Obchody 50. rocznicy tragicznego pożaru w kopalni "Makoszowy"

Obchody 50. rocznicy tragicznego pożaru w kopalni "Makoszowy"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkaset osób zgromadziło się w niedzielę w zabrzańskiej kopalni "Makoszowy" z okazji obchodów 50. rocznicy drugiej co do wielkości katastrofy w powojennej historii polskiego górnictwa.

28 sierpnia 1958 r. w pożarze, który wybuchł 300 metrów pod ziemią, zginęło 72 górników. Tragiczniejszy w skutkach był tylko pożar w nieistniejącej już kopalni "Barbara-Wyzwolenie" w Chorzowie 21 marca 1954 r., w którym zginęło, według różnych źródeł, od 94 do ponad 100 osób.

W niedzielę na skwerze przed kopalnią "Sośnica-Makoszowy" odsłonięto pomnik pamięci poległych tam górników. Wcześniej, w kopalnianej cechowni mszę w ich intencji odprawili metropolita katowicki abp Damian Zimoń i biskup gliwicki Jan Wieczorek. Na uroczystość, prócz oficjalnych delegacji, przybyli obecni i byli górnicy.

Dyrektor obecnej kopalni "Sośnica-Makoszowy" Roman Walter przypomniał przebieg pożaru: "Na nocnej zmianie, tuż przed godziną 1., w przekopie na poziomie 300 m, podczas cięcia aparatem acetylenowym wystającej z ociosu żelaznej stropnicy, wybuchł pożar. Dym pożarowy przedostał się m.in. (...), w rejon skrzyżowania przekopu z wytyczną na poziomie 175, gdzie było wówczas ok. 90 górników" - mówił.

Kilka miesięcy wcześniej całą załogę wyposażono w tzw. aparaty ucieczkowe, których wydolność obliczono na 20 minut. Dla wielu górników poruszających się w gęsto zadymionych wyrobiskach ten czas okazał się jednak niewystarczający.

- Spowici dymem z obu stron mieli przed sobą 650-metrowy odcinek wyrobiska. W tym chodniku spośród tych ok. 90 górników, śmiertelnemu zaczadzeniu uległo 42 - przypomniał Walter. W całej katastrofie, spośród 337 zagrożonych górników, 72 zginęło, a 87 poważnie zatruło się gazami. Wśród ofiar byli pracownicy w wieku od 18 do 64 lat.

W homilii do wiernych wypełniających cechownię, abp Zimoń mówił: "50 lat temu Zabrze płakało". "To bardzo dobrze, że będzie pomnik, który przypomni młodym ludziom tamte czasy, tamte dramaty. Ale jednocześnie my sami chcemy dzisiaj wiedzieć, rozumieć to wszystko" - zaznaczył.

- Nie tylko wspominamy, nie tylko piszemy artykuły, nie tylko stawiamy pomniki. To wszystko jest po to, byśmy potrafili lepiej poukładać nasze współczesne, często także dramatyczne życie - by było w nim więcej miłości, więcej szacunku, także dla człowieka prostego - podkreślił.

Abp Zimoń przypomniał też postać zabrzańskiego górnika, Alojzego Piątka, z zabrzańskiej kopalni "Rokitnica", który w 1971 r. po zawale przeżył uwięziony pod ziemią osiem dni; wspominał swoją rozmowę z nim. - Płynął z tego spotkania wniosek, jak nasze górnictwo, nasza trudna praca potrafi człowieka wyżyłować - wskazał metropolita.

- Ten człowiek był totalnie wyniszczony fizycznie. Przebywał siedem dni w zawale i dziwnie się uratował. Wielu się nie uratowało. Podczas rozmowy z nim uprzytomniłem sobie, że przecież tak chyba nie wolno - praca nie może tak mocno przygniatać człowieka, bo praca jest dla człowieka, a nie odwrotnie, co mówił wielokrotnie Jan Paweł II - zaznaczył.

- Próbujmy pracować, by nie tylko dramaty, jak ten który wspominamy, nie powtarzały się, ale także by nasze życie było szlachetniejsze, sprawiedliwsze" - zaapelował abp Zimoń. "Pan Jezus powtórnie przyjdzie na ten świat i odda każdemu według jego postępowania. Sądzę, że tych braci naszych, którzy zginęli w czeluściach tej kopalni, poprosi do pierwszego rzędu - dodał.

Ustawiony przed wejściem do zabrzańskiej części kopalni "Sośnica-Makoszowy" pomnik zaprojektowała uczennica miejscowego liceum sztuk plastycznych Oliwia Dybioch. Głaz, na którym umieszczono tablicę z nazwiskami poległych, otaczają trzy łuki obudowy podziemnego chodnika przypominające zarys wnętrza świątyni. Wokół niego z postumentu wyłaniają się stalowe płomienie.

W niedzielę pomnik odsłonili członkowie rodziny jednego z poległych górników. Potem na cześć 72 ofiar katastrofy rozległy się kopalniane syreny alarmowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obchody 50. rocznicy tragicznego pożaru w kopalni "Makoszowy"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!