XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska Grupa Górnicza zakończyła proces przekazywania zbędnego majątku do SRK

Polska Grupa Górnicza zakończyła proces przekazywania zbędnego majątku do SRK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ostatnich dniach Polska Grupa Górnicza (PGG) zakończyła proces przekazywania zbędnego, nieprodukcyjnego majątku do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - poinformował prezes PGG Tomasz Rogala.

  • Możliwość przekazywania zbędnego majątku do spółki restrukturyzacyjnej, by tam był likwidowany ze środków budżetowych, daje spółkom węglowym Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
  • W listopadzie parlament przedłużył jej obowiązywanie o pięć lat, do końca 2023 roku.
  • Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, także w tym roku do SRK trafi jeszcze wybrana część majątku ruchu Piekary, gdzie kończą się złoża węgla. To część kopalni Bobrek-Piekary, należącej do spółki Węglokoks Kraj.

Do spółki restrukturyzacyjnej trafił wybrany majątek kopalni Mysłowice-Wesoła (dotyczy to niewydobywającego już węgla ruchu Mysłowice) oraz część ruchu Rydułtowy, należącego do kopalni ROW.

- Przekazaliśmy do SRK ruch Rydułtowy 1 oraz mysłowicką część kopalni Mysłowice-Wesoła. Oznacza to zakończenie procesu przekazywania nieprodukcyjnego majątku; obecnie w Polskiej Grupie Górniczej pozostały wyłącznie aktywa produkcyjne - powiedział prezes Rogala w kuluarach Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.

Czytaj także: Kompania Węglowa sobie nie poradziła. Jaka przyszłość przed PGG?

Prezes zaznaczył, że ruch Rydułtowy nadal działa w ramach kopalni ROW; funkcjonalnie jest on powiązany z ruchem Marcel. Wraz z przekazywanym majątkiem do SRK przeszła niewielka grupa pracowników PGG, którzy będą mogli skorzystać z osłon socjalnych, głównie urlopów przedemerytalnych.

Możliwość przekazywania zbędnego majątku do spółki restrukturyzacyjnej, by tam był likwidowany ze środków budżetowych, daje spółkom węglowym Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W listopadzie parlament przedłużył jej obowiązywanie o pięć lat, do końca 2023 roku.

Przedłużenie czasu obowiązywania ustawy było następstwem decyzji Komisji Europejskiej, która w lutym br. zgodziła się, by procesy restrukturyzacyjne w górnictwie były finansowane z budżetu państwa jeszcze przez pięć lat. Dotyczy to jednak tylko majątku przekazanego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2018 r. Później likwidację zbędnego majątku spółki węglowe będą finansować z własnych środków; stąd m.in. decyzja PGG, by zbędny majątek trafił do SRK jeszcze w grudniu br.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, także w tym roku do SRK trafi jeszcze wybrana część majątku ruchu Piekary, gdzie kończą się złoża węgla. To część kopalni Bobrek-Piekary, należącej do spółki Węglokoks Kraj.

Wcześniej, od 2015 r., do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach) i Śląsk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Grupa Górnicza zakończyła proces przekazywania zbędnego majątku do SRK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!