PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
 POLSKIE KOPALNIE

Polski węgiel nie składa broni. Mróz zelżał?

Polskie górnictwo nadal przykuwa uwagę: UE, rządu, opozycji, menedżerów tego przemysłu i z branży okołogórniczej, energetyków, ekologów, naukowców i konsumentów; firm i osób prywatnych. Obraz zastygł, czy może widać jakieś(...)

Złoże w komputerze i tablety na przodku. Tak teraz wyglądają polskie kopalnie

Zaawansowane rozwiązania techniczne w zakładach wydobywczych mają zwiększać efektywność i podnosić bezpieczeństwo pracy górników. W kopalniach przyszłości (nieodległej) ludzie będą ściśle współpracować z automatami i sztuczną(...)

Gaz i wiatr to przyszłość. Węgiel? Ostrożnie. Zobacz raport o polskim prądzie

Stopniowo przybywa zapowiedzi budowy w Polsce niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii. Tego typu inwestycjom sprzyja unijna polityka klimatyczno-energetyczna. Dużą rolę do odegrania mają krajowe systemy wsparcia.

Węgiel polski - idą zmiany

Koniunktura na rynku węgla sprzyja producentom tego surowca, pozwalając uzyskiwać niezłe wyniki. Dochodzą jednak pierwsze niepokojące sygnały... Czy polskie górnictwo jest przygotowane na schłodzenie koniunktury?

Na węglu wciąż wyż

W 2017 roku koniunktura na globalnym rynku węgla kamiennego, zarówno energetycznego, jak i koksującego, była korzystna dla producentów i najprawdopodobniej branża nie będzie miała też powodów do narzekań na sytuację na koniec 2018 roku.

Klimat w Europie się zaostrza. Szczególnie dla Polski

Nakreślone kilka lat temu dość ogólnie cele unijnej polityki klimatyczno-energetycznej na 2030 rok zaczynają nabierać konkretniejszych kształtów prawnych. Wyrażane w nich ambicje polityków przekroczyły oczekiwania.

Dlaczego wprowadzono restrykcyjne dla Polski obostrzenie? Unijny komisarz odpowiada

- UE sprawdziła się jako kluczowy i skuteczny negocjator na rzecz ochrony klimatu. Chcemy utrzymać wiodącą rolę i konstruktywnie współpracować, by osiągnąć ustalone w Paryżu cele i pomóc światu w niezbędnym przejściu na gospodarkę(...)

Czy w polskich kopalniach mogą pracować cudzoziemcy?

Zróżnicowanie krajowych systemów kształcenia zawodowego w państwach członkowskich UE stanowiło przez długi czas barierę dla swobodnego przepływu pracowników w jej granicach. Jednym z rozwiązań zachęcających do przepływu pracowników i(...)

Są narzędzia, są miliardy do wydania. Zbliża się przełom w walce o czyste powietrze

Do końca 2018 r. mają wejść w życie przepisy, które będą regulowały standardy jakości paliw stałych, co - wraz z działaniami programu Czyste Powietrze, wartego 132 miliardy złotych - ma doprowadzić do likwidacji smogu.

50 mln ton mocy produkcyjnych tej branży wyprowadziło się z Europy. Nadzieja? Tylko nowe technologie

Produkcja stali w Unii Europejskiej przypomina chodzenie pod prąd po ruchomych schodach - z jednej strony nabywcy otoczeni tańszą stalą spoza Unii nawołują do redukcji cen, z drugiej unijna administracja dokręca śrubę klimatycznych(...)

Rynek węgla prosty jak budowa cepa? Cena rządzi, ale...

W Unii Europejskiej węgiel jest na cenzurowanym. W skali globu nie ma mowy o odchodzeniu od "czarnego złota". Wręcz przeciwnie. O tym, czy i ile fedrować, decyduje jednak ostatecznie światowy rynek i krajowe inwestycje.

Nie tylko w górnictwie, czyli historia kombajnów chodnikowych

Jeden z pierwszych kombajnów chodnikowych nie powstał wcale do urabiania węgla, ale… drążenia tunelu między Wielką Brytanią i Francją. Jak przez dziesięciolecia rozwijały się te maszyny i które modele są najczęściej wykorzystywane w(...)

Rząd po cichu zmienia kierunek. Cel: czysta energia

Bez szumnych deklaracji polski rząd zmienia kierunek rozwoju krajowej elektroenergetyki. Hasło "węgiel ponad wszystko" przestało być aktualne. Coraz bardziej otwarcie mówi się o energetyce gazowej, jądrowej czy morskiej energetyce wiatrowej.

Konwencjonalna energetyka bez wsparcia wielkich instytucji. Nie ma już odwrotu

Sektor energetyczny na całym świecie przechodzi szybką transformację technologiczną. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań staje się głównym czynnikiem konkurencyjności firm.

Trwa pełzająca rewolucja. Węgiel jest dla Polski i problemem, i szansą

Energetyka w Polsce, w Europie i na świecie zmienia się - dla niektórych niepostrzeżenie, ale nieuchronnie. Węgiel jest dla Polski i problemem, i szansą - mówi Jakub Miler, prezes InnoEnergy Central Europe.

 KOPALNIE
Nazwa firmy
Branża
Region

POLECAMY W SERWISACH