Polska broni w UE węgla, ale czy przypadkiem nie tego z Rosji i Australii

Polska broni w UE węgla, ale czy przypadkiem nie tego z Rosji i Australii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Unii Europejskiej bronimy węgla, ale musimy być ostrożni, żeby się nie okazało, że ta obrona przerodzi się w obronę węgla sprowadzanego np. z Donbasu czy Australii. Gdyby tak było, to się to mija z celem - powiedział Jerzy Buzek, eurodeputowany PO, podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE, która obraduje na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach.

Jerzy Buzek podkreśla, że uzależnienie się od węgla z importu byłoby niekorzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Mogłoby się bowiem okazać, że nagle zostaną wstrzymane dostawy węgla z Rosji i dojdzie do podobnej sytuacji, jak to miało miejsce w przypadku zakręcenia kurka z gazem ziemnym.

- Dlatego sprawa kondycji krajowego górnictwa węgla kamiennego jest absolutnie kluczowa. Trudno oczekiwać, aby pielęgniarka w Białymstoku albo nauczyciel w Słupsku dopłacali spore pieniądze do wydobycia polskiego węgla. To jest trudne do wytłumaczenia. Dlatego musimy poprawić efektywność wydobycia - mówił Jerzy Buzek.

- Jest pytanie, ile tego węgla mamy, czy możliwe jest, aby w roku 2050 r. ok. 50 proc. produkcji energii elektrycznej pochodziło z węgla. To pytanie szalenie trudne - dodał Jerzy Buzek. Powinna na to odpowiedzieć polityka energetyczna Polski do roku 2050.

- Strategia energetyczna powinna odpowiedzieć na pytanie, czy bronimy węgla polskiego: śląskiego, lubelskiego, turoszowskiego i bełchatowskiego, czy też węgla sprowadzanego z zagranicy - podkreślał Jerzy Buzek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska broni w UE węgla, ale czy przypadkiem nie tego z Rosji i Australii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!