XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KW rozważy wspólny projekt z Węglokoksem w ZG Piekary

KW rozważy wspólny projekt z Węglokoksem w ZG Piekary
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przygotowujący się do debiutu giełdowego Węglokoks zwrócił się do Kompanii Węglowej z propozycją stworzenia wspólnej spółki z wykorzystaniem należącego do KW Zakładu Górniczego Piekary. Kompania zapowiedziała rozważenie tej propozycji w ciągu 2-3 miesięcy.

"Propozycja Węglokoksu wymaga analizy m.in. pod kątem opłacalności takiego ewentualnego przedsięwzięcia oraz jego formuły organizacyjnej i prawnej. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że nie zamierzamy sprzedawać zorganizowanej części przedsiębiorstwa ZG Piekary" - zapewnił w piątek rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Przedstawiciele zarządu Węglokoksu sygnalizowali w ubiegłym roku możliwość zaangażowania się tej spółki, dotąd głównie handlującej węglem, w bezpośrednie wydobycie tego surowca. W przeszłości rozważano m.in. połączenie z Katowickim Holdingiem Węglowym (producentem węgla), do realizacji tego pomysłu jednak nie doszło.

Budujący wokół siebie grupę kapitałową Węglokoks kupił w minionym roku wiele aktywów od Kompanii Węglowej - większościowy pakiet akcji Huty Łabędy i Węglozbytu oraz większościowe udziały w Nadwiślańskiej Spółce Energetycznej, a także zakład wzbogacania węgla Julian w Piekarach Śląskich, sąsiadujący z Zakładem Górniczym Piekary.

Kolejnym krokiem miałoby być powołanie spółki celowej z Kompanią Węglową, do której Węglokoks wniósłby kapitał na inwestycje i udostępnienie pokładów węgla. Rzecznik Kompanii nie chciał jednak przesądzać, czy przedsięwzięcie dojdzie do skutku. "Trwają analizy. Ich efekty poznamy za 2-3 miesiące" - powiedział.

Zakład Górniczy Piekary rocznie wydobywa ok. 1,2 mln ton węgla, w dużej części jest to wysokokaloryczny węgiel o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Kopalnia zatrudnia ok. 2,5 tys. osób. Działające w niej związki zorganizowały w piątek spotkania z załogą - tzw. masówki - w sprawie możliwości zmian organizacyjnych. Chcą programu naprawczego dla kopalni.

Węglokoks to największy polski eksporter węgla oraz lider górniczo-hutniczo-energetycznej grupy kapitałowej. Według wcześniejszych deklaracji w tym roku spółka ma być gotowa do debiutu giełdowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KW rozważy wspólny projekt z Węglokoksem w ZG Piekary

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!