Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Barbórkę docenił pracę górników

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Barbórkę docenił pracę górników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odwaga, poświęcenie, pokora przed siłą wyższą i wielki szacunek do pracy - to moje skojarzenia z górnictwem; w poniedziałek święto ludzi, którzy codziennie stawiają czoła niebezpieczeństwu - napisał 4 grudnia na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Górnicy świętują w poniedziałek Barbórkę. Tradycyjny dzień górnika obchodzony jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

"Odwaga, poświęcenie, pokora przed siłą wyższą i wielki szacunek do pracy - to moje skojarzenia z górnictwem. Dziś święto ludzi, którzy codziennie stawiają czoła niebezpieczeństwu, żeby nam było cieplej, jaśniej, bezpieczniej. Szczęść Wam Boże" - napisał marszałek Kuchciński.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest około 7 tys. zakładów górniczych. Pracuje w nich w sumie prawie 200 tys. osób. Najwięcej - ponad 82 tys. pracowników - zatrudniają kopalnie węgla kamiennego. Kilkakrotnie więcej osób pracuje w firmach kooperujących z górnictwem.

W tym roku na Górnym Śląsku Barbórka jest obchodzona w najlepszej od kilku lat sytuacji górnictwa. Po czterech latach generowania strat sektor węglowy zamknie 2017 rok zyskiem - spośród górniczych firm najlepszy wynik osiągnie Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzięki wyższym cenom węgla, restrukturyzacji oraz porozumieniom z wierzycielami, branża złapała oddech i planuje inwestycje, bez których nie udałoby się zahamować obserwowanego w tym roku spadku krajowego wydobycia i rosnącego importu węgla.

Obchody Barbórki, która w górnictwie z reguły jest dniem wolnym od pracy, trwają już od kilku dni. W kościołach lub cechowniach kopalń odbywają się msze w intencji górników; jedną z nich odprawił w Gołkowicach k. Wodzisławia Śląskiego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Z okazji Barbórki podczas okolicznościowych akademii są wręczane odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci, od wczesnego ranka grają górnicze orkiestry. Związki zawodowe organizują biesiady piwne.

Czytaj także: Mocny apel ministra energii ws. kopalń. Oberwało się samorządom

Patronka górników, św. Barbara, należy do najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Jej wizerunki znajdują się w kościołach, kopalniach, ale też w herbach kilku polskich miast. Święta Barbara jest patronką nie tylko górników, ale również osób umierających, flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników i więźniów; ponadto jest opiekunką twierdz i wież oraz ma chronić przed burzami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Barbórkę docenił pracę górników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!