KW: przeciągania liny ciąg dalszy

KW: przeciągania liny ciąg dalszy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W środę 13 kwietnia odbyła się kolejna tura negocjacji między zarządem spółki a przedstawicielami kompanijnych związków zawodowych. Zarząd Kompanii Węglowej (KW) nie przyjął związkowej wersji porozumienia dotyczącego m.in. wynagrodzeń w firmie i przedstawił nową wersję dokumentu, modyfikując swoje wcześniejsze propozycje. W czwartek rozmowy mają być kontynuowane z udziałem ministra energii.

W trakcie środowego spotkania związkowcy przedstawili zarządowi KW własny projekt porozumienia i poprosili, by zarząd się do niego ustosunkował.

Zdaniem związkowców najpierw należy wprowadzić rozwiązania systemowe dedykowane górnictwu oraz uszczelnić finanse w Kompanii i zapobiec wyciekaniu zeń środków, co - jak podkreślają związkowcy - pokazał audyt przeprowadzony w Kompanii. A dopiero na samym końcu myśleć o dotykaniu obszaru dotyczącego górniczych wynagrodzeń.

Związkowcy domagają się realizacji zapisów porozumienia zawartego 17 stycznia 2015 roku przez przedstawicieli rządu, Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego i pracodawców.

W odpowiedzi zarząd KW zmodyfikował swoje wcześniejsze stanowisko, proponując - co przedstawiciele stron przyznają na razie jedynie nieoficjalnie - zróżnicowanie wypłaty - lub nie - wymienionych w porozumieniu świadczeń w zależności od sytuacji danej kopalni.

"Wychodząc naprzeciw stronie społecznej przygotowaliśmy drugą wersję porozumienia; to porozumienie w drugiej wersji umożliwia również wykonanie założeń biznesplanu i uruchomienie Polskiej Grupy Górniczej. Reszta to tajemnica negocjacji" - powiedział po rozmowach prezes Kompanii Tomasz Rogala.

Opuszczając siedzibę Kompanii Węglowej związkowcy oceniali nową propozycję jako gorszą od poprzedniej. Szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek zapowiedział, że po czwartkowym spotkaniu z udziałem ministra związkowcy spotkają się jeszcze we własnym gronie, a najdalej w poniedziałek poinformują o złożonych propozycjach załogi górnicze podczas tzw. masówek w kopalniach. Później o przyjęciu bądź odrzuceniu porozumienia górnicy mieliby zadecydować w referendum.

Zgodnie z informacją przekazaną przez zarządy Kompanii Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej transakcja zbycia przez KW na rzecz PGG 11 kopalń, 4 zakładów specjalistycznych oraz centrali ma nastąpić z początkiem maja.

- Pogląd związkowców z Kompanii Węglowej jest racjonalny - powiedział portalowi wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Od zawsze powtarzam, że najpierw trzeba szukać pieniędzy generalnie w górnictwie, potem u ewentualnych inwestorów, a dopiero na samym końcu w kieszeniach górników. Pytanie jest tylko takie, czy - wobec pełnej świadomości, którędy wyciekają pieniądze z górnictwa i na czym górnictwo je traci - wystarczy czasu na takie uszczelnienie systemu, aby zdążyć przed upadłością Kompanii Węglowej nim przyniesie to oczekiwany efekt. W tej chwili, jak rozumiem, zarząd Kompanii walczy o akceptację trzech środowisk. Właściciela, który musi mieć zaufanie do poczynań zarządu. Ponadto walczy o akceptację potencjalnych inwestorów, którzy muszą mieć przeświadczenie, że nie tracą pieniędzy i w ostateczności załóg górniczych, które muszą pozwolić na pewne wyrzeczenia. Ale z pełną świadomością, że to ratuje ich miejsca pracy. W tym stanie rzeczy testem sprawności zarządu Kompanii Węglowej będzie nie tylko program funkcjonowania firmy. Ale głównie program radykalnego uszczelnienia obrotu finansowego w firmie. I to musi wystarczyć, bowiem nie ma takiej sytuacji, żeby to uszczelnienie nie zadziałało - podkreślił Jerzy Markowski.

Jerzy Dudała/PAP
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KW: przeciągania liny ciąg dalszy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!