O problemach i perspektywach górnictwa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

O problemach i perspektywach górnictwa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja górnictwa oraz perspektywy branży będą jednym z tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach w dniach 13-15 maja 2019 roku. Będziemy między innymi dyskutować o kondycji i perspektywach sektora węglowego, nowych technologiach w górnictwie, nowych zastosowaniach węgla czy też o transformacji regionów pogórniczych.

  • Górnictwo to branża strategiczna, oddziałująca na całą gospodarkę. 
  • Węgiel jeszcze przez wiele lat będzie głównym surowcem w naszym miksie energetycznym.
  • O perspektywach sektora węglowego i wyzwaniach, jakie przed nim stoją, będziemy rozmawiać w Katowicach od 13 do 15 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.

I tak 14 maja 2019 roku w godz. 9.30-11.00 w sali audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach odbędzie się sesja „Górnictwo”. 

W jej trakcie będzie m.in. mowa o polskim górnictwie i energetyce opartej na węglu w dobie dekarbonizacji. Zostaną też omówione trendy na światowym rynku węgla oraz efekty restrukturyzacji rodzimego sektora górnictwa węgla kamiennego. Będzie również mowa o zapotrzebowaniu na węgiel i imporcie tego surowca do Polski. 

Porozmawiamy także o wydajności i bezpieczeństwie, w tym o nowych technologiach i rozwiązaniach organizacyjnych w górnictwie, a także o branży maszyn i urządzeń dla sektora wydobywczego i ekspansji zagranicznej polskich firm. 

W sesji uczestniczyć będą: Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, a także Mirosław Bendzera, prezes Famuru; Tomasz Heryszek, wiceprezes ds. handlowych Węglokoksu; Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej, a zarazem prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal; Artur Wasil, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz Tomasz Jurkanis, partner McKinsey&Company Poland.

Czytaj także: Spółki górnicze napędzają rozwój regionów i dają stabilne miejsca pracy

Z kolei 15 maja 2019 roku w godz. 11.30-13.00, w sali konferencyjnej 25 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się sesja „Nowe zastosowanie węgla”. 

W jej trakcie poruszona zostanie między innymi problematyka produkcji włókien węglowych. Porozmawiamy też o węglu jako źródle czystego paliwa, a także o wykorzystanie wodoru w ogniwach paliwowych. Będzie też m.in. mowa o pozyskiwaniu i wykorzystywaniu metanu towarzyszącemu wydobyciu węgla, a także innych technologiach zastosowania węgla.

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni: Adam Gawęda, senator; Janusz Jureczka, dyrektor Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego; Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG; Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa; Marek Ściążko z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Zobacz również: Bez zmiany organizacji pracy kopalniom trudno będzie rentownie funkcjonować

Z kolei o regionach górniczych w Unii Europejskiej, ich transformacji gospodarczej, energetycznej i społecznej będziemy rozmawiać 14 maja w godz. 13.30-15.00 w sali audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Podczas sesji poruszona zostanie m.in. kwestia transformacji regionów górniczych UE, w tym Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej. Będzie też między innymi mowa o programie dla Śląska.

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni: Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego; Zdeněk Karásek z kraju morawsko-śląskiego w Republice Czeskiej; Jakub Miler, CEO InnoEnergy Central Europe; Mirosław Proppe, prezes WWF Polska; Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący ds. unii energetycznej Komisji Europejskiej; Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Luca Visentini, General Secretary, European Trade Union Confederation; Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Moderatorem sesji będzie Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC.

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Zobacz listę prelegentów
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!