JSW Innowacje z nową umową o współpracy

JSW Innowacje z nową umową o współpracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podpisano umowę o współpracy pomiędzy JSW Innowacje a szwajcarską spółką AGTManagement & Engineering AG. Współpraca zapowiada min. produkcję  nanorurek węglowych, czyli grafenu zwiniętego w cylindry.

- Umowa o współpracy przewiduje realizację projektu Carbon Nanotubes w trzech etapach - poinformował prezes JSW Daniel Ozon. - Projekt zakłada produkcję nanostruktur węglowych, w tym nanorurek węglowych, za pomocą technologii polegającej na konwersji niskotemperaturowej i chemicznym osadzaniu z fazy gazowej przy udziale odpowiednio przygotowanych katalizatorów.

Do wytwarzania nanorurek mają zostać wykorzystane kopalniany metan, gaz ziemny, paliwo alternatywne z odpadów oraz plastik.

Jak wyjaśnił Ozon, w pierwszym etapie zostaną przeprowadzone badania i analizy zastosowania technologii nanowęglowej, którą dostarcza spółka AGT.  Ta część realizowana będzie na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, przy udziale partnera zewnętrznego Eisenmann Anlagenbau GmbH & Co. KG.

W późniejszym etapie powstanie spółka celowa - założona wspólnie przez JSW oraz AGAT - do dalszego rozwijania projektu. To ona zbuduje pierwszą linię do produkcji nanostruktur węglowych na terenach poprzemysłowych po Koksowni Dębieńsko.

Finalnie - w ramach spółki celowej - powstaną kolejne linie produkcyjne nanostruktur węglowych.

Przedstawiciele JAW podkreślają, że dzięki międzynarodowej współpracy, portfel produktów Grupy Kapitałowej JAW zostanie znacząco rozszerzony o "cenne surowce do materiałów kompozytowych oraz specjalistycznych zastosowań materiałowych".

Nanostruktury węglowe to odmiana węgla w postaci pustych w środku walców, których ścianki zbudowane są ze zwiniętego grafenu (jednoatomowej warstwy grafenu).

- Nanostruktury węglowe poprawiają właściwości materiałów, dzięki temu stają się one bardziej wytrzymałe i podlegają mniejszemu zużyciu. Są również dodawane do materiałów konstrukcyjnych zmniejszając ich wagę, a to ma ogromne znaczenie m.in. w motoryzacji, przyczyniając się do zmniejszenia emisji spalin. Nanorurki znajdują najczęściej zastosowanie w elektronice, energetyce, ochronie środowiska, medycynie i produkcji kompozytów - czytamy w informacji JAW.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: JSW Innowacje z nową umową o współpracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!