Prezydent: nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo

Prezydent: nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo - oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas akademii z okazji Barbórki w Brzeszczach (Małopolskie), gdzie świętowali górnicy z Tauronu Wydobycie.

  • Prezydent podkreślił, że polski przemysł wydobywczy i górnictwo stanowią "jeden z fundamentów polskiej gospodarki", stanowią o bezpieczeństwie energetycznym kraju, oraz są "w ogromnym stopniu" gwarancją jego suwerenności energetycznej.
  • Wicepremier Beata Szydło, która jest mieszkanką gminy Brzeszcze, podkreśliła, że najczęściej o górnictwie dyskutuje się w wymiarze globalnym, ale należy pamiętać także o górnikach i mieszkańcach gmin górniczych.
  • Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że program, który realizuje jego resort, daje perspektywy górnictwu.

Andrzej Duda nawiązał w tym kontekście do trwającej w Katowicach konferencji klimatycznej COP24. "Jesteśmy na niej, jesteśmy jej organizatorem, ale jesteśmy tam także po to, żeby mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej dyktowanej bardzo często przez obce - nie nasze, niepolskie - interesy" - mówił.

"Oczywiście jest kwestią niezwykle ważną rozwijanie naszego kraju pod względem gospodarczym, pod względem przemysłowym, jest sprawą absolutnie fundamentalną prowadzenie badań rozwojowych, wprowadzanie innowacji do naszej gospodarki, także w zakresie przemysłu wydobywczego, jak również i wykorzystania węgla dla energetyki" - zaznaczył Duda.

Jednocześnie dodał, że "chcemy realizować niezwykle ważną zasadę zrównoważonego rozwoju", która mówi, by działać "w taki sposób, aby w miarę możliwości w jak największym stopniu zachować otaczające nas środowisko, przede wszystkim środowisko naturalne, dla przyszłych pokoleń".

"Nie będę tutaj debatował ani dyskutował z naukowcami, jaki jest rzeczywisty wpływ człowieka na otaczający nas świat, przede wszystkim myślę tutaj o klimacie. Ale jedno jest pewne: jeżeli możemy doprowadzić do tego, że mniejsze będziemy, jako ludzie, wywierali skutki na klimat i tą otaczającą nas rzeczywistość przyrodniczą, to ja powiem, to tym lepiej" - przekonywał prezydent.

Andrzej Duda w wystąpieniu wskazał na jedną z proponowanych deklaracji COP24 - Just Transition, mówiącej o "sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata w sensie przemysłowym, po to, aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat". "To oznacza przede wszystkim uwzględnianie w tym wszystkim interesów społeczeństw, uwzględnienie interesów ludzi, miejsca pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością" - mówił.

Jak podkreślił, to "nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę".

Prezydent nawiązał też do swego poniedziałkowego wystąpienia podczas COP24. Mówił, że polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu i to się nie będzie zmieniało. "Ona nadal będzie się opierała na węglu, oczywiście będziemy realizować mix energetyczny, będziemy realizować naszą strategię, ale węgiel w Polsce jest i będzie" - podkreślił Duda.

Dodał, że węgiel to największy skarb Polski i mamy jego największe zasoby w Europie. "Proszę się nie martwić, dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo" - oświadczył prezydent Duda.

Wicepremier Beata Szydło, która jest mieszkanką gminy Brzeszcze, podkreśliła, że najczęściej o górnictwie dyskutuje się w wymiarze globalnym, ale należy pamiętać także o górnikach i mieszkańcach gmin górniczych. "My tutaj doskonale wiemy, że rachunek ekonomiczny nie jest jedynym, który powinien decydować, gdy rozmawiamy o rozwoju, o gospodarce. Poza nim bardzo ważne są sprawy ludzkie, społeczne. (…) Dbając o środowisko musimy też dbać o sprawy ludzkie" - mówiła.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że program, który realizuje jego resort, daje perspektywy górnictwu. "Zaczynamy budować stabilność i wizerunek sektora, który jest w Polsce ważny".

