Lider Związku Górników chce współpracy z rządem w negocjacjach ws. CO2

Lider Związku Górników chce współpracy z rządem w negocjacjach ws. CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lider Związku Zawodowego Górników w Polsce Andrzej Chwiluk domaga się spotkania z premierem w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego, a także wglądu w dokumenty i stanowiska dotychczas przedłożone w tej sprawie przez Polskę.

W przesłanym PAP w środę liście do premiera Donalda Tuska przewodniczący ZZG ocenia, że "sprawa limitów CO2 to kwestia, w której rząd i związki zawodowe powinny mówić jednym silnym i skutecznym głosem".

Chwiluk argumentuje m.in., że jako wiceprzewodniczący Międzynarodowej Federacji Pracowników Górnictwa, Chemii oraz Energetyki EMCEF jest pytany, czy na posiedzeniach Europejskiej Federacji Związków Zawodowych w sprawie pakietu energetyczno- klimatycznego reprezentuje tylko stronę związkową, czy przedstawia stanowisko Polski.

W ocenie związkowca, choć dobrze, że rząd podjął sprawę limitów CO2, jego działania z perspektywy związków są nieskuteczne, niezrozumiałe i "prowadzone w sposób chaotyczny". Podstawą tej oceny - wskazuje - jest "brak jasnych informacji ze strony rządu i zupełny brak komunikacji pomiędzy stroną społeczną dialogu trójstronnego".

"Dlatego jako przewodniczący ZZG domagam się wglądu do wszystkich stanowisk i dokumentów, które rząd przedłożył Unii Europejskiej w sprawie limitów. (...) Jako przewodniczący EMCEF domagam się spotkania z Panem. (...) Uważam, że powinniśmy wspólnie wypracować stanowisko reprezentujące nasz kraj, które później mógłbym przedłożyć na posiedzeniu EMCEF" - napisał do premiera Chwiluk.

Negocjacje w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego, który ma doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 r., trwają od wielu miesięcy. Decyzja w tej sprawie może zapaść podczas szczytu UE w Brukseli 11-12 grudnia; niewykluczone jednak, że zapadnie w przyszłym roku.

Komisja Europejska proponuje, by od 2013 r. wszystkie pozwolenia na emisję CO2 były kupowane na otwartej aukcji, m.in. przez przedsiębiorstwa energetyczne. Polska i część innych krajów UE - głównie nowi jej członkowie - sprzeciwiają się temu rozwiązaniu, twierdząc, że doprowadziłoby do drastycznych podwyżek cen energii.

W sobotę premier mówił w Gdańsku, że Polska chce, by kraje UE - uzależnione od węgla - uzyskały w pakiecie klimatyczno- energetycznym specjalne derogacje dla energetyki. Derogacja taka - czyli wyłączenie z wypełniania części zobowiązań - miałaby od 2013 do końca 2019 r. dać Polsce prawo udostępniania bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 energetyce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lider Związku Górników chce współpracy z rządem w negocjacjach ws. CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!