Polska ma otrzymać pomoc w głębokiej transformacji energetycznej

Polska ma otrzymać pomoc w głębokiej transformacji energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Transformacja energetyczna musi obejmować transformację sektora węglowego; nikt nie może być wykluczony i zostać bez pomocy - to główny wniosek z debaty zorganizowanej 17 października w Brukseli przez portal Politico i Polski Komitet Energii Elektrycznej.

  • Około 1/4 energii Unii Europejskiej powstaje z węgla.
  • Polityka klimatyczna Wspólnoty zmierza do całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych.
  • Polska, by sprostać unijnym wymaganiom, będzie musiał przejść głęboką transformację energetyczną.

Głównym tematem debaty zatytułowanej "Energetyka węglowa a walka ze zmianami klimatu: co to znaczy sprawiedliwa transformacja energetyczna?" stała się pomoc dla regionów "węglowych", takich, w których górnictwo i energetyka węglowa stanowią podstawę funkcjonowania lokalnej gospodarki. Uczestnicy zgodzili się, że planowane w następnym budżecie Unii Europejskiej wsparcie dla regionów "węglowych" jest konieczne.

Otwierający dyskusję wiceprezes PKEE - stowarzyszenia polskiego sektora elektroenergetycznego - i prezes Taurona Filip Grzegorczyk podkreślił, że Polska generalnie akceptuje ambitne cele polityki energetyczno-klimatycznej UE, ale chce je osiągnąć własną drogą. "Tylko wtedy transformacja będzie efektywna i społecznie akceptowalna" - podkreślał.

Przy gospodarce opartej na węglu, jak polska, na transformację trzeba patrzeć szerzej, bo to nie tylko kwestia sektora, ale niemal całego państwa - tłumaczył Grzegorczyk.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu zapewniła z kolei, że transformacja regionów "węglowych" to sprawa o najwyższym priorytecie, wymagająca złożonych strategii dla całych regionów. Przypomniała, że w kolejnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 przewidziano rozwiązania dla takich obszarów. "Żadnego regionu nie powinniśmy zostawić samemu" - zaznaczyła.

Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że w UE z węgla powstaje dalej około jednej czwartej energii elektrycznej, a w sektorze górnictwa nadal pracuje ćwierć miliona ludzi. Rumuńska eurodeputowana Cristina Pruna przestrzegała, że pozostawienie ich samym sobie, bez pomocy może tylko wzmocnić falę populizmu w UE.

Marion Labatut z Eurelectric - europejskiego stowarzyszenia wytwórców prądu - podkreślała, że kopalń i tak nie można zamknąć z dnia na dzień, cały proces odchodzenia od węgla jako źródła energii będzie trwał długie lata. Ale jeżeli transformacja ma być sprawiedliwa, musi być dla wszystkich, także dla pracowników sektora węglowego - oceniła.

Megan Richards z DG Energy (Dyrektoriat Energii KE) zwróciła natomiast uwagę, że zatrudnienie w europejskim sektorze OZE jest kilkakrotnie większe niż w górnictwie. Przypomniała też, że KE nie może tak po prostu zakazać używania węgla. Dlatego Komisja wspiera różne pomysły na obniżenie jego emisyjności - zaznaczyła, dodając jednak, że dla transformacji powszechna akceptacja społeczna jest konieczna.

Z kolei Wendel Trio - szef organizacji Climate Action Network Europe - wyraził opinię, że węgiel w Europie powinien odejść jak najszybciej i wzywał do jak najszybszego zlikwidowania różnego rodzaju subsydiów, które go wspierają. Jego zdaniem, gdyby nie subsydia, to energetyka węglowa już dziś byłaby nieopłacalna i przegrywałaby rynkową konkurencję ze źródłami odnawialnymi. Trio zgodził się z innymi uczestnikami dyskusji - że transformacja nikogo nie powinna wykluczać, także pracowników sektora węglowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Polska ma otrzymać pomoc w głębokiej transformacji energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!