Kopalnia Wieczorek do likwidacji; trwa alokacja załogi

Kopalnia Wieczorek do likwidacji; trwa alokacja załogi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ostatnim dniu marca ponad 190-letnia kopalnia Wieczorek w Katowicach, gdzie kończą się złoża węgla, trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Trwa alokacja 1,5-tysięcznej załogi zakładu - większość górników przejdzie do sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic.

  • - Alokacja pracowników z kopalni Wieczorek prowadzona jest na bieżąco i zostanie zakończona 1 kwietnia - poinformował we rzecznik PGG Tomasz Głogowski.
  • Obecnie kopalnia, której część została już przekazana do spółki restrukturyzacyjnej przed rokiem, zatrudnia 1502 osoby. W sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic pracę znajdzie 1255 górników, a w innych kopalniach Polskiej Grupy Górniczej - 118.
  • Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, kopalnia Murcki-Staszic, dzięki podziemnemu połączeniu, nadal będzie eksploatować resztkowe złoża Wieczorka.

Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wraz z majątkiem kopalni przejdzie 129 pracowników Wieczorka, z których 85 ma docelowo skorzystać z osłon przewidzianych w tzw. ustawie górniczej (urlopów górniczych i świadczeń pieniężnych), a 44 osoby mają pracować w SRK przy likwidacji majątku. Oprócz pracowników Wieczorka, do SRK przejdzie też grupa osób z innych kopalń PGG - przedstawiciele spółki restrukturyzacyjnej szacują, że w sumie przejmie ona z Polskiej Grupy Górniczej ok. 300 osób.

Według informacji SRK, podpisanie aktu notarialnego dotyczącego przekazania kopalni zaplanowano na przedświąteczną sobotę, 31 marca. Strony ustalają obecnie szczegóły tego dokumentu. Wstępnie ustalono, iż SRK przejmie ponad 46 km podziemnych wyrobisk, trzy szyby (Pułaski, Roździeński i Giszowiec), a także 442 rozmaite obiekty na powierzchni, w tym budynki, rurociągi, torowiska, bocznice, pomosty, wiadukty i sieci ciepłownicze.

Wieczorek idzie do SRK. Jej złoże będzie eksploatowane

Kilkanaście budynków należących do kopalni figuruje w rejestrze zabytków lub znajduje się pod opieką konserwatora. Wśród nich jest budynek dyrekcji kopalni oraz część warsztatów. To właśnie w sąsiedztwie kopalni Wieczorek ponad 100 lat temu wyrosło unikatowe osiedle robotnicze, zbudowane z charakterystycznej czerwonej cegły - Nikiszowiec, zaliczany dziś do największych atrakcji turystycznych Katowic.

Wybrany majątek ponad 190-letniej kopalni Wieczorek trafił do spółki restrukturyzacyjnej już z końcem marca ubiegłego roku, gdy kopalnie ówczesnego Katowickiego Holdingu Węglowego włączano do PGG. Termin przekazania pozostałej części zakładu wynika ze sczerpywania eksploatowanego obecnie złoża węgla - majątek Wieczorka trafi do SRK, gdy eksploatacja zostanie zakończona. Później pozostałe złoże kopalni Wieczorek będzie nadal eksploatowane, od strony sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic.

Już wcześniej przygotowano podziemne połączenie Wieczorka z kopalnią Murcki-Staszic, by docelowo węgiel z Wieczorka mógł trafiać do zakładu przeróbczego tej kopalni. Natomiast zakład przeróbki węgla w kopalni Wieczorek trafi do SRK wraz z jej pozostałą infrastrukturą naziemną i podziemną.

SRK zajmuje się m.in. likwidacją kopalń i zagospodarowaniem pogórniczego majątku; Wieczorek będzie 14. kopalnią (licząc wraz z przekazanym rok temu ruchem Wieczorek 1), która w ostatnich trzech latach trafiła do SRK. W styczniu PGG przekazała tam Ruch Śląsk, czyli rudzką część katowickiej kopalni Wujek.

W kopalni Wieczorek kończą się złoża węgla; już od kilku lat kopalnia korzysta w części ze złoża kopalni Staszic; następuje sczerpanie zasobów Wieczorka. Stąd po wyeksploatowaniu do końca obecnych ścian wydobywczych eksploatacja w naturalny sposób przesunie się w kierunku złóż kopalni Staszic.

Dzisiejsza kopalnia Wieczorek powstała w 1826 r. W początkach XX wieku przy kopalni powstało osiedle robotnicze Nikiszowiec - tworzy je kompleks połączonych ze sobą budynków z charakterystycznej czerwonej cegły, skupionych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny. Osiedle znane jest m.in. z licznych filmów o Górnym Śląsku. Od sześciu lat Nikiszowiec jest Pomnikiem Historii. Historię zakładu i mieszkańców robotniczego osiedla, wybudowanego dla pracowników kopalni przez spółkę górniczą Georg von Giesche's Erben, opisała Małgorzata Szejnert w nagradzanej książce "Czarny ogród".

Spółka Restrukturyzacji Kopalń deklaruje chęć współpracy z gminami górniczymi w procesie rewitalizacji pokopalnianych terenów - chodzi o to, by można było wykorzystać je na potrzeby lokalnych społeczności. Jak wcześniej informowali przedstawiciela katowickiego magistratu, trwa procedura zmierzająca do przejęcia należącego już do SRK szybu Poniatowski przez samorząd. Miejski konserwator informował, że rozważane są różne możliwości zagospodarowania tamtejszej wieży szybowej i maszynowni. Pasjonaci zabytków przemysłowych wskazują, iż miasto powinno też rozważyć możliwości przejęcia znacznie większego kompleksu szybu Pułaski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnia Wieczorek do likwidacji; trwa alokacja załogi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!