KE zaakceptowała 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do inicjatywy Coal Regions in Transition

KE zaakceptowała 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do inicjatywy Coal Regions in Transition
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zaakceptowała dotąd 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do realizacji w ramach unijnej inicjatywy wsparcia regionów górniczych będących w transformacji (Coal Regions in Transition). Pozostałe projekty wymagają jeszcze doprecyzowania i uzupełnienia dokumentacji – podał resortu energii.

  • Kolejne spotkanie strony polskiej z przedstawicielami KE w tej sprawie jest przewidziane na kwiecień.
  • Oprócz województwa śląskiego ze wsparcia będą mogły skorzystać Dolny Śląsk i Wielkopolska. 
  • Obecnie trwają prace dotyczące szczegółowych źródeł finansowania projektów. 

Postępy prac związanych z platformą wsparcia regionów górniczych w kontekście realizacji rządowego Programu dla Śląska były w piątek tematem obrad sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do spraw polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski poinformował, że zgłoszone projekty są omawiane z przedstawicielami Komisji Europejskiej podczas kolejnych spotkań - ostatnie odbyło się w listopadzie ub. roku, następne zaplanowano na początek kwietnia br.

Dotychczas, po zapoznaniu się z dokumentacją, Komisja zaakceptowała projekty dotyczące rozbudowy systemu zarządzania terenami pogórniczymi w woj. śląskim, stworzenia ogólnodostępnej platformy informacji "Tereny poprzemysłowe i zdegradowane" (OPI-TPP), walki ze smogiem w wielorodzinnych budynkach komunalnych, uruchomienia platformy informacyjno-edukacyjnej InfoSMOG-MED, budowy regionalnej platformy aktywizacji gospodarczej, modernizacji Parku Śląskiego w Chorzowie oraz wartego ponad 100 mln zł przedsięwzięcia antysmogowego "Silesia pod błękitnym niebem".

Czytaj także: Rekultywacja gruntów zdegradowanych działalnością górniczą

- Pozostałe projekty wymagają jeszcze doprecyzowania i uzupełnienia dokumentacji zgodnie z rekomendacjami, które wynikają ze spotkań, jakie dotychczas przeprowadzono z Komisją Europejską, i będą omawiane na kolejnych spotkaniach - zapowiedział wiceminister Dąbrowski.

Jak poinformował, oprócz przedsięwzięć z woj. śląskiego, swoje projekty przygotowują obecnie także inne regiony, które będą mogły skorzystać ze wsparcia w ramach tej inicjatywy: Dolny Śląsk i Wielkopolska. Również ich przedsięwzięcia zostaną przedstawione Komisji Europejskiej, gdy będą gotowe.

Projekty zgłaszane w ramach Coal Regions in Transition dotyczą trzech głównych obszarów: restrukturyzacji regionów górniczych, prac badawczo-rozwojowych w zakresie czystych technologii węglowych oraz zagospodarowania terenów inwestycyjnych likwidowanych kopalń tak, aby możliwe było posadowienie tam innych gałęzi przemysłu - przyszłościowych z punktu widzenia regionów i miejsc pracy. Projekty mogą realizować zarówno samorządy, uczelnie czy instytucje badawcze, jak i podmioty gospodarcze.

Obecnie trwają prace dotyczące szczegółowych źródeł finansowania projektów, które będą realizowane w ramach unijnej inicjatywy. Prawdopodobnie będzie to połączenie środków unijnych i krajowych; polscy europarlamentarzyści zabiegają, by jak największa część środków pochodziła z funduszy europejskich.

- W trakcie prac Parlamentu Europejskiego nad przyszłymi ramami finansowymi (…) , przy okazji sprawozdania okresowego w sprawie wieloletnich ram finansowych przewidziane zostało utworzenie specjalnego funduszu dla regionów górniczych w kwocie 4,8 mld euro - przypomniał wiceminister energii. Wskazał, że była to inicjatywa b. premiera i b. przewodniczącego PE Jerzego Buzka.

Czytaj także: "Nie można likwidować kopalń bez oglądania się na otoczenie"

- Ponadto, PE domaga się przekazania 25 proc. budżetu programu wspierania reform strukturalnych do funduszy strukturalnych na potrzeby dodatkowego wsparcia w regionach zależnych od węgla, dotkniętych transformacją ze względu na konieczne przejście strukturalne do gospodarki niskoemisyjnej - dodał Dąbrowski.

Podczas prac w europarlamencie podkreślano, że takie regiony powinny mieć dostęp do dodatkowego wsparcia, ponieważ jest to niezbędne do osiągnięcia celów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w zakresie poziomu emisji dwutlenku węgla.

Uczestniczący w piątkowym posiedzeniu podkomisji przedstawiciel Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zapowiedział, że niebawem do 19 projektów, zgłoszonych już przez Polskę do inicjatywy Coal Regions in Transition, dołączy kolejny, dotyczący inwestycji w innowacje społeczne, a współfinansowany z programu operacyjnego "Wiedza, edukacja, rozwój".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE zaakceptowała 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do inicjatywy Coal Regions in Transition

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!