KGHM: koncesja w rejonie Pucka zgodna z obowiązującym prawem

KGHM: koncesja w rejonie Pucka zgodna z obowiązującym prawem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie koncesji dla KGHM Polska Miedź w rejonie Pucka potwierdza argumenty firmy, że została przyznana zgodnie z obowiązującym prawem - poinformował KGHM. KE uznała, że udzielenie koncesji nie stanowi pomocy państwa.

  • KGHM ma koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka wraz z prawem pierwszeństwa w uzyskaniu prawa użytkowania górniczego do 2019 r.
  • Spółka Darley Energy Poland w lutym 2015 r. zaskarżyła decyzję Ministerstwa Środowiska o utrzymaniu koncesji dla koncernu KGHM Polska Miedź w Komisji Europejskiej, zarzucając Polsce dyskryminację przy przyznawaniu koncesji.
  • Komisja Europejska na początku października tego roku wydała decyzję, z której wynika że udzielenie w 2014 r. KGHM Polska Miedź S.A. koncesji w rejonie Pucka nie stanowi pomocy państwa.

Spółka Darley Energy Poland w lutym 2015 r. informowała, że zaskarżyła decyzję Ministerstwa Środowiska o utrzymaniu koncesji dla koncernu KGHM Polska Miedź na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka. DEP starała się o tę koncesję. DEP złożyła skargę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Wcześniej, w grudniu 2014 r. Darley Energy Poland złożyła też skargę w Komisji Europejskiej, zarzucając Polsce dyskryminację przy przyznawaniu koncesji. Resort środowiska podkreślał wówczas, że postępowanie prowadził zgodnie z prawem.

Komisja Europejska na początku października tego roku wydała decyzję, z której wynika - jak informuje KGHM - że udzielenie w 2014 r. KGHM Polska Miedź S.A. koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka nie stanowi pomocy państwa.

- Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza słuszność naszych argumentów. Byliśmy przekonani, że koncesja została przyznana KGHM zgodnie z obowiązującym prawem. Wypracowaliśmy sposób postępowania w sprawach sporów koncesyjnych, który pozwala skutecznie zabezpieczyć interesy spółki na kolejne dekady - mówił, cytowany w komunikacie, prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski.

Podkreślił, że wydobycie złóż soli potasowo-magnezowej jest integralnym elementem długoterminowego planu rozwoju KGHM Polska Miedź. - To właśnie w Polsce będzie realizowany największy plan inwestycyjny i rozwojowy. Do 2021 r. zainwestujemy głównie w rozwój ciągu technologicznego ok. 15 mld zł, z czego minimum 10 mld zł w kraju - zaznaczył.

Jak czytamy, Komisja Europejska uznała, że proces udzielenia koncesji został przeprowadzony w sposób przejrzysty, konkurencyjny i niedyskryminujący. - KE wskazała w uzasadnieniu, że wszyscy wnioskodawcy mieli jednakowy dostęp do informacji o przebiegu postępowań administracyjnych oraz do konkurencyjnych wniosków. Mogli oni zmieniać swoje wnioski na równych warunkach i wszyscy z nich skorzystali z tej możliwości, włącznie z DEP - napisano w komunikacie.

Komisja Europejska ponadto, podkreśliła, że "kryteria wyboru zostały ustalone na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów krajowych i były zgodne z praktyką decyzyjną organu koncesyjnego, czyli Ministerstwa Środowiska i orzecznictwem polskich sądów".

- Zgodnie z prawem polskim złoża soli potasowej należą do państwa, a ich poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie może odbywać się tylko po uzyskaniu koncesji od państwa. W państwach członkowskich UE koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie złóż kopalin udziela z reguły państwo ze względu na regulacyjny charakter tego procesu, który można sklasyfikować jako wykonywanie uprawnień organu publicznego - czytamy w komunikacie spółki.

Komisja zauważyła, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł w swoim wyroku, iż organ koncesyjny nie faworyzował żadnego z wnioskodawców. "Wyrok ten, chociaż nie był czynnikiem decydującym dla KE, stanowi dodatkowe zapewnienie co do prawidłowego przebiegu procesu wyboru" - podkreśliła spółka.

Koncesja, przyznana spółce w październiku 2014 r. na pięć lat, zakłada realizację prac i robót geologicznych w dwóch etapach. Dotychczas KGHM Polska Miedź wykonał badania geofizyczne, analizę danych archiwalnych oraz rozpoczął prace wiertnicze, a także wykonał analizę techniczno-ekonomiczną zagospodarowania złoża soli magnezowo-potasowych.

Zgodnie z koncesją zaplanowano wykonanie łącznie pięciu otworów. Dotąd KGHM wykonał jeden odwiert, który pozwolił na określenie ciągłości złoża i wykonanie odpowiednich analiz.

Jak poinformowała spółka, do końca tego roku zostanie wykonany drugi odwiert, a na początku 2018 roku planowane jest wykonanie trzeciego. Wyniki odwiertów są analizowane i na ich podstawie podejmowane kolejne prace.

Spółka podała też, że jest prowadzone postępowanie arbitrażowe ws. koncesji na wydobycie miedzi w rejonie Bytomia Odrzańskiego na Dolnym Śląsku. "Przyszłość KGHM wiąże się z zarówno z działalnością na istniejących, jak i nowych obszarach koncesyjnych, takich jak: Radwanice - Gaworzyce, Retków - Ścinawa i Głogów Głęboki" - podkreślił w komunikacie szef miedziowego giganta.

Koncern przypomniał, że Darley Energy Poland 11 grudnia 25 lutego 2015 r. złożył do Komisji Europejskiej skargę, w której twierdził, że udzielając koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie soli potasowo - magnezowej w rejonie Pucka, Polska naruszyła art. 49 TFUE (Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). "Komisja nie wszczęła przeciwko Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, a Trybunał Sprawiedliwości nie stwierdził naruszenia art. 49 TFUE w tej kwestii. 13 września 2016 r. Komisja zamknęła sprawę" - czytamy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM: koncesja w rejonie Pucka zgodna z obowiązującym prawem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!