Mniej wypadków w kopalniach z powodu tzw. czynnika ludzkiego

Mniej wypadków w kopalniach z powodu tzw. czynnika ludzkiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Liczba wypadków górniczych spowodowanych tzw. czynnikiem ludzkim, czyli błędem pracownika, w ostatnich latach zmniejsza się – podał Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach. Zdaniem nadzoru górniczego to m.in. efekt szkoleń dot. bezpieczeństwa pracy w kopalni.

Jak podała w czwartek rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk, jeszcze kilka lat temu tzw. czynnik ludzki, czyli błąd pracownika (szeroko rozumiany jako m.in. nieprzestrzeganie przepisów, zła organizacja robót, brak należytego przeglądu oraz naprawy maszyn i urządzeń czy nieadekwatna do faktycznego stanu zagrożeń ich profilaktyka) był przyczyną blisko 90 proc. górniczych tragedii, a w 2015 r. - ok. 76 proc.

"Efekty prowadzonej przez nas prewencji wypadkowej już są widoczne, choć do pełnego zadowolenia ciągle daleko. Zmiany mentalności, złych, ale utrwalonych nawyków i rutynowego działania zachodzą powoli" - podkreślił, cytowany w komunikacie, dyrektor Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG Krzysztof Król, który m.in. kieruje zespołem warunków pracy.

Działania prewencyjne, prowadzone od kilku lat we współpracy WUG z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, to głównie szkolenia organizowane dla różnych grup specjalistów zatrudnionych w kopalniach oraz opracowywanie materiałów szkoleniowych dla zakładów górniczych m.in. ulotek, broszur i filmów.

Do tej pory w latach 2009-2015 pracownicy WUG i ZUS przygotowali łącznie 41 szkoleń w formie seminariów. Ich tematyka wybierana była na podstawie bieżącej analizy przyczyn wypadków i niebezpiecznych zdarzeń w górnictwie. I tak przykładowo w ub. r. obejmowała ona m.in. "Odmetanowanie górotworu w kopalniach węgla kamiennego", "Wymagania dla przenośników taśmowych stosowanych do jazdy ludzi" oraz "Eksploatację urządzeń zabezpieczających w elektroenergetyce kopalnianej".

Oprócz szkoleń pracownicy WUG i ZUS opracowali i wydali kilkanaście broszur (m.in. "Zagrożenie tąpaniami", "Bezpieczne stosowanie materiałów chemicznych w górnictwie podziemnym"), kilkanaście ulotek szkoleniowych, kilka filmów szkoleniowych oraz kilka poradników dotyczących bezpieczeństwa i organizacji pracy. Materiały te są bezpłatne.

Obecnie trwa cykl szkoleń w zakresie podstawowych obowiązków i wymagań związanych z prowadzeniem prac w zakładach górniczych dla pracowników tzw. firm zewnętrznych. Dwa seminaria już się odbyły, a dwa kolejne zaplanowano na pierwszą połowę września.

Rzeczniczka poinformowała, że w tym roku urzędy planują jeszcze zorganizować seminaria dla konkretnych grup specjalistów z kopalń - osób z kierownictwa i dozoru ruchu, m.in. działu wentylacji podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny. Realizowany ma być również 15-minutowy film szkoleniowy dotyczący zagrożenia tąpaniami i opadem skał ze stropu i ociosu w kopalniach węgla kamiennego i rud miedzi.

Według statystyk WUG w 2015 r. ogółem doszło do 2158 wypadków w górnictwie, w tym 19 było śmiertelnych, a 12 ciężkich. Liczba wypadków ogółem w górnictwie od dziewięciu lat z roku na rok maleje. Łącznie w tym czasie zmniejszyła się o około 33 proc., a w kopalniach węgla kamiennego o ponad 28 proc.

Ponadto w 2015 r. odnotowano znaczne zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich o około 50 proc. w porównaniu do 2014 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mniej wypadków w kopalniach z powodu tzw. czynnika ludzkiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!