PGE rezygnuje z projektu Gubin, a Złoczew pod dużym znakiem zapytania

PGE rezygnuje z projektu Gubin, a Złoczew pod dużym znakiem zapytania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska Grupa Energetyczna (PGE) jeszcze kilka lat temu mówiła o dwóch dużych inwestycjach w wydobycie węgla brunatnego: Gubin i Złoczew (w pow. sieradzkim). O złożu Gubin w PGE już zapomniano a budowa odkrywki Złoczew jest obaczona wieloma warunkami i nie jest pewne, czy ten projekt zostanie zrealizowany.

  • Odkrywka Gubin znika ze sprawozdania zarządu PGE a eksploatację Złoczewa PGE obwarowuje dodatkowymi zastrzeżeniami Dzieje się to w 10. rocznicę referendów przeciw kopalni węgla brunatnego! - podkreśla Fundacja Rozwój Tak, Odkrywki Nie. 
  • Rzeczywiście, w sprawozdaniu nazwa Gubin nie pada ani razu. 
  • Spory fragment poświęcono odkrywce Złoczew z zaznaczeniem, że nie jest to inwestycja pewna. Od niej zależy jednak przyszłość Elektrowni Bełchatów.

- Zagospodarowanie złoża Złoczew ma szansę na realizację jedynie po spełnieniu warunków zapisanych w Programie dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce przyjętego przez Radę Ministrów w 2018 roku - podkreśla PGE.

Wiele warunków

Do tych warunków należą przede wszystkim podjęcie kierunkowej decyzji odnośnie roli węgla brunatnego w krajowym miksie energetycznym w perspektywie długoterminowej oraz wypracowanie i wdrożenie rozwiązań zapewniających przewidywalność ekonomiczną nowych projektów złożowych. PGE podkreśla, że rozwiązania te muszą być zaakceptowane przez UE.

Koniecznym warunkiem jest także zapewnienia finansowania dla przedsięwzięcia.

- Realizacja opcji strategicznych będzie zatem zależeć w dużej mierze od krajowego i zagranicznego otoczenia regulacyjnego. Ostateczny kształt polityki energetycznej Polski, polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej, dopuszczalne emisje z instalacji zasilanych paliwami kopalnymi, potrzeby systemu elektroenergetycznego czy model rynku i koszt finansowania konkretnych przedsięwzięć - to wszystko wpłynie na decyzję inwestycyjną dotyczącą realizacji poszczególnych projektów inwestycyjnych - wyjaśnia PGE.

Status prac związanych z zagospodarowaniem złoża Złoczew

Działania w ramach projektu pn. „Uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla ze złoża Złoczew” rozpoczęły się w 2008 roku.

W latach 2008-2018 wykonano szereg opracowań i dokumentacji, które dostarczyły informacji o złożu m.in. w zakresie jego budowy, parametrów jakościowych, hydrogeologii, uwarunkowań technologicznych związanych z eksploatacją węgla.

Równolegle prowadzono prace mające na celu uzyskanie koncesji. Należą do nich działania zmierzające do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Zagospodarowanie złoża Złoczew” oraz prace związane z dostosowaniem studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wszystkich czterech gmin rejonu złoża Złoczew. Złożono także wniosek do Ministra Środowiska o wydanie koncesji.

- W związku z zaskarżeniami decyzji środowiskowej oraz studiów zagospodarowania przestrzennego termin uzyskania koncesji nie jest jeszcze znany. Uzyskanie koncesji bez uwzględnienia inwestycji w studiach zagospodarowania przestrzennego oraz bez uprawomocnionej decyzji środowiskowej nie jest możliwe - podkreśla PGE.

Aktualna koncepcja zagospodarowania złoża Złoczew

W ostatnich latach prowadzone były również prace mające na celu określenie preferowanego sposobu zagospodarowania węgla ze złoża Złoczew.

Aktualnie scenariuszem bazowym zagospodarowania złoża Złoczew jest budowa kopalni Złoczew oraz maksymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury Elektrowni Bełchatów.

- Taka koncepcja wiązałaby się z koniecznością zapewnienia transportu węgla z odkrywki Złoczew do Elektrowni Bełchatów. Na obecnym etapie prac koncepcyjnych rozważane są dwa warianty - transport przenośnikami taśmowymi lub transport kolejowy - informuje PGE. 

Problemem jest to, że złoże Złoczew jest oddalone od Elektrowni Bełchatów o ok. 50 kilometrów. 

Co dalej?

Rezygnacja z projektu Gubin ma dla PGE niewielkie znaczenie. Co prawda na przygotowania projektu i promocyjne działania wśród lokalnej społeczności wydano kilkadziesiąt milionów złotych, ale przy wielkości PGE nie są to duże pieniądze. Projekt Gubin zakładał budowę kopalni węgla brunatnego i elektrowni, co kosztowałoby kilkanaście mld złotych. Od początku istniało duże ryzyko, że to tylko plany, które nigdy nie zostaną zrealizowane. 

Zupełnie inaczej jest z odkrywką Złoczew, która ma dostarczać węgiel do działającej Elektrowni Bełchatów. Węgiel brunatny w obecnie eksploatowanych przez PGE złożach się kończy: złoże Bełchatów ma pracować do ok. roku 2028 a złoże Szczerców od roku ma znacząco ograniczać wydobycie od roku 2030 aby ok. roku 2037 spaść do zera. 

Jeżeli Elektrownia Bełchatów ma działać po roku 2037 musi mieć węgiel z nowego złoża. Jednym z rozważanych wariantów ratunku dla Elektrowni Bełchatów jest budowa bloków jądrowych - na razie jest to jednak tylko mglista koncepcja. 

Jeżeli potencjał energetyki w Bełchatowie będzie znacząco się zmniejszał, to w oczywisty sposób przełoży się na spowolnienie gospodarcze regionu.

Czytaj także: Solidarność ws. przyszłości węgla brunatnego w Polsce

PGE jest największym producentem energii elektrycznej w Polsce. Jest też największym producentem energii z węgla brunatnego - w roku 2018 grupa wyprodukowała z niego 38,9 TWh (cała produkcje PGE w 2018 r. to 65,91 TWh).

Czytaj także: PGE w 2019 roku w porównaniu z 2018 rokiem spodziewa się poprawy raportowanego wyniku EBITDA w segmencie energetyki konwencjonalnej i stabilnego wyniku w energetyce odnawialnej, a spadku w segmentach dystrybucji, obrotu i ciepłownictwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: PGE rezygnuje z projektu Gubin, a Złoczew pod dużym znakiem zapytania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!