Tobiszowski dziękował prezydentowi Dudzie za jego wystąpienie na COP24. "Ten głos się rozniósł w środowiskach górniczych. (…) Dziękuję także za wsparcie w ostatnich trzech latach. To musi wybrzmieć, bo jeśli głowa państwa jest z nami i mówi o tym na arenie międzynarodowej, to jest to siła bezdyskusyjna" - mówił.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości barbórkowej otrzymał z rąk prezesa Tauronu Wydobycie Zdzisława Filipa honorową szpadę górniczą.

Podczas akademii podpisano porozumienie między Tauronem Wydobycie a Zakładem Górniczo-Hutniczym "Bolesław" w Bukownie. Zakłada ono, że co najmniej 150 pracowników Zakładu - z kopalni rud cynku i ołowiu "Pomorzany" w Olkuszu, po zakończeniu w niej wydobycia - znajdzie pracę w zakładach górniczych Tauronu.

Prezes Zakładu Bogusław Ochab powiedział, że "Pomorzany" za ok. 2 lata zakończą działalność z powodu wyczerpania zasobów. Obecnie zatrudniają ok. 1 tys. osób. "Mamy jeszcze ok. 5 mln ton zasobów. Roczne wydobycie to 1,7 mln ton. Zakładamy, że z końcem 2020 r. nastąpi zakończenie wydobycia" - wyjaśnił.

Prezes dodał, że Zakład "od kilku lat prowadzi świadomą politykę, by przedłużać pracę emerytom i minimalizować problem społeczny". "Podpisaliśmy dziś porozumienie o alokacji pracowników, aby nasi górnicy, posiadający doświadczenie i uprawnienia, nie martwili się o pracę i za porozumieniem stron mogli przejść do innych zakładów górniczych" - powiedział Ochab.

Prezes mówił, że dla górników z "Pomorzan" porozumienie jest najważniejsze ze względu na stosunkowo niewielką odległość tej firmy od kopalń Tauronu. "To kilkanaście kilometrów. Nie ma problemu, żeby dowieźć górników. To najistotniejsze porozumienie dla naszych górników" - zaznaczył.

Ochab dodał, że przy procesach likwidacyjnych w kopalni pozostanie ok. 150 osób. "Będziemy prowadzili też roboty udostępniające, przy których zatrudnienie może znaleźć ok. 100 osób. Zakładamy, że ok. 400 osób powinno mieć miejsce w alokacji" - wyjaśnił.

Prezes spółki Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk, do którego należy Tauron Wydobycie, nie krył zadowolenia z porozumienia. "Tauron, jak i każda inna firma, ma dziś problemy z rekrutacją, więc jest to dla nas bardzo dobre rozwiązanie. Spowoduje, że nie będziemy cierpieli na tzw. lukę pokoleniową. Jesteśmy w takiej sytuacji kadrowej, że jesteśmy w stanie zaabsorbować każdą rozsądną liczbę pracowników. Biznes górniczy sprowadza się do tego, żeby wolumen wydobycia był jak największy, a do tego potrzeba pracowników" - powiedział dziennikarzom.

Przed akademią w brzeszczańskim kościele św. Urbana, położonym nieopodal miejscowej kopalni, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger odprawił mszę.

Spółka Tauron Wydobycie, która należy do Tauronu Polskiej Energii, ma trzy zakłady górnicze: Brzeszcze w Brzeszczach, Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie. Pracuje w nich 6,5 tys. osób. Swoim obszarem obejmuje ok. 29 proc. krajowych bilansowych zasobów energetycznego węgla kamiennego. W trzech pierwszych kwartałach 2018 r. produkcja węgla w wyniosła w nich 3,6 mln ton, z czego 73 proc. wykorzystano w ramach Grupy, a 27 proc. sprzedano klientom zewnętrznym.

"Tauron, dzięki posiadanym aktywom górniczym, jest gwarantem stabilnego wytwarzania energii elektrycznej w okresach zmiennych lub ekstremalnych warunków pogodowych, powodujących rozchwianie systemów energetycznych. Jest przykładem udanej konsolidacji górnictwa z energetyką i wyciągnięcia z tego procesu efektu synergii. Obszar wydobywczy Grupy już przeszedł znaczącą restrukturyzację, choć optymalne wykorzystanie zasobów wymaga dalszych działań" - powiedział prezes Tauronu Polskiej Energii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Prezydent: nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!