Prezes WUG: rok 2015 najbezpieczniejszy w powojennym górnictwie

Prezes WUG: rok 2015 najbezpieczniejszy w powojennym górnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo trudnej sytuacji, zwłaszcza w kopalniach węgla kamiennego, rok 2015 będzie najbardziej bezpiecznym w historii powojennego górnictwa - powiedział w piątek w Katowicach prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura.

Jak poinformował podczas piątkowej Barbórki prezes Wyższego Urzędu Górniczego, od 2007 r. maleje ogólna liczba wypadków w górnictwie, sumarycznie już o ok. 33 proc., w tym w kopalniach węgla kamiennego o ponad 28 proc.

"W 2015 r. wreszcie odnotowaliśmy znaczne zmniejszenie liczby wypadków we wszystkich kategoriach, w tym śmiertelnej i ciężkiej o 50 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, to cieszy nas najbardziej" - powiedział prezes Koziura.

"Niemal we wszystkich kopalniach węgla kamiennego zmniejszyła się liczba wypadków. Znacznie lepsze są wskaźniki wypadkowości, o połowę lepsze, w przeliczeniu na tysiąc osób zatrudnionych i tonę wydobytego urobku. Te wskaźniki są papierkiem lakmusowym stanu bezpieczeństwa w poszczególnych zakładach górniczych. Do końca bieżącego roku zostało jeszcze trzy tygodnie. Wszystko wskazuje na to, że pomimo trudnej sytuacji, zwłaszcza w kopalniach węgla kamiennego, rok 2015 będzie najbardziej bezpiecznym w historii powojennego górnictwa" - dodał.

Liczba wypadków w górnictwie ogółem w ub.r. wyniosła 2274, w ciągu 10 miesięcy tego roku było ich 1776. W górnictwie węgla kamiennego w ciągu 10 miesięcy ub. roku wypadków było 1493, w tym roku 1406.

W ub. roku zginęło 16 górników, w tym 10 - w kopalniach węgla kamiennego. W 2014 r. liczby te wyniosły odpowiednio 30 i 20. Wskaźnik śmiertelnych wypadków na 1000 osób zatrudnionych w górnictwie wyniósł 0,07, w ub. roku było to 0,15. W przeliczeniu na 1 mln ton wydobycia tegoroczny wskaźnik wypadków śmiertelnych wyniósł 0,16, w ubiegłym roku - 0,28. Indeks wypadków ogółem na 1000 zatrudnionych za 10 miesięcy tego roku wyniósł 10,6, w ubiegłym roku - 13,5.

Podczas 10 miesięcy ub. roku pracownicy urzędów górniczych zatrzymali 1599 robót, w tym roku o 6,5 proc. więcej - 1703.

Najbardziej znany stał się w tym roku wypadek w ruchu Śląsk kopalni Wujek w Katowicach, w którym zginęli dwaj górnicy, 36- i 44-letni. Po silnym wstrząsie na głębokości ok. 1050 m obaj byli poszukiwani przez ponad dwa miesiące.

W akcję, której koszt oszacowano na 21 mln zł, zaangażowanych było ponad tysiąc osób, w tym 742 ratowników. Ciała obu mężczyzn ratownicy odnaleźli 15 czerwca, wydobyli je na powierzchnię 22 czerwca. Dotarli do nich specjalnie wydrążonym w tym celu chodnikiem ratowniczym, w ramach akcji wydrążono też otwór z powierzchni do miejsca, gdzie spodziewano się znaleźć poszukiwanych.

Podczas tegorocznej uroczystości barbórkowej w kopalni Wujek tytułem "Dzielnego Górnika" zostanie odznaczony biorący udział w tej akcji Piotr Obłój. Tym prestiżowym wyróżnienie Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" od 2010 r. honoruje górników wyróżniających się niezwykłą odwagą i rozwagą w ekstremalnie trudnych sytuacjach zawodowych, którzy przyczyniają się do ratowania życia i zdrowia własnego lub kolegów.

Podczas akcji w ruchu Śląsk Piotr Obłój od początku był kierowany, jako zastępowy, na "pierwszy front". Działania wykonane przez jego zastęp stanowiły punkty zwrotne w prowadzonej akcji ratowniczej i dostarczały sztabowi akcji niezbędnych informacji. Przez ponad dwa miesiące prowadzonych poszukiwań wykazał niezwykłą determinację, by dotrzeć do uwięzionych w wyrobisku górników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!