XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes PGG: jest jeszcze przestrzeń dla węgla

Prezes PGG: jest jeszcze przestrzeń dla węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po 2030 r. roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce może przekroczyć 206 terawatogodzin wobec 172 terawatogodzin obecnie. Prognozowany wzrost, w połączeniu z systematycznym wzrostem efektywności energetyki węglowej, tworzy przestrzeń dla węgla – ocenia prezes PGG Tomasz Rogala.

Podczas jednego z paneli 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy szef Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przypomniał, że jeszcze w 2010 r. polskie zapotrzebowanie na energię wynosiło ok. 156 terawatogodzin rocznie.

"Zapotrzebowanie na energię i rynek będą cały czas rosły, więc będziemy potrzebowali źródeł energii - w tym źródeł odnawialnych, gazowych, ale również utrzymania źródeł węglowych" - ocenił Rogala, który jest również szefem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal.

Przypomniał, że systematycznie rośnie również efektywność bloków wytwarzających energię w oparciu o węgiel kamienny - najnowsze bloki mają sprawność wytwórczą powyżej 45 proc., dzięki czemu wzrasta ich konkurencyjność, a obniża się emisyjność.

"Konsumpcja energii będzie rosła, rynek będzie rósł, efektywność energetyczna bloków węglowych również będzie rosła. To tworzy przestrzeń, w której w dającej się przewidzieć perspektywie jest również miejsce na energię elektryczną wytwarzaną w oparciu o węgiel" - podkreślił prezes PGG.

Rogala przytoczył dane, według których energia z węgla jest najbardziej konkurencyjna. Jak mówił, wraz z rozmaitymi opłatami i podatkami, cena energii w Danii (gdzie w miksie energetycznym dominuje OZE) jest to obecnie ok. 275 euro za megawatogodzinę energii, w Niemczech (gdzie miks jest zróżnicowany) - 199 euro; średnio w Unii Europejskiej to 145 euro, we Francji (która ma duży udział energii jądrowej) - 110 euro, a w Polsce, gdzie ok. 80 proc. energii pochodzi z węgla - 106 euro za megawatogodzinę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Prezes PGG: jest jeszcze przestrzeń dla węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!