XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

JSW musi zerkać na antypody

JSW musi zerkać na antypody
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brak konkurencji w Europie nie pomaga. Import węgla koksowego jest tak duży, że JSW musi się dostosować do cen światowych. A o tych decyduje piąty kontynent - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".

Kurs Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) to pochodna cen węgla koksowego. Ustalana raz na kwartał cena benchmarkowa węgla najlepszej jakości (tzw. hard FOB Australia) wynosiła przez większą część 2016 r. 81-93 USD za tonę. W końcówce roku skoczyła do 200 USD, a w pierwszym kwartale 2017 r. do 285 USD. Podobnie było z koksem, choć w tym przypadku dynamika wzrostu nie była 300, ale 200-procentowa.

"Dla JSW koks nie jest bez znaczenia, bo choć z nazwy jest spółką górniczą, to w ramach roszad poprzedzających prywatyzację hut, związane z nimi koksownie trafiły do JSW" - powiedział dziennikowi Łukasz Prokopiuk z DM Banku Ochrony Środowiska.

"Analiza wrażliwości wskazuje, że zmiana cen australijskiego węgla koksującego o 10 USD na tonie oznacza zmianę wyceny spółki o 37 zł za akcję" - wyjaśnia Marcin Stebakow, analityk Vestor DM, który w sierpniu wycenił jeden walor na 102 zł.

"Z punktu widzenia klientów JSW spółka jest pewnym dostawcą. Import węgla koksowego do Europy to nie tyle zagrożenie odebraniem klientów JSW, co wpływ na cenę, po jakiej JSW może sprzedawać węgiel. Skala importu węgla koksowego do Europy jest na tyle duża, że JSW jest po prostu biorcą cen globalnych" - tłumaczy ekspert Tomasz Duda.

Zważywszy więc na to, że Australię można przyrównać do naftowego OPEC, ceny surowca z tamtejszych kopalni będą wpływać na sytuację JSW. Właśnie blokada dostaw z Australii do Japonii na początku 2017 r., wywołała cyklonem Debbie, spowodowała ostatni wzrost cen węgla koksowego. I prawdopodobnie w ocenie skutków huraganu kryją się różnice w estymacjach przyszłych cen węgla przez analityków - czytamy w gazecie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: JSW musi zerkać na antypody

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!