PGG udostępni ścianę wydobywczą na potrzeby nauki

PGG udostępni ścianę wydobywczą na potrzeby nauki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

20 pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zrealizuje w kopalniach tzw. doktoraty wdrożeniowe, których efekty mają poprawić działanie firmy. Grupa chce też udostępnić jedną z czynnych ścian wydobywczych jako „żywe laboratorium” na potrzeby prowadzenia pomiarów i badań naukowych.

O obu inicjatywach - pierwszych takich w polskim górnictwie - poinformowano podczas czwartkowego International Maning Forum w kopalni Pniówek w gminie Pawłowice na Śląsku. PGG - największy polski producent węgla - będzie w tym zakresie współpracować z Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) w Katowicach.

Tzw. doktorat wdrożeniowy to rozwiązanie zawarte w przyjętej wiosną przez Sejm nowelizacji Ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Nowelę przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Doktorat ma ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a gospodarką. Uczestnik programu będzie pracował nad rozprawą doktorską w jednostce naukowej (GIG), pracując jednocześnie w firmie. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

Jak powiedział dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek, doktoraty realizowane przez pracowników PGG będą pierwszymi takimi pracami w GIG w myśl znowelizowanej ustawy, choć także wcześniej doktoraty tego typu były realizowane we współpracy z pracodawcami, a ich efekty były wdrażane w przemyśle. Podobnie ma być tym razem.

Prezes PGG Tomasz Rogala poinformował, że firma zdefiniowała cztery obszary, w których potrzebuje nowych, bardziej efektywnych rozwiązań, licząc na to, że uda się je wypracować w toku prac doktorskich. Wskazane przez firmę zagadnienia dotyczą wpływu zaburzeń geologicznych na eksploatację i metod minimalizacji tych wpływów, profilaktyki zagrożeń wentylacyjnych i zagrożeń tąpaniami, efektywnego drążenia wyrobisk korytarzowych oraz zarządzenia procesami technologicznymi w kopalniach.

Doktorantami będą głównie pracownicy kopalń średniego szczebla - praktycy podziemnej pracy. "Innowacje zaczynają się od ludzi. Sądzę, że dzięki temu projektowi osiągniemy dwa rezultaty - rozwój zawodowy i możliwość awansu tych osób, a dla przedsiębiorstwa konkretne efekty w postaci optymalizacji szeroko rozumianej produkcji - od obszaru przewidywania, czyli geologii, po obszar zarządzania majątkiem i całymi systemami maszynowymi w kopalni" - powiedział Rogala.

Jego zdaniem, tego typu projekt pozwala na wyzwolenie aktywności pracowników i włączenie ich w procesy służące wzrostowi innowacyjności firmy. Jak mówił prof. Prusek, średnio realizacja doktoratu trwa 3-4 lata, choć są prace trwające znacznie dłużej.

Oprócz umożliwienia realizacji doktoratów wdrożeniowych PGG zdecydowała o udostępnieniu na potrzeby badań naukowych jednej z czynnych ścian wydobywczych. Będą tam zainstalowane różnego rodzaju urządzenia pomiarowe, niezbędne do prowadzenia rozmaitych badań.

"Na tej ścianie nie będzie presji wydobycia; ona oczywiście będzie wydobywać węgiel, ale głównie będzie zajmowała się pomiarami; określony zostanie cel badawczy i metoda badawcza. Takiego rozwiązania nie ma dotąd w polskim górnictwie, będzie to pierwsza tego typu ściana" - podkreślił Rogala.

Według prof. Pruska z GIG, tego typu rozwiązanie jest bardzo innowacyjne. "Dotąd nikt nie zdecydował się na stworzenie tego typu żywego laboratorium, gdzie w rzeczywistych warunkach będzie można prowadzić badania. To duża odwaga ze strony PGG" - powiedział.

"Będzie to ściana, która będzie wydobywać węgiel, a jednocześnie dawać pewną swobodę prowadzenia prac badawczych. Nie można sobie wyobrazić niczego lepszego dla realizacji badań; czegoś takiego jeszcze nie było" - ocenił dyrektor Instytutu.

PGG będzie starać się o środki na badania i innowacje m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGG udostępni ścianę wydobywczą na potrzeby nauki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!