PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
 POLSKIE KOPALNIE

Rynek węgla prosty jak budowa cepa? Cena rządzi, ale...

W Unii Europejskiej węgiel jest na cenzurowanym. W skali globu nie ma mowy o odchodzeniu od "czarnego złota". Wręcz przeciwnie. O tym, czy i ile fedrować, decyduje jednak ostatecznie światowy rynek i krajowe inwestycje.

Nie tylko w górnictwie, czyli historia kombajnów chodnikowych

Jeden z pierwszych kombajnów chodnikowych nie powstał wcale do urabiania węgla, ale… drążenia tunelu między Wielką Brytanią i Francją. Jak przez dziesięciolecia rozwijały się te maszyny i które modele są najczęściej wykorzystywane w(...)

Rząd po cichu zmienia kierunek. Cel: czysta energia

Bez szumnych deklaracji polski rząd zmienia kierunek rozwoju krajowej elektroenergetyki. Hasło "węgiel ponad wszystko" przestało być aktualne. Coraz bardziej otwarcie mówi się o energetyce gazowej, jądrowej czy morskiej energetyce wiatrowej.

Konwencjonalna energetyka bez wsparcia wielkich instytucji. Nie ma już odwrotu

Sektor energetyczny na całym świecie przechodzi szybką transformację technologiczną. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań staje się głównym czynnikiem konkurencyjności firm.

Trwa pełzająca rewolucja. Węgiel jest dla Polski i problemem, i szansą

Energetyka w Polsce, w Europie i na świecie zmienia się - dla niektórych niepostrzeżenie, ale nieuchronnie. Węgiel jest dla Polski i problemem, i szansą - mówi Jakub Miler, prezes InnoEnergy Central Europe.

Certyfikacja i badania obudów zmechanizowanych

Obudowa zmechanizowana to najważniejsze ogniwo w technologii prowadzenia ścian wydobywczych wykorzystywanych we współczesnym górnictwie (nie tylko węglowym). Zapewnia zautomatyzowanie prowadzenia prac, ale przede wszystkim zabezpiecza(...)

Analiza Pareto ANOVA cech geometrycznych wyrobów kształtowanych w ZSW w cyklu adaptacyjnym EDM

Czynniki oddziałujące na proces kształtowania EDM materiałów trudno obrabialnych powodują wzrost niedokładności wymiarowo-kształtowej, chropowatości powierzchni wyrobów, a także przyspieszone zużycie narzędzia. W artykule(...)

Polski węgiel czekają problemy. Czas przygotować się na dołek w koniunkturze

Wydobycie węgla (62-63 mln ton) ma się utrzymać do 2030 roku, ale udział węgla w polskiej energetyce będzie spadał. To konsekwencja przyszłych inwestycji w inne źródła energii. Górnictwo musi przygotować się na kolejny dołek(...)

"Nie odpuszczamy górnictwa". Polskie spółki korzystają na węglowym boomie

Przemysł 4.0 śmiało wchodzi do polskiego i światowego górnictwa. Celem wprowadzania najnowszych technologii jest wzrost efektywności, poprawa bezpieczeństwa pracy oraz redukcja kosztów. Wiedzą o tym polscy producenci maszyn i urządzeń(...)

Pracy w górnictwie będzie coraz mniej. To nieuniknione

Przez ostatnie 10 lat zatrudnienie w górnictwie węgla kamiennego w Polsce zmniejszyło się o 34,1 tys. I jest wielce prawdopodobne, że maleć będzie nadal.

Redakcja Nowego Przemysłu świętuje 20 lat działalności

Jubileusz 20 lat Nowego Przemysłu będziemy świętować z czytelnikami - w działaniu, spoglądając w przyszłość. Nie zabraknie wspomnień, ale tytuł magazynu zobowiązuje - wciąż stawiamy na to, co nowe.

Energetyka, jaką znamy, odchodzi do lamusa. Poważne zmiany na horyzoncie

Ministerstwo Energii pracuje nad nową polityką energetyczną Polski (PEP), która określać będzie długoterminową wizję rządu dla sektora energii. Przeczytamy w niej zapewne o wiodącej roli węgla, bo polska energetyka jest głęboko(...)

Węgiel znalazł się na diabelskim młynie. O wszystkim decyduje jeden kraj

Globalny rynek węgla kamiennego charakteryzuje cykliczność. W ubiegłym wieku cykle koniunkturalne trwały od kilku do nawet kilkunastu lat, a ceny zmieniały się stosunkowo łagodnie. W XXI wieku ten rytm jest szybszy, a amplitudy cen większe(...)

Janusz Steinhoff: w górnictwie po pierwsze rynek

Optymizm, a nawet euforia, jakie towarzyszyły tegorocznym obchodom barbórkowym, każą zastanowić się nad tym, co czeka polskie górnictwo. Jakie są, a jakie być powinny docelowo jego relacje z energetyką? Jaką rolę w przemianach sektora(...)

"Polskie górnictwo straciło zdolność do zaspokojenia potrzeb krajowego przemysłu"

To pewien paradoks, że mając kilkadziesiąt kilometrów od naszej cementowni śląskie kopalnie, węgiel musimy sprowadzać z Australii czy Afryki - podkreśla Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement, w rozmowie z Tomaszem Elżbieciakiem.

 KOPALNIE
Nazwa firmy
Branża
Region

POLECAMY W SERWISACH