę, a tego brakowało (w polskim prawie - PAP) prawie w całości" - zaznaczył.

"Procedura udziału społeczeństwa" ma stanowić odrębne postępowanie, niezależne m.in. od przepisów ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Konsultacje będą także przeprowadzane w przypadku zmiany zezwolenia.

Woźniak poinformował, że nowelizacja będzie zmieniała przepisy pięciu innych ustaw: Prawa ochrony środowiska, Prawa wodnego, ustawy o odpadach, o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.

Woźniak zapewnił, że projektowana regulacja nie wpłynie na budżet państwa oraz budżety jednostek samorządu terytorialnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!