XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kooperanci górnictwa czekają na zapłatę kilka miesięcy

Kooperanci górnictwa czekają na zapłatę kilka miesięcy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy kooperujące z górnictwem czekają na zapłatę za swoje towary i usługi nawet 4-5 miesięcy; wiele z nich jest na skraju bankructwa - mówiono w poniedziałek podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Rada zaapelowała o wsparcie dla tych firm.

Szacuje się, że tzw. przemysł okołogórniczy zatrudnia ok. 400 tys. osób - ponad cztery razy więcej niż pracuje bezpośrednio w kopalniach. W poniedziałek Rada, skupiająca m.in. pracodawców, związkowców oraz przedstawicieli samorządu, przyjęła stanowisko wskazujące na potrzebę działań służących poprawie sytuacji przedsiębiorstw kooperujących z górnictwem.

Na wnp.pl już wcześniej pisaliśmy, że spółki węglowe wydłużają w postępowaniach przetargowych terminy płatności do 120, a nawet 150 dni. Zobacz: Problemy spółek węglowych uderzyły w zaplecze górnictwa

Największa górnicza spółka - Kompania Węglowa - winna jest dostawcom materiałów i usług ok. 3 mld zł - to duża część sięgającego 8,5 mld zł całego zadłużenia tej spółki. Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk przyznał, że w holdingu dostawcy maszyn i urządzeń czekają na zapłatę ok. 120 dni, dostawcy usług - ok. 60 dni. Zaległości są wielomilionowe.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Gawlik poinformował, że również w tej firmie terminy płatności wobec dostawców materiałów i usług wynikają z płynności spółki. "U nas zaległości mieszczą się w granicach 130 dni, ale - co istotne - na bieżąco spotykamy się z naszymi dostawcami i komunikujemy im, w jakich terminach i w jakim procencie będziemy spłacać zadłużenie w stosunku do nich" - powiedział prezes, podkreślając, że dla kooperantów bardzo ważna jest wiedza, kiedy i ile spółka będzie w stanie im zapłacić.

"Obecna trudna sytuacja spółek węglowych przekłada się bezpośrednio na kondycję tysięcy firm i instytucji kooperujących z górnictwem. Kluczowym problemem jest wysoki stan zobowiązań przedsiębiorców górniczych wobec dostawców towarów i usług oraz znaczące wydłużanie lub nawet zawieszanie płatności tych zobowiązań. Dodatkowe poważne utrudnienie dla kooperantów górnictwa stanowi polityka banków, która w praktyce uniemożliwia pozyskiwanie kredytów bankowych na działalność bieżącą oraz spłatę zobowiązań wobec budżetu państwa tej grupy przedsiębiorstw" - wskazali członkowie WRDS.

Stąd obawy firm okołogórniczych o przyszłość oraz skierowany do rządu postulat wprowadzenia rozwiązań, które pozwoliłyby przetrwać trudny okres tak, by zminimalizować redukcję zatrudnienia. Przedstawiciele zaplecza górniczego postulują, aby w tworzonych obecnie na poziomie rządowym i regionalnym programach skupiano się nie tyko na wspieraniu procesów tworzenia nowych miejsc pracy dla zwalnianych pracowników, lecz także na ochronie miejsc już istniejących w firmach i instytucjach działających w otoczeniu górnictwa.

Wśród rekomendowanych działań jest zagwarantowanie realizacji zobowiązań spółek węglowych wobec dostawców towarów i usług oraz wydłużenie terminu płatności zobowiązań budżetowych przez firmy otoczenia górniczego w relacji do realnych terminów odzyskiwania przez nie należności, np. poprzez okresowe wprowadzenie tzw. metody kasowej w rozliczaniu zobowiązań podatkowych - chodzi o to, by firma mogłaby zapłacić podatki dopiero wówczas, gdy otrzyma pieniądze za towar czy usługę od swojego kontrahenta.

Postulowane jest też stworzenie mechanizmu, umożliwiającego wykorzystanie należności firm okołogórniczych w spółkach węglowych jako gwarancji dla zaciąganych kredytów, finansujących dostawy dla górnictwa; wymagałoby to np. zaangażowania takich instytucji i instrumentów jak Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu lub Polskie Inwestycje Rozwojowe.

Postulowane jest wypracowanie i uzgodnienie z wybranymi bankami zasad zapewnienia kredytów krótkoterminowych na realizację wymaganych zobowiązań wobec załogi firm, powstałych z tytułu opóźnienia zapłaty faktur przez spółki węglowe. Inne oczekiwane przez przedsiębiorców działanie to interwencja dotycząca ułatwień w zawieraniu z wybranymi instytucjami umów faktoringu dla niektórych zobowiązań przedsiębiorców górniczych.

Wśród działań długoterminowych wymieniono stworzenie programu sektorowego, którego celem będzie zwiększenie innowacyjności sektora górnictwa węgla kamiennego, głównie w zakresie produkcji maszyn i urządzeń, usługowym oraz naukowo-badawczym.

Inny postulat to wdrożenie branżowego programu promocji maszyn i urządzeń dla górnictwa, obejmującego m.in. takie instrumenty wsparcia eksportu jak finansowanie udziału przedsiębiorców w wybranych targach, wystawach i misjach gospodarczych oraz stworzenie systemu finasowania kredytów eksportowych lub preferencyjnych pożyczek na ten cel. Chodzi też o uwzględnienie znaczenia i interesów firm i instytucji z otoczenia górnictwa w przyszłych rządowych programach restrukturyzacji i funkcjonowania branży.

W odniesieniu do działań na poziomie regionalnym WRDS rekomenduje władzom wprowadzenie instrumentów ochrony istniejących miejsc pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach otoczenia górnictwa w takich dokumentach i programach jak opracowywany właśnie Kontrakt dla woj. śląskiego, nowy program "Kierunek Śląskie 3.0" przygotowany przez samorząd województwa oraz w Strategii Rozwoju Woj. Śląskiego "Śląskie 2020".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kooperanci górnictwa czekają na zapłatę kilka miesięcy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!