Premier i prezydent do górników: przemysł wydobywczy i energetyka węglowa fundamentem bezpieczeństwa Polski

Premier i prezydent do górników: przemysł wydobywczy i energetyka węglowa fundamentem bezpieczeństwa Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Górnictwo polskie to coś więcej niż tylko tradycje; to nie tylko historia, lecz przede wszystkim teraźniejszość. Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników centralnych uroczystości z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie. Natomiast premier Mateusz Morawiecki w swoim liście podkreślił, że polski przemysł wydobywczy stanowi napęd energetyczny polskiej gospodarki.

  • Głowa państwa podziękowała górnikom za ich zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu trudnych i odpowiedzialnych zadań.
  • Według prezydenta węgiel stanowi źródło istotnych wartości społecznych ekonomicznych i cywilizacyjnych.
  • Również szef rządu zwrócił uwagę, że uroczystości barbórkowe przekonują o sile i pięknie górniczej tradycji, współtworzą tożsamość górniczego stanu.

Słowa prezydenta, podczas wtorkowych uroczystych obchodów święta górników w Bełchatowie - gdzie centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - odczytał minister z Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Głowa państwa podziękowała górnikom za ich zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu trudnych i odpowiedzialnych zadań. Według niego, barbórkowe uroczystości są wyrazem przywiązania do dostojnej tradycji pielęgnowanej od wieków.

"Etos wytrwałej, rzetelnej pracy zajmuje szczególne miejsce w życiu mieszkańców regionów górniczych, zwłaszcza Śląska" - podkreślił.

Cieszy się, że tradycje barbórkowe zostały uhonorowane wpisaniem na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest przekonany, że zasługują one na ochronę, zachowanie i przekazanie kolejnym generacjom.

Prezydent przypomniał, że tym roku "świętujemy stulecie odzyskanie przez nasz naród suwerennego państwa". Zwrócił uwagę, że obchody trwać będą przez kolejne lata, a przyszły rok został ustanowiony - Rokiem Powstań Śląskich, dla uczczenia trzech bohaterskich zrywów, dzięki którym znaczna część Górnego Śląska została w 1922 roku ostatecznie włączona w granice odradzającego się państwa polskiego.

"Ufam, że będzie to okazja do złożenia hołdu wszystkim górnikom zasłużonym w zmaganiach o wolną ojczyznę" - napisał w liście.

Zdaniem prezydenta górnictwo polskie to jednak coś więcej niż tylko tradycje; to nie tylko historia, lecz przede wszystkim teraźniejszość.

"Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach są bowiem i zdającej się przewidzieć perspektywie, pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski" - napisał.

Według niego węgiel stanowi źródło istotnych wartości społecznych ekonomicznych i cywilizacyjnych. Wiąże się też obecnie z czystymi technologiami, których rozwój budzi olbrzymie nadzieje i oczekiwania z punktu widzenia całościowej wizji bezpieczeństwa energetycznego kraju i utrzymania wysokiej konkurencyjności gospodarki narodowej.

Zwrócił uwagę, na trwający właśnie w Katowicach szczyt COP24ta w sprawie zmian klimatu, który - jak podkreślił - odbywa się w miejscu znamiennym - w strefie kultury na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Katowice.

"Trudno nie dostrzec w tym świadectwa czasów, z jednej strony to efekt i widomy znak polskiej transformacji a z drugiej symbol budowania nowoczesnej Polski kolejnego stulecia, która stawia na rozwój i postęp w oparciu o dziedzictwo i tradycję.

Taki model ekonomii urzeczywistnia górnictwo polskie" - napisał.

List do górników w Bełchatowie przesłał też premier Mateusz Morawiecki. Pismo odczytał wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Również szef rządu zwrócił uwagę, że uroczystości barbórkowe przekonują o sile i pięknie górniczej tradycji, współtworzą tożsamość górniczego stanu. "Przekazywany z pokolenia na pokolenie etos górniczej pracy jest źródłem wartości aktualnych mimo zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych" - napisał.

Jego zdaniem polski przemysł wydobywczy stanowi napęd energetyczny polskiej gospodarki. Przypomniał, że rząd zakreślił zamierzenia i politykę wobec górnictwa w dwóch programach zarówno dotyczących sektora węgla kamiennego jak i sektora węgla brunatnego. Oba zostały przygotowane we współpracy ze stroną społeczną, przedsiębiorcami i jednostkami badawczo-naukowymi.

Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego jest mapa drogową dla rozwoju inwestycji w tym obszarze.

"Barbórka to wyjątkowy dzień jak wyjątkowa jest wasza praca. Wierzę, że stanie się on świadectwem dumy z wykonywanego zawodu i przynależności do górniczego stanu. Jestem przekonany, że kolejne lata okażą się czasem realizacji ambitnych zamierzeń i państwa osobistej pomyślności" - napisał.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. to koncern wchodzący w skład największej grupy energetycznej w kraju - Polskiej Grupy Energetycznej. Przedmiotem działalności spółki jest wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Centrala koncernu znajduje się w Bełchatowie, pozostałe oddziały - w tym kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie - na terenie kilku województw. Spółka zatrudnia łącznie ponad 19 tys. pracowników.

Udział PGE GiEK w rynku wydobywczym węgla brunatnego w Polsce wynosi blisko 80 proc., spółka jest też największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Premier i prezydent do górników: przemysł wydobywczy i energetyka węglowa fundamentem bezpieczeństwa Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